Žádné překvapení. Čtvrteční volba nových představitelů kraje se odvíjela podle předem stanoveného scénáře, kterým byla ve středu podepsaná koaliční smlouva mezi ČSSD, ANO a hnutím Jihočeši 2012.

Přesto se výběr hejtmana, jeho náměstků, dalších členů rady a předsedů výborů zastupitelstva protáhl na šest hodin. Představitelé opozice, zejména ODS a uskupení Pro jižní Čechy, v diskusi před volbou hejtmana vyčítali například spojenectví ČSSD a komunistů při řízení kraje v uplynulých čtyřech letech nebo nedostatečné představení programových priorit nové koalice. Přítrž diskusi udělal až odsouhlasený návrh zastupitelky Olgy Bastlové (ČSSD) ukončit rozpravu a zahájit hlasování. To vyvolalo další vlnu opozičních nesouhlasných reakcí.

„Připadal jsem si jako na předvolební debatě," reagoval staronový hejtman Jiří Zimola (ČSSD) na rozjitřenou atmosféru. „Programové priority jsou přece jasné, vyplývají z každodenních požadavků. Trápí nás dopravní obslužnost, budeme soutěžit nové autobusové a vlakové dopravce, trápí nás životní prostředí a téma zelená Šumava, stejně jako možná výstavba nových nádrží na zadržování vody nebo zdravotnictví a stav kanalizace i komunikací," vyjmenoval Jiří Zimola. „Je ale legitimní, že opozice využije prostor, aby vznášela své připomínky," doplnil volební lídr ČSSD, jenž vzápětí obhájil post hejtmana.

Hlasy mu dali nejen členové koaličních stran, ale také všichni komunisté. Lidovci se zdrželi hlasování. Zastupitelé ODS a Pro jižní Čechy byli proti.

Dle koaliční dohody se odvíjela i další hlasování. První náměstkyní hejtmana pro oblast sociálních věcí se stala dosavadní uvolněná radní Českých Budějovic Lucie Kozlová (ANO). Ta při představování programových priorit svého resortu zmínila například restrukturalizaci středního školství, aby se zvýšil počet žádaných absolventů technických oborů nebo odstranění „napnelismu" mezi vedením kraje a Jihočeskou univerzitou.

Lucie Kozlová ve funkci první náměstkyně vystřídala Ivanu Stráskou (ČSSD), jež bude mít v následujících čtyřech letech na starosti oblast zdravotnictví. Dalšími náměstky se stali Jaromír Slíva (ČSSD) a Jan Kubík (ANO), „na plný úvazek" budou pro kraj pracovat také radní Jaromír Novák (ČSSD) a Pavel Hroch (Jihočeši 2012).

Další placenou funkci má dosavadní radní pro dopravu Antonín Krák (ČSSD), jenž nyní zastává funkci uvolněného předsedy dopravního výboru.

To nebylo po vůli opozičním zastupitelům. Například Martin Kuba (ODS) se ptal, zda nový náměstek hejtmana pro dopravu Jan Kubík na svou funkci nestačí, když potřebuje mít k ruce ještě uvolněného předsedu výboru. Jan Kubík reagoval, že resort dopravy by zvládl sám a o žádnou takovou „asistenci" nežádal. Jeho bezprostřednost pak krotil stranický kolega František Konečný (ANO), podle něhož je v resortu dopravy například v souvislosti s dostavbou D3 dost práce pro dva odborníky na plný úvazek. Přitakal mu Jiří Zimola: „Doprava je na jihu Čech prioritou."

A jak hejtman vidí budoucnost koalice? „V politice nevíte, co bude druhý den. Chci věřit, že tato koalice dokončí volební období do roku 2020. Otázka je, zda u toho budu já jako hejtman, jestli nedojde ke změnám, které s sebou život nese. Důležité pro všechny Jihočechy bude, že koalice pracuje a že řeší problémy, které Jihočechy trápí."

Nová jihočeská vláda

Zimola Jiří Mgr.Hejtman Jiří Zimola (ČSSD)

- v jeho gesci je zastupování a reprezentace kraje, krizové řízení, zahraniční vztahy či cestovní ruch

Kozlová Lucie doc. Ing. Ph.D.První náměstkyně hejtmana Lucie Kozlová (ANO)

- má na starosti školství, zaměstnanost nebo sociální věci, dosud je uvolněnou členkou rady města České Budějovice pro oblast ekonomiky a financí

Stráská Ivana Mgr.Náměstkyně hejtmana Ivana Stráská (ČSSD)

- v její gesci je zdravotnictví včetně záchranné služby

Slíva Jaromír Ing. MBANáměstek hejtmana Jaromír Slíva (ČSSD)

- v jeho resortu jsou investice, příprava krajských projektů, veřejné zakázky, dotace a příspěvky

Kubík Jan Ing.Náměstek hejtmana Jan Kubík (ANO)

- dosavadní starosta Loučovic má na starosti dopravu a územní plánování

Novák Jaromír Mgr.Uvolněný člen rady Jaromír Novák (ČSSD)

- v jeho resortu jsou finance, ekonomika a majetek kraje

Hroch PavelUvolněný člen rady Pavel Hroch (Jihočeši 2012)

- bude se věnovat životnímu prostředí, zemědělství, venkovu a kultuře

Neuvolnění členové rady

Miroslav Joch (ČSSD), Petr Kalina (ANO), František Konečný (ANO), Petr Novák (ANO)