Kolik berou eur

Průměrný dělník v Rakousku vydělává měsíčně 2280 eur hrubého (ženy 1573), tedy ročně 32 000 eur. Podstatně víc bere 186 000 úředníků s průměrným příjmem 3762 eur měsíčně (muži 3734, ženy 3805). Tzv. zaměstnanci mají 3081 eur (z toho muži 3649, ženy 2406).

Největší platy jsou v distribuci energie – průměrně 3827 eur, v bankovnictví 3551 a v informatice 3255. Na posledních místech jsou služby 1800, umělci, trenéři, knihovníci atd.  1444 a zaměstnanci ubytovacích služeb a gastronomie 1104 (vždy čtrnáctina ročního platu, vždy tzv. mediální příjem – 50 procent lidí v branži bere víc, polovina míň).

V obchodě je průměrný měsíční plat při plném úvazku těsně pod 2000 eury. Při započítání značně rozšířených částečných úvazků (čtyři z deseti pracují méně než 38 hodin týdně) je průměr 1537 eur.

Přečetli mrakodrap knih

Zájem žáků o četbu byl obrovský.Ve čtvrtek budou v zámku Puchheim rozděleny ceny soutěže tříd základních a středních škol v Horních Rakousích o to, která přečte od 20. prosince do 15. ledna víc knih (Deník informoval). Ty byly na závěr seřazeny na sebe, změřeny a výsledek oznámen organizátorům. „Centimetráž" byla vydělena počtem žáků ve třídě, což určilo pořadí. Bilance akce k probuzení čtenářského zájmu je pozoruhodná.

Žáci celkově přečetli 78 865 centimetrů knih. „Kdyby byly všechny položeny na sebe, vytvořily by věž vysokou téměř jako nejvyšší budova světa, Burj Khalifa v Dubaji s 838 metry," píše linecký deník OÖN, který soutěž spolupořádal.  Je to míra odpovídající také seřazení 187 vozů VW Golf za sebe nebo osmi fotbalovým hřištím. 219 metrů dlouhé linecké Hlavní náměstí by školáci mohli po délce knihami téměř čtyřikrát „předláždit", Most Nibelungů (250 metrů) třikrát, věž dómu (134 m) by se do jejich bilance vešla skoro šestkrát, pohrává si list s čísly.

Akce se zúčastnilo 6337 žáků v 313 třídách 88 škol.  Jen devět tříd z přihlášených nedokončilo. Zato se zapojilo mimo soutěž 16 tříd – žáci polytechnické školy v Unterweissenbachu a 5.B gymnázia ve Schlierbachu, kteří četli jen anglické knihy, byli starší, další zapojení školáci zase příliš mladí. Jejich aktivita bude odměněna zvláštními cenami.

Držíme ve vazbě Rakušana

„Jsme bezmocní a nevíme, co máme dělat," říká v lineckém deníku OÖN mladá žena z okresu Kirchdorf. „Její 21letý bratr sedí od 1. ledna v budějovickém vězení. Je obviněn z toho, že měl na toaletě jedné tamní restaurace znásilnit ženu," líčí list.

Jeho sestra popisuje: „Byl tam se dvěma přáteli, šel na záchod a ta žena tam vešla za ním. Líbali se a ona pak od něho chtěla peníze." Protože prý zaplatit nehodlal, přišel nějaký chlápek a udeřil ho. „Mému bratrovi krvácel nos. Na parkovišti před restaurací byl zadržen. To bylo prvního ledna. Od té doby jsme ho viděli jen jednou, 16. ledna oknem. Nesmíme s ním telefonovat a nevíme, jak se mu daří." Přitom mu prý byl při prvním výslechu přislíben slovník a dva telefonáty za týden. „Nic z toho není," pokračuje sestra. Dodává, že rodina zapojila advokáta z místa, ale ani ten ho údajně také ještě nesměl navštívit.

