Píšťalky vyráběly celé rodiny a zvládl to i třeba osmiletý Richard Winter.  „Alexander Baier mohl být spokojen," uzavírá pasovský list.  „Teď si ale láme hlavu, co s vyrobenými rekordními píšťalkami. Mnozí si je vzali domů, ale spousta jich pořadatelům ještě zůstala…"

Bavorsko má zastoupení v Praze

Deset let po přistoupení ČR k Evropské unii dostává Bavorsko vlastní zastoupení v Praze, napsala PNP s odvoláním na bavorskou ministryni pro EU Beate Merkovou. „Nové kontaktní místo v centru města má být bavorskou výkladní skříní v Praze a sloužit jako první kontaktní místo pro občany i ekonomiku," píše list. S otevřením zastoupení ještě letos bude podle ministryně zvýrazněn zvláštní charakter bavorsko-českých vztahů.

Prostory v historickém městském paláci U Zlatého melounu by mohly být využívány také ke  konferencím, výstavám a veřejným čtením. V úřadu mají pracovat tři zaměstnanci na plný úvazek.

PNP dodávají, že Sasko otevřelo v Praze své vlastní kontaktní kancelář jako první spolková země před dvěma roky.

Méně ušetřili

Tzv. kvóta spořivosti v Rakousku byla loni nejnižší od zavedení statistiky v roce 1995. Jen 6,6 procenta disponibilního příjmu si mohli naši sousedé ušetřit. Příjmy jim totiž nominálně stouply jen o 1,1 procenta na 183,7 miliardy eur, ale výdaje na konzum vzrostly o dvě procenta na 172,3 miliardy. Při zohlednění inflace byl konzum nižší o 0,2 procenta a disponibilní příjmy o jedno procento, spočítala Statistik Austria.

Mzdy pracujících, nejdůležitější příjmová kategorie, stouply o 3,1 procenta na 158,7 miliardy, „monetární sociální služby" o 3,5 procenta na 63,4 miliardy. Současně se ale zvýšily daně z příjmů o čtyři procenta na 35,1 miliardy. Také sociální odvody byly vyšší, a to o 3,2 procenta (56,7 miliardy). To podle statistiků brzdilo disponibilní příjem.

V letech 2006 – 09, do finanční krize, si mohli Rakušané ukládat více než desetinu příjmů. V roce 2012 byla kvóta spořivosti v zemi 7,4 procenta, v eurozóně sedm procent a v celé EU 5,8 procenta.

Reálný konzum má letos a v příštím roce stoupnout o 0,8 a 1,1 procenta. Kvóta spořivosti stoupne na 7,4 procenta.

„Odbourával" trauma

36letý horolezec z Prahy, který v březnu 2010 spadl v oblasti Holzwerkerwand po stometrovém pádu těžkým skalnatým terénem a utrpěl těžká zranění hlavy,  se v neděli vrátil a chtěl své trauma odbourat průstupem stejné pasáže. Odpoledne vyšel z Obertraunu přes areál Krippensteinu a z Ahornbodenu zamířil na Angeralm. Noc strávil bez spacáku a stanu v lese a ráno vyšel na Holzwerkerwand. Odtud chtěl kolem 14.30 slanit, ale nenašel vhodné místo a nakonec seskočil. Zlomil si koleno a zůstal ležet na skalním výběžku, píše deník OÖN.  Přes tísňové volání 140 vyrozuměl záchranáře a kolem 16. hodiny ho snesl vrtulník do nemocnice v Bad Ischlu. Vrtulník ho zachraňoval už v roce 2010, dodal linecký list.

Ubývá krve

Bavorskému Červenému kříži loni darovalo krev asi 485 000 lidí, tedy 7,36 procenta obyvatelstva. Ve srovnání s předloňskem to bylo o 30 000 dárců méně (0,29 procenta). Deník PNP na okraj poznamenává, že asi 45 000 potenciálních dárců přišlo na sjednaný termín, ale krev z různých důvodů neodevzdali, třena protože předtím posnídali, byli nachlazeni či jinak nemocní.

Červený kříž předpokládá, že do roku 2031 bude v zemi o dvanáct procent krevních konzerv méně. Momentálně je kolem 19 procent darované krve spotřebováváno při terapiích rakoviny. Dvanáct procent jí dostávají oběti nehod.

Čech vyvážel marihuanu

Kriminálka v Deggendorfu zahájila stíhání 20letého muže a jeho 17leté přítelkyně pro nedovolené nakládání s omamnými látkami. Loni v listopadu u nich při kontrole zjistila, že konzumovali marihuanu, a při následné domovní prohlídce u nich našla malé množství speedu a „marjánky".  Mladík se přiznal, že natřikrát získal několik málo kilogramů marihuany od občana České republiky. Další vyšetřování ukázalo, že 24letý Čech dovezl tuto drogu do Německa dokonce pětkrát, píše PNP. Stíháni jsou všichni tři.

Řešení pro obrazy

Začátkem roku 2012 našli a zabavili daňoví pátrači v mnichovském bytě sběratele umění Cornelia Gurlitta (81) na 1280 uměleckých děl. Nad asi 500 viselo podezření,  že by mohlo jít o nacistický lup. Také v jeho salcburském bytě se našlo 238 předmětů, mezi nimi oleje a akvarely Moneta, Renoira, Maneta, Gauguina, Liebermanna, Cézanna, kresby Picassa, Muncha aj. Na tyto díly ale německé úřady nemají „páky".

Dlouho se zdála otázka případného navrácení uměleckých předmětů původním vlastníkům neřešitelná, ale nyní byl dohodnut kompromis. Cornelius Gurlitt se smluvně dohodl s bavorskou a spolkovou vládou, že zajištěná díla včetně těch dosud nezabavených  s podezřením na nacistický původ zůstanou předběžně v úředním depozitu a uvedena v onlineové platformě „Lostart". Všechny přezkoumá během roku speciální expertní komise, do níž jednoho člena jmenuje také Gurlitt.  Náklady na práci komise uhradí SRN a Bavorsko. Ty, u kterých se za tu dobu neprokáže původní vlastník, budou vrácena Gurlittovi, říká dohoda. Ty, k nimž budou vzneseny restituční nároky, zůstanou i po uplynutí roku v opatrovnictví.

„Celý svět se dívá, jak věc vyřešíme, a tato dohoda je dobrým řešením," říká bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback (CSU). „Vždycky jsem chtěl, abychom s panem Gurlittem mluvili a našli mimosoudní řešení osudu těchto děl. Pan Gurlitt převzal svou morální odpovědnost. To výslovně oceňuji." Ministryně kultury Monika Grüttersová míní, že přijatým řešením byl vytvořen nutný základ pro férové a spravedlivé řešení restituce.