Jednička na kandidátce ANO Radka Maxová potvrdila, že její tým v neděli vyjednával s volebním týmem ČSSD.

"Řekli jsme si, že z 90 procent se shodujeme v našich programových prioritách, nemáme mezi sebou žádné třecí plochy a potřebujeme si jen ujasnit detaily budoucí spolupráce," řekla Radka Maxová.

Doplnila, že zástupci hnutí ANO odmítli návrh na vytvoření dvojbloku s tichou podporou některé další strany. "Teď bude poteba najít třetího koaličního partnera. Jednání s dalšími stranami se uskuteční v pondělí a v úterý," dodala Radka Maxová.

Případné koalici ČSSD a ANO by chyběla potřebná nadpoloviční většina v krajském zastupitelstvu. Obě uskupení by dala dohromady 27 hlasů z 55. Jako možná varianta se tak nabízí trojkoalice na bázi té vládní, a sice s KDU-ČSL. Ta by dala dohromady 31 hlasů. V rozhovoru pro Deník však Radka Maxová řekla, že KDU-ČSL pro ni není spolehlivý partner.

Podle politologa Lubomíra Pány je další možnou variantou koalice pravicových stran. "Pokud by ANO, které se deklaruje jako pravicová strana, chtělo vytvořit ideovou koalici, tedy v tomto případě pravicovou, může ji uskutečnit s ODS, PRO Jižní Čechy a Jihočechy. Tím by koalice měla těsnou většinu 29 mandátů, s KDU-ČSL pak 33," naznačil Lubomír Pána.

Lídr třetí nejsilnější strany v krajském zastupitelstvu Jan Zahradník (ODS) na otázku, jaký je jeho odhad ohledně budoucí koalice, odpověděl: "Zažil jsem případy, kdy strana, za kterou jsem kandidoval, vyhrála volby a přesto zůstala mimo koalici. Z různých variant mě nemůže překvapit nic."