OÖN píší, že proběhly také pokusy o zprostředkování ze strany rakouského honorárního konzulátu. Zřejmě od něj pochází informace listu, že dotyčný je ve vyšetřovací vazbě a správa věznice mu proto nepovoluje žádné telefonáty. „Velvyslanectví se samozřejmě snaží, aby telefonovat mohl. Návštěva ve věznici je naplánována na únor," říká v deníku mluvčí ministerstva zahraničí Martin Weiss. Podle OÖN je důvodem izolace obviněného také taktika pokračujícího vyšetřování. „Honorární konzulát se dál snaží o dohodu," uzavírají OÖN.

Ponocní žijí

Už ponocuje sedm let… Po lineckých ponocných prý ještě nikdy nebyla taková poptávka jako teď, píše deník Volksblatt. Ponocný Wolfgang Liegl je už stálicí nočního života města a na jaře dokonce otevře na Starém městě malou galerii.

„Po staletí byl noční život města bez tohoto povolání nemyslitelný," rozepisuje se list. „Jen ale do roku 1908. Tehdy poslední ponocný pověsil svou lucernu na hřebík a začal provozovat nové řemeslo. Oblečený jako ponocný procházel nočními ulicemi města a vyprávěl turistům a obyvatelům o historii Lince. Úspěch se dostavil a závist taky, začala se množit udání, leckterý ,konkurent´ z průvodcovské branže se obával o klientelu. Právnické ,klacky pod nohy´ taky málem přivodily jeho pád, už chtěl skončit. Medializace tohoto sporu ale vyvolala enormní podporu veřejnosti a lidé ho vyzývali, aby se nenechal ukřičet. Také radnice se postavila na jeho stranu a dnes má živnostenské oprávnění, které mu právnicky ,neprůstřelně´ provádění povoluje."

K sedmému výročí obnovení služby bude v dubnu na Starém městě otevřena „ponocenská strážnice". Kolem 70 procent zákazníků pana Liegla je z Lince nebo blízkého okolí – ze škol, spolků či řady firem.

Sedláci s pokutou

Podle rakouského ministra zemědělství Andrä Rupprechtera má 2981 zemědělců vracet podpory Evropské unie kvůli klamavému označení lučních ploch. Sankce dělají celkově 668.365,56 eura. Agrarmarkt Austria má nyní posoudit individuálně jednotlivé případy a objasnit, zda by někteří výrobci nemohli přece jen z problému vyjít bez trestu. Ministr upozornil, že žádné generální osvobození nikdy neslíbili, ale chtějí využít všech právních možností k tomu, aby některým starým hospodářům pomohli. Zrušení sankcí nad rámec individuálních posouzení by podle něho mělo těžké důsledky ze strany EU – až k ohrožení dalších dotací.

S čepicí do kostela?

Dodržování pravidla, že ženy smějí mít v katolickém kostele pokrývku hlavy a muži ji snímají, kontroluje v pasovském dómu dokonce vlastní služba. Nyní se proti ní silně ohradil Gerhard Reiter z Tyrolska, který se na média obrátil s tím, že ho hlídač velmi hrubým tónem vyzval, aby čepici sundal. Přitom mu prý byla velká zima a po mnoha operacích si musí hlavu chránit, uvádí z jeho e-mailu deník PNP.

Muž popisuje, že s manželkou navštívili švagrovou v Pasově. V neděli v 9.30 chtěli absolvovat bohoslužbu, ale když se na ně služba obořila, už se nemohli na obřad soustředit a odešli. „Nemohu pochopit, jak konzervativně a přímo fundamentalisticky to v pasovské diecézi chodí," napsal a ptá se, jaký to má smysl lidi poučovat, aby sejmuli čepice.

Mluvčí biskupství Zieringerová řekla, že kontroloři v tomto případě „přestřelili", hrubé vyzvání k sejmutí pokrývky hlavy je nepřiměřené. Děkan dómu Michael Bär v dopise Reiterovi, který poslal osobní dopis i biskupskému sekretáři, případu velmi zalitoval.

