Po ní všichni Josefové, Josefky a Josefíny dostanou v klášterní hospodě mezi jedenáctou a dvacátou hodinou od mnichů tuplák piva zdarma. „Musejí ale předložit osobní průkaz - ,samozvaní´ Pepíci-Seppové přijdou naprázdno,“ poznamenává PNP. „Klášterní“ stránky www.andechs.de ale uvádějí, že pivečko dostanou i ti Seppové, alpská varianta Josefů. Vžila se i v úsloví: „Sepperl (Pepíček) jde do školy, Seppe (Pepík) oknem za dívčinou a Sepp (Pepa) do hospody“… Zdejší klášterní pivovar je největší v Německu, který patří mnichům (roční výstav přes 100 000 hektolitrů). Ale pozor, ze stránek kláštera se nabízí vyčíst, že toto jubilejní pivo je nealko…

Také na Wendelsteinu dostanou Josefové a Josefky, ale i Seppové a Beppové, dárek ke jmeninám – mohou vyjet na vrchol zubatkou nebo lanovkou zadarmo. Na dolní stanici ale musejí předložit osobní doklad. Denní skipas tu bude v pondělí pro oslavence za dětský tarif. Jak řekla Claudia Steimleová, mluvčí společnosti, která lanovku provozuje, je to už po léta tradice, aby „josefský den“ neupadl v zapomenutí. Protože spadá do postního času, ale tím také do sezóny silných piv, je dnes spíše spojován s obzvlášť vysokoprocentním mokem než se svatým Josefem. Přesto je svátek manžela Panny Marie dodnes významným církevním dnem. Od roku 1729 je předepsán jako sváteční pro celou katolickou církev. Do roku 1968 byl v Bavorsku dokonce zákonným svátkem.

V Rakousku budou mít děti 19. března školní volno v Tyrolsku, Štýrsku, Korutanech a Vorarlbersku.

Hendikep: být „offline“

Asi 160 000 občanů Horních Rakous starších 65 let nemá z různých důvodů kontakt s internetovou sítí, a ztěžuje jim to život, píší OÖN. Smartphonem disponuje jen pětina z 260 000 seniorů této spolkové země. Ostatní nemohou například přijmout fotografie svých vnoučat z whatsappu, zmiňuje list. Dvě třetiny penzistů nemají přístup k síti www ani doma. Kdyby mohli přijímat online servis stovnávání cen produktů a služeb, mohli by ušetřit stovky eur za rok, a tak dál.

Tetovaní policisté

Rakouský ministr vnitra Herbert Kickl (FPÖ) chce vytvořit pro policii 2100 dodatečných pracovních míst, a vyhlásil náborovou ofenzívu, píší OÖN. V jejím rámci mají být zmírněna přijímací kritéria, například dosavadní rozsah zákazu nošení viditelných tetování. Dosud mohla být jen tam, kde je zakrývala letní košile s krátkými rukávy, nyní mají být povolena i na předloktí. „To přinese policii o 30 procent víc zájemců,“ míní zemský ředitel sboru Andreas Pilsl. Bez šance ovšem budou tetováže, jejichž vzhled by mohl policii škodit.

Dvanáctá policejní škola v Rakousku má být otevřena v příštím roce v bývalé ženské klinice ve Welsu. Starosta Andreas Rabl (FPÖ) v té souvislosti připomíná, že za Kicklova předchůdce Sobotky tu bylo plánováno přijímací středisko pro běžence, proti čemuž se strhl velký odpor. „Policejní škola je ideální řešení,“ míní. Welská škola má ročně „vyprodukovat“ až 450 nových policistů.

Přijímací proces se zrychlí, rozhodnuto o rekrutovi má být do dvou měsíců. Kromě zmíněných nových pracovních míst se rakouská policie musí postarat o nahrazení silných ročníků 1959-61, odcházejících do důchodu – už teď chodí do starobní penze na 900 mužů ročně.

Z basy šel zase krást

Osm dnů po propuštění z výkonu trestu v německém Zhořelci byl zatčen 36letý Čech v rakouské Křemži po krádeži auta, ze kterého v poledne řidič vystoupil a nechal motor běžet, informuje Volksblatt. Krátce poté ho vyfotografoval radar v Garsu v okrese Horn a policie ho po pronásledování zastavila – padesát minut po oné krádeži, píše list. Ukázalo se, že po něm pátrá státní zastupitelství v Linci pro podezření z krádeže vozidla 17. září ve Waldburgu (okr. Freistadt). Teď je ve vazbě v Křemži. Krádež ve Wachau doznal, ale ostatní popírá.