VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Herečka Bláhová si z Holašovic odvezla briketu

Jižní Čechy - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Seriál Stříbrná paruka o kočovném divadle se natáčel na jihu Čech. Filmaři využili využili jindřichohradecké ulice i hráz rybníka v Třeboni

9.6.2012
SDÍLEJ:

Záběr ze seriálu Stříbrná paruka. Představitelé hlavních rolí Petra Jungmannová a Boris Rösner.Foto: Printscreen

Celou řadu jihočeských měst a obcí využili před více než deseti lety filmaři pro seriál Stříbrná paruka. Ten vznikl v roce 2001 na motivy románu Adolfa Branalda a vypráví o osudech kočovných herců z druhé poloviny 19. století. Hlavní roli ředitele společnosti ztvárnil v pětidílném příběhu Boris Rösner.

Mnoho exteriérových i interiérových záběrů vzniklo ve vesnici Holašovice na Českobudějovicku. Ve čtvrté epizodě tu po návsi jede povoz a v pozadí se objevuje statek rodiny Trantinů.

Štáb využil také statek číslo 9, který patří Pavlíně Moučkové. Natáčení má dosud v živé paměti její padesátiletý otec Pavel Moučka. „Od nás pochází například scéna, kdy amant Evy Holubové utíká za humna," říká. Dodnes má také schovanou ceduli s nápisem  Povoznictví F. Fousek. Ta v seriálu visela na zdi statku. „Nebyla ze dřeva, ale z jutoviny, nápis byl napsán hnědou barvou," dodal Moučka.

Záběr ze seriálu Stříbrná paruka. Statek číslo 9 v Holašovicích.Z domu číslo 9 pocházejí i některé seriálové interiéry včetně nábytku. „Na posteli u nás seděla a hrála Eva Holubová. S herečkou Dášou Bláhovou jsem si zase v pauze povídal. Bavili jsme se prostě o životě. Ona se zajímala o brikety, chtěla vědět, čím je nejlepší topit na chalupě. Tak jsem jí jednu briketu dal, aby ji vyzkoušela," vypráví Moučka.

Ve vsi podle něj ale působil pozdvižení herec Marek Vašut. Všechny ženy se s ním chtěly vyfotografovat. „Byl na to zvyklý, trpělivě se s každou fotil," směje se Moučka.

Na statku filmaři pobyli dva nebo tři dny, přímo tam i odpočívali. „Na zahradě máme stoletý ořešák. Chodil tam pod něj pokuřovat a relaxovat Boris Rösner. Všichni herci byli příjemní a milí," vzpomíná dnes Pavel Moučka.

Filmaři ale zavítali i do dalších holašovických statků. Například scéna s požárem kůlny pochází ze stavení rodiny Mühlpekových. V této scéně se navíc jako komparzista objevuje právě Pavel Moučka. Ve vesnickém obleku tu přejde přes záběr.

V pátém díle seriálu dostalo velký prostor město Třeboň. Filmaři využili Březanovu ulici, divadlo J.K.Tyla, Novohradskou bránu i hráz rybníka Svět. Do komparzu se tu přihlásila například Lucie Zasadilová. „Vzpomínám si, že jsme museli kvůli jedné scéně přijít dvakrát. Nejprve nám jenom vybírali kostýmy a zkoušeli účesy a až další den se natáčelo," vypráví.

Tleskali několikrát

Zahrála si  jednu z divaček v divadle, kde seriálová kočovná společnost uváděla hru Paličova dcera. Samotné natáčení bylo podle ní poměrně zdlouhavé. „Měli jsme za úkol jenom tleskat, ale několikrát jsme to opakovali. Nejprve byli totiž všichni moc potichu a filmařům to připadalo strnulé. Pak jsme ale to ale zase s ruchem přeháněli," vypráví.

Celý seriál sledovala v televizi, nahrávala jej na videokazetu ale trochu ji zklamalo, že se Třeboň objevila až v posledním díle. Ona sama navíc na obrazovce není vidět. V divadle totiž seděla až v zadní řadě a tak se ztratila mezi ostatními komparzisty.

Záběr ze seriálu Stříbrná paruka. Divadlo J. K. Tyla v Třeboni.Malou roli hraběnky si ve Stříbrné paruce vystřihla vedoucí třeboňského informačního a kulturního střediska Eva Potužáková. „Na kompars jsem se přihlásila i s dcerou. Viděly jsme ve městě letáčky a jelikož jsem tou dobou byla na mateřské dovolené, tak se na oblečení hodila každá koruna," vypráví.

Filmaři dali všem účinkujícím historické kostýmy. „Sešněrovali nás do korzetů, takže jsme měly prsa až pod bradou," směje se Potužáková. Jinak se ale čas strávený natáčením vyplatil. Komparzistky dostaly odměnu tisíc korun.

Eva Potužáková si také vzpomíná, že při nedávném úklidu divadla objevili zaměstnanci ještě některé kulisy ze Stříbrné paruky. Zůstaly zde například sloupky, které se při natáčení používaly. „Navíc si pamatuji, že se tehdy kvůli filmařům snad vůbec poprvé využilo orchestřiště. Hráli tam muzikanti," dodává.

Ve čtvrtém díle seriálu mohou diváci poznat dvě místa z Písecka. Hned v úvodním záběru procházejí herci podél rybníka, za kterým je vidět panorama obce Putim. Poté přejdou přes most ve Varvažově a dorazí až na náves, kde se ubytují v hostinci. Ještě jedna scéna z Varvažova se pak objevuje v samotném závěru dílu, když hlavní hrdina vychází z fary.

Natáčelo se také v Jindřichově Hradci. Na plátně se objevuje Svatojánská ulice v pozadí s klášterním kostelem sv. Jana Křtitele a ulice Nežárecká. Na konci pátého dílu pak navíc diváci mohou poznat českobudějovický Dům kultury Slavie.

Umělé vousy hrozně svědily, vzpomíná komparzista

Záběr ze seriálu Stříbrná paruka. Březanova ulice v Třeboni. Uprostřed snímku komparzista Martin Cepák.Dvě různé role si v seriálu Stříbrná paruka zahrál komparzista Martin Cepák z Třeboně (na snímku v záběru uprostřed, před koňským povozem). Na natáčení strávil několik dní. Diváci si jej nakonec mohou všimnout v pátém díle při záběru na Březanovu ulici, kde míjí hlavního hrdinu.

Jak se dostal do komparzu, už si ale nevzpomíná. „Zřejmě mi o tom řekl někdo ze známých v Třeboni. A protože jsem byl tou dobou chudý student, lákalo trochu si