Pravidlo samo má ale podle mluvčí nadále své opodstatnění. Odkázala na brožuru „Modlení v dómu", kde stojí: „Pokrývka na hlavě muže byla dříve znamením vrchnosti. Protože v kostele ale náleží úcta jen Bohu, nenosí v něm muži tradičně žádné klobouky, žádné pokrývky hlavy." Toto a další pravidla jsou vypsána i na vývěskách u vchodu. K úkolům dozoru pak patří „dbát na to, aby návštěvníci v dómu nacházeli ticho a klid v modlitbě, aby mohli cítit blízkost k Bohu a důstojnost prostoru". Často prý ale dojde k tomu, že lidé reagují na oslovení dozorem nechápavě. To se prý stává například, když vcházejí do kostela se psem, odkládají v něm kola, hlasitě telefonují vedle modlících se nebo vybalují v lavicích svačiny…

Sekretář neopisoval

Univerzita Karlova v Praze sdělila v úterý, že obvinění z plagiátství proti generálnímu sekretáři CSU Andreasi Scheuerovi (Deník informoval) se při jedné z prvních elektronických prověrek jeho promoční práce na univerzitě „nepřitvrdila". Ten získal v Praze tzv. malý doktorát. Jeho práce z roku 2004 byla pro kontrolu digitalizována a přezkoušena dvěma antiplagiátovými programy. „Tyto analýzy předložené disertační práce nevykazují žádné znaky plagiátu nebo shody s internetovými zdroji,." citoval pasovský list PNP ze zprávy UK.

Při dalším vyšetřování aféry chce univerzita spolupracovat s ombudsmanem pro německou vědu, profesorem práva z Bonnu Wolfgangem Löwerem. „Pokud by se pochybnosti o původnosti Scheuerovy práce prohloubily, podnikne etická komise UK další kroky," dodává PNP.

Pervitinová Češka

Dopravní policie v Siegsdorfu v okrese Traunstein kontrolovala v pondělí pozdě večer auto se švýcarskou poznávací značkou. „Protože 26letá česká spolujezdkyně byla policistům známa už z loňské cesty s drogou, zkontrolovala její zavazadlo a našla v něm malý sáček s pervitinem. U řidiče nebyly zjištěny žádné známky konzumu drogy, žena byla předběžně zatčena a na služebně vyslechnuta. Vzhledem k novému drogovému deliktu se musela podrobit identifikačnímu řízení a odběru DNA.  Zakrátko se bude zodpovídat před soudem za pašování drog," píše list OÖN.

EU Bavorsku přidá

Přestože je rozpočet Evropské unie stále menší, může Bavorsko pro období 2014 – 20 počítat s větším objemem dotací než v uplynulé periodě. V letech 2007 až 2013 to bylo 492 milionů eur, nově to má být těsně pod půl miliardou.

K jejich regionálnímu rozdělení položila zemská vláda těžiště na území, v němž žije jen 30 procent obyvatel země, ale půjde do něj 60 procent dotací reagionálního rozvoje. Sem patří také okresy Regen, Freyung-Grafenau, Pasov, Rottal-Inn, Altötting a Mühldorf a město Pasov.  Okresy Straubing, Deggendorf, Dingolfing-Landau, Traunstein a Berchtesgaden patří k tzv. ostatním podporovaným územím.

80 procent prostředků má směřovat na inovace, zvýšení konkurenceschopnosti malých a středních podniků a na zmenšení emisí oxidu uhelnatého. Předpokládá se také podpora turistiky a řemesel.

Bavorsko chce také prostředky EU podpořit tzv. rizikový kapitál. „Pro mladé a o rozvoj usilující podniky mají být zřízeny podílové fondy o objemu až 70 milionů eur, z toho 35 milionů z prostředků regionálního rozvoje," píše PNP.

Urazili ženu

Exhejtmanka Pauliová.Označení "durchgeknallte Frau", tedy něco jako bizarní, skurilní žena, se může dotknout cti a není už kryto svobodou názoru. Je neslučitelné s právem postižené na ochranu osobnosti. K tomuto závěru dospěl německý Ústavní soud. Dal tak částečně zapravdu bývalé okresní hejtmance z Fürthu Gabriele Pauliové. Ta žalovala toto vyjádření online magazínu Bild.de v roce 2007 k její reakci na zveřejnění její fotografie s latexovými rukavicemi.

V roce 2012 její žalobu zamítl Vrchní zemský soud v Mnichově a politička se obrátila na Ústavní soud. V tomto bodě uspěla, s žalobou proti dalšímu výroku, že na fotografii je v póze „dominy", už ne, napsala PNP.