VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak zbavit výstaviště kempujících Romů?

Linec - Hornorakouská vláda zrušila po juristickém přezkumu zákaz kempování Sinti a Romů ve veletržním areálu ve Welsu. Označila jej za nezákonný, protože platí jen pro toto etnikum, nikoliv třeba pro spolupracovníky cirkusů, jarmarků či veletrhů. Taková nerovnost je nepřípustná. Zákaz neodůvodňují žádné aktuální nepřístojnosti a žádné ani nejsou očekávány. Při patnácti návštěvách kočovníků byly problémy jen jednou. Posléze vláda konstatovala, že místa, kde se tábořit nesmí, byla ve vyhlášce nedostatečně specifikována. Městská rada musí reagovat do tří měsíců.

10.4.2014
SDÍLEJ:

V létě přijedou zas...Foto: Deník/repro

Politické diskuse k tomu v radě pokračují. Starosta Peter Koits (SPÖ) je spokojen, protože vždycky říkal, že vyhláška je protiprávní,  místostarosta Andreas Rabl (Svobodní) zase trvá na tom, že kempování v areálu je tak jako tak zakázáno, protože není popsáno v územním plánu. Koits se zase odvolává na právní názor zemské vlády, že krátkodobé odstavení karavanů nevyžaduje žádné územní rozhodnutí. To je prý třeba jen pro turistické kempy aktivně usilující o hosty. Romové a Sinti ale přicházejí spontánně…  Prezidentka výstav a poslankyně zemského sněmu Doris Schulzová cítí úlevu – město prý teď musí doopravdy hledat náhradní prostory pro kempování. Koits k tomu požaduje podporu zemské vlády.

Ušetří na kultuře?

Město Linec hledá úspory. Sociální demokraté se Svobodnými chtějí prosadit zkrácení volných subvencí klubům a dalším organizacím o deset procent, tedy o 450 000 eur, napsaly OÖN. Z toho tzv. svobodná kulturní scéna má tratit 97 000. Ta už křičí, kulturní poradní výbor protestuje otevřeným dopisem. Upozorňuje mimo jiné, že tyto podpory, stanovované vždy na tři roky, s nimiž mohou organizace volně nakládat, se už deset let nezvýšily. Zkrácení o desetinu by prý mnoho příjemců z kulturní scény neuneslo. Výbor žádá jiné řešení, třeba zrušení brožury Linec aktivní, která vychází čtyřikrát ročně, má 84 abonentů a stojí za rok 150 000 eur…

Trochu moc kontrol?

Občan z oblasti Mnichova byl během tří let padesátkrát kontrolován policií a postěžoval si proti tomu peticí zemskému sněmu. „Muž je Sinti a cítí se policií diskriminován," píše deník PNP. Vícekrát si marně stěžoval na ministerstvu vnitra a teď neuspěl ani u zákonodárců. „Ti  sice také shledali, že 50 kontrol je neobvykle mnoho, ale diskriminaci v nich nespatřili." List cituje poslance Petera Paula Gantzera z petičního výboru, že důvodem pro časté zastavování  byly noční jízdy stěžovatele na minivozítku rolleru. Kontrolován byl přinejmenším deseti různými inspektoráty. Kromě toho byl muž prověřen při pohybu pivním Oktoberfestem s velkým  batohem na zádech a po jedné sousedské hádce. Stěžovateli poslal petiční výbor protokol ze svého zasedání, „aby věděl, že jeho záležitost byla vzata vážně a že se na výbor může vždycky obrátit".

Leonardo v Norimberku

Objevy italského univerzálního génia Leonarda da Vinci (1452-1519) budou od soboty 12. dubna poprvé vystaveny v Německu. Po Tokiu, Moskvě, Washingtonu, Kapském Městě a naposledy Bruselu bude putovní výstava „Da Vinci – génius" do 10. srpna v Norimberku. Prezentuje 75 přístrojů a strojů Vinciho v originální velikosti, které si návštěvníci většinou budou moci vyzkoušet, píše PNP. Jsou tu třeba i věrné kopie válečných strojů jako předchůdců tanků či kulometů, letecké a měřicí přístroje atd. Kromě strojů tu budou i obrazy, technické objevy a nástroje, „které by mohly být užívány už dávno, kdyby byly publikovány", říká Stefaan Missinne, belgický expert na Vinciho. Nechybějí ani hudební nástroje. Zvláštní část výstavy ukazuje detaily Mony Lisy odhalované 240megapixelovou multispektrální kamerou. Expozice je otevřena od úterý do neděle od 10 do 18 h, vstupné je 13 eur, mládež šest, o víkendech 15 a 8 eur.

