Jen v centrále spolkové policie ve městě přenocovalo na středu 1200 uprchlíků.
„Kolik dalších během středy dorazilo na hranici do Freilassingu, lze jen těžko odhadnout," píše deník PNP. V úterý jich mělo být asi 3000. „Oficiální čísla policie neuvádí. Mluvčí z Rosenheimu už nesmí vydávat žádné oficiální počty, ale odkazují na prezídium v Postupimi. Odtud jsou pak oznamovány zcela jiné, mnohem nižší údaje," uvádí list. Tak v celém rajonu mnichovské direkce včetně Freilassingu a Pasova mělo v úterý „nedovoleně přicestovat" jen 3324 osob. PNP vysvětluje, že podle mluvčího z Postupimi to ovšem není počet azylantů, kteří přicestovali, ale jen množství „zpracovaných případů", tedy množství uprchlíků, kteří jsou obviněni z nedovoleného vstupu do země. To se ovšem netýká tisíců běženců, kteří přijeli zvláštními vlaky, nebo se ve Freilassingu v nouzovém ubytování zdrželi jen noc a podstoupili pouze předběžnou předregistraci.
Přesnější čísla dodala podle PNP salcburská zemská vláda. Na přechodu ve Freilassingu čekalo ve středu odpoledne kolem 800 uprchlíků. Německá strana jich odbavuje 20 za hodinu. Regionálními vlaky míří do Pasova, kde je 14 dobrovolníků vítá ovocem, pečivem a minerálkami.
Počet přenocování uprchlíků v Horních Rakousích znovu značně stoupl, zaznamenal deník OÖN. „Mezistop" tu v noci na úterý udělalo 775 lidí, v noci na středu opatroval Červený kříž už 2200 osob. „Tím byla kapacita nouzových ubytování v zemi naplněna z 85 procent," uvedl list. Lůžka přidávali v hale na metanou v Mühlheimu na Innu, kde původních 300 lehátek nestačilo. Během středy všichni odjeli do Německa. Zhruba stejný počet běženců sousedi očekávali i v noci na čtvrtek.
V linecké poštovní rozdělovně na nádraží strávilo noc na středu 715 běženců na polních lůžkách. Do Pasova jsou vypravováni postupně, což v pondělí vedlo k potyčkám mezi nimi, které musela řešit policie. Situaci uklidnili dobrovolní tlumočníci. Ve stanici Červeného kříže v Schärdingu přenocovalo 100 azylantů. Během dne všichni přešli Inn a nechali se registrovat bavorskou policií.

Iluze?

V Norimberku už čtrnáct dnů drží skupina běženců hladovku, kterou chtějí prosadit, aby v Německu mohli zůstat trvale. „Vyžadují rozhovor se zástupcem spolkového úřadu pro migraci a utečence, ale jeho mluvčí řekl, že k tomu tato instituce nevidí důvod. Skupina demonstrovala už v srpnu před její budovou, přičemž se uskutečnil dlouhý rozhovor s odmítnutými žadateli o azyl. Jejich akta byla prověřena znovu, ale není prý nic nového, co by těmto běžencům úřad mohl říci. Stav hladovkářů se ovšem zhoršuje, ve středu ráno jeden z nich zkolaboval a musel být převezen na kliniku. Odpoledne převezli do nemocnice tři další, Etiopanku, Afghánce a Iránce. Skupina od pondělního večera odmítá i nápoje," uvedla PNP.
„Bavorské hospodářství vidí dlouhodobě dobré šance mladých uprchlíků na pracovním trhu," píše PNP. Jsou prý do něj dobře integrovatelní a mohou významně přispět k zabezpečení potřebných odborných sil. Ředitel Jednoty bavorského hospodářství Bertram Brossardt to řekl na sněmu CSU v klášteře Banz. Starším 25 let sdružení naopak přisuzuje daleko méně pozitivní perspektivy. „I střednědobě mohou být jen omezeně nasazeni do pracovního procesu," míní Brossardt. „Musíme vyjít z toho, že dostaneme nový prvek strukturální nezaměstnanosti v naší zemi." Krátkodobě je podle něho možný vstup na trh práce jen pro málo uprchlíků.

Hromadně jezdí víc

Bavorští dopravci loni přepravili o 60 milionů lidí víc než předloni. Autobusy a vlaky cestovalo 1,38 miliardy osob. „Téměř žádný nejel dál než na padesát kilometrů," uvádí PNP.

Méně příspěvků na bydlení

Počet příjemců sociálních příspěvků na bydlení v Bavorsku loni výrazně poklesl, píše PNP. Ke konci roku je pobíralo 48 500 domácností, o 14 procent méně než předloni. Většina nezaměstnaných, důchodců a málo vydělávajících bydlí v nájmu. Asi šest procent příjemců byt nebo domek vlastní a užívá jej ke svému bydlení. Při nižších příjmech dostávají dotaci na vyrovnání nákladů. Takových domácností bylo loni 2900, o 17 procent méně než v roce 2013. Příspěvek na bydlení pobírá v Bavorsku asi 0,8 procenta ze 6,1 milionu domácností. Potřební nájemníci dostávají ze zemského rozpočtu průměrně 109 eur, vlastníci nemovitostí 136 eur.

Napakoval se

Sázkař z Bavorska vyhrál v jackpotu lotta 6 ze 49, obdoby naší sportky, 33 236 872,50 eura. Je to pátá nejvyšší výhra v historii tohoto sázení. Uhodl šest správných čísel 10-14-18-24-33-44 i superčíslo 9.