Přes čtyři měsíce. Tak dlouho trvalo představitelům města a Národního památkového ústavu, než našli společnou řeč ohledně otevírací doby Dolní zahrady hlubockého zámku. Ta byla původně otevřená 24 hodin denně, od února do ní byl ale vstup povolen jen od 8 do 17, v teplejších měsících do 19 hodin.

Jak teď uvedla Markéta Slabová z českobudějovické územní správy Národního památkového ústavu, od dubna do října se zahrada bude zamykat ve 23 hodin, od listopadu do března ve 20 hodin. Nový provozní režim začíná platit od pondělí.

Podle starosty města Hluboká nad Vltavou Tomáše Jirsy je nové nařízení výsledek kompromisu. „Přistoupili jsme na argumenty zámku, že by měla být zahrada v nočních hodinách chráněna,“ řekl k situaci.

Udělat si noční snímek jedné z místních dominant, zajít sem na rande. To už zase mohou ti, kteří navštíví hlubocký zámek, i po setmění. Památkáři a zástupci města se totiž dohodli na posunutí zavírací doby části zahrady, a to až na 23. hodinu.

Starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa uvedl, že tak město přistoupilo na argumenty památkářů. Ti tvrdí, že je třeba Dolní zahradu zámku kvůli vzácným dřevinám, jež se zde nacházejí, v noci chránit. „Přijali jsme ujištění, že se Horní zahrada a přilehlý park nikdy zavírat nebudou. Dvacátá třetí hodina nám tak přijde jako slušný kompromis, že se občané budou moci pokochat romantikou zámku,“ řekl starosta s tím, že součástí areálu mají být i informační cedule nabádající návštěvníky zahrady o tom, jak se zde chovat. Právě neukáznění návštěvnici byli podle památkářů příčinou omezení otevírací doby Dolní zahrady zámku. ¨

Markéta Slabová, pracovnice vztahů k veřejnosti Národního památkového ústavu – územní památkové správy v Českých Budějovicích, uvedla, že následující období bude také správa zámku vyhodnocovat dopad stávajícího režimu na stav zahrady a bezpečnost zámku. „Město také projedná příspěvek na ochranu Dolní zahrady,“ dodal hlubocký starosta.

Prodloužení otevírací doby zhruba jeden hektar velké zahrady uvítala také hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. Ta na začátku dubna převzala z rukou hlubockého starosty petici proti zavírání zahrady. Bylo na ní zhruba 1600 podpisů. „Jsem ráda, že zdravý rozum zvítězil. Je přeci zbytečné si v životě diktovat další a další omezení,“ komentovala krok památkářů.

Nová pravidla

Původně: říjen až duben 8 – 17 h, květen až září 8 – 19 h.

První změna: duben 8 – 19 h, květen až červen 8 – 20 h, červenec a srpen 8 – 21 h, září 8 – 19 h, říjen až březen 8 – 17 h.

Druhá změna (nyní platná): listopad až březen 8 – 20 h, duben až říjen 8 – 23 h.