Staví Stifterovu kavárnu

Na kávu k básníkovi.U vily Adalberta Stiftera v Kirchschlagu má vyrůst ve spojení se starou budovou kulturně gastronomická kavárna. „Od roku 2004, kdy obec získala dům, nyní již památkově chráněný, se hledalo smysluplné využití. Do přízemí je plánováno zřízení pamětního místa ke Stifterově vazbám v Kirchschlagu, salon už se osvědčil jako místo veřejných čtení a výstav, teď přichází další krok," píše deník OÖN. Linecký architekt Josef Ullmann, podle listu expert na architektonicko-funkční spojení starých staveb s novými prvky, autor například Salzhofu ve Freistadtu, je autorem návrhu na rozšíření stavby. Přidaný objekt se 170 místy k sezení propojený s vilou by mohl plnit funkci v obci prý naléhavě nutné kavárny a být místem konání různých akcí včetně prodejních. Projektu za milion eur je prý památkový úřad nakloněn, příznivě vypadají jednání se zemskou vládou o podpoře na léta 2015-17. Na obci by leželo 20 procent nákladů.

Kolik stojí pohřeb

Svaz daňových poplatníků srovnal ceny pohřbů ve 25 statutárních městech Bavorska a zjistil značné rozdíly. „V Pasově stojí pohřeb s rakví do země s 20letým nájmem hrobového místa, bez nákladů na pohřební službu a pomník, 2000 eur, což je dvakrát víc než v Kemptenu a zhruba na úrovni cen v Mnichově," píše deník PNP. Rainer Krieg z městské pohřební služby k tomu poznamenává, že svých šest hřbitovů spravují „za režii". Urnový pohřeb přijde jen na 1000 eur.

V Altöttingu vychází nejjednodušší pohřeb v rakvi s 20letým nájmem místa 1286 eur, v Deggendorfu 1170.  „Nejvýhodnější cesta k legálnímu pohřbení je mimo jiné užití tzv. bio-urny jako ve Freyungu," radí list. „Protože je samorozpadná, vyžaduje pronájem místa k jejímu uložení jen pět let, takže pohřbení pak stojí  necelých tisíc eur. U rakví sahá předepsaná doba klidu daleko přes deset let."

Rychlostezky pro kola?

Odborný seminář ve Würzburgu se zabýval tzv. rychlostních cest pro cyklisty. Pořádají jej klub cyklistů ADFC a společenství obcí přátelských k cyklistům v Bavorsku.  „Podobně jako motoristé na dálnicích by mohli mít na dobře postavených cestách cyklisté tolik přednosti, jak jen bude možné, a díky tomu se pohybovat rychleji," vysvětluje PNP. Rychlostezky by měly být obousměrné, široké minimálně čtyři metry, s co nejméně křižovatkami a semafory a bez stopek. Měly by umožnit jezdit rychlostí alespoň 25 km/h.  Cílem je i touto nabídkou pohnout víc pendlerů k přechodu na bicykl. Podle PNP je v pozadí i trend k elektrokolům, které umožňují i méně vyspělým cyklistům rychlejší přesun.

„Plány rychlostezek mají i v Severním Porýní – Vestfálsku a v Hessensku. ADFC by si je přál například i v regionu Norimberka," uzavírá pasovský list.

Autor: Vladimír Majer

10.4.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2444 - Úředníci ve skladech SKLADNÍK - PRODEJCE19 000 Kč

Úředníci ve skladech SKLADNÍK - PRODEJCE NÁHRADNÍCH DÍLŮ. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRODEJCE NÁHR. DÍLŮ + SKLADNÍK, - prac.: Písek - autosalon "PEUGEOT", - vhodné i pro absolventy., - znalost Aj nebo Fj - vítána, - ŘP "B" - podmínkou, "C" - výhodou, - trestní bezúhonnost, - prac. doba: 7.00 - 16.00 hod., - skladová evidence + prodej náhradních dílů, Kontakt POUZE e-mailem: vaclav.veverka@veto.cz. Pracoviště: Veto cz s.r.o. - provozovna, Hradišťská, č.p. 2532, 397 01 Písek 1. Informace: Václav Veverka, +420 382 589 236.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik22 000 Kč

Technici elektronici kontroly kvality, laboranti SAMOSTATNÝ ODBORNÝ PRACOVNÍK (ODDĚLENÍ ŘÍZENÍ KVALITY). Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, "Spolupráce při jednání se zákazníky v otázkách vyjasňování jejich požadavků na kvalitu v ČR i zahraničí., "Řízení interní dokumentace a záznamů., "Zajištění zpracování a odsouhlasení plánů kvality, inspekčních plánů. Tvorba průvodní technické dokumentace kvality, kvalifikační dokumentace pro JE apod., "Spolupráce při řešení a evidenci vnitřních vad a reklamací, provádění rozborů zjištěných nedostatků, spolupráce při stanovení jejich příčin s cílem zvyšování spolehlivosti produktů. Navrhování příslušných opatření., "Spolupráce při činnostech souvisejících s metrologií., "Provádění přejímek a kontrol výroby u dodavatelů., , Požadujeme: , "Vzdělání SŠ s maturitou nebo VŠ s technickým zaměřením, "Znalost práce na PC (MS-Office), "Znalost AJ/RJ výhodou, "Zkušenosti s technickou činností v oblasti strojírenství vítány, "Řidičské oprávnění skupiny B, "Samostatnost, maximální pracovní nasazení, ochotu k sebevzdělávání, komunikativnost, organizační schopnosti, flexibilitu a ochotu cestovat, , Nabízíme:, "Zázemí stabilní a renomované společnosti, "Motivující finanční ohodnocení a práci na zajímavých projektech, "Týden dovolené navíc, "Závodní stravování, příspěvek na penzijní připojištění a dojíždění, "Jazykové kurzy, "Startovací byty 1+1 pro uchazeče mimo region, Nástupní mzda od 22 000,-Kč. Pracoviště: Zvvz a.s., Sažinova, č.p. 888, 399 01 Milevsko 1. Informace: Šárka Nováková, +420 382 552 858,737 232 858.

Služby - Služby Švadlena12 200 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech ŠIČKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba 6:00-14:00 hod. po dohodě možnost úpravy pracovní doby - plný (37,5 hod./týden) nebo zkrácený úvazek, Nabízíme: příspěvek na závodní stravování, Kontakt: Ing. Stanislava Hořejší - tel. 606 259 772 nebo osobně v sídle firmy v době od 6-14 hod. (Po-Pá). Pracoviště: Jitex comfort s.r.o., U Vodárny, č.p. 1506, 397 01 Písek 1. Informace: Stanislava Hořejší, +420 606 259 772.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve25 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři KONSTRUKTÉR LISOVACÍCH NÁSTROJŮ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, SŠ nebo VŠ technické vzdělání (strojírenství) , Pracovní zkušenosti na obdobné pozici výhodou, Znalost konstrukce procesu postupových lisovacích nástrojů, Znalost programu Solid Works, Základy AJ, , Náplň práce:, Konstrukce lisovacích nástrojů, Příprava výkresové dokumentace pro výrobu, Změna 2D a 3D dokumentace, Optimalizace projektů, , Nabízíme:, Perspektivní a stabilní zaměstnání u mezinárodní společnosti , Finanční ohodnocení odpovídající pracovní náplni a zkušenostem , PP na dobu neurčitou, Firemní benefity (5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, dovolenou, dětské tábory, měsíční a roční prémie, penzijní a životní pojištění, atd.). Pracoviště: Smom cz s.r.o., Stanislava Maliny, č.p. 471, 397 01 Písek 1. Informace: Dita Kupková, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hlasujte v anketách o sportovní hvězdu a nejoblíbenější sportovní klub čtenářů Píseckého deníku.

ANKETA: Zvolte Sportovní hvězdu čtenářů Píseckého deníku

Hlasujte v anketách o sportovní hvězdu a nejoblíbenější sportovní klub čtenářů Píseckého deníku.

ANKETA: Zvolte Nejoblíbenější sportovní klub čtenářů Píseckého deníku

Řidiči pozor, ve čtvrtek večer můžete potkat nadrozměrný náklad

Jižní Čechy - Opět po několika dnech pojede napříč Jihočeským krajem nadrozměrný náklad za doprovodu dopravní policie z oddělení silničního dohledu.

Maškary jedou na masopust do Švýcarska

Milevsko - Milevské maškary se letos účastnily nejednoho masopustního průvodu nejen na Písecku včetně největšího domovského v Milevsku a v pořadí posledního v Písku.

U Předotic havarovalo osobní auto, obešlo se to bez zranění

Předotice - V úterý 20. února před třetí hodinou odpoledne pomáhali písečtí profesionální haciči u dopravní nehody nedaleko Předotic.

Povídání s promítáním bude o Aljašce

Kluky - V Základní škole Kluky začne ve čtvrtek 22. února od 19 hodin cestovatelské povídání s promítáním Miloslava Martana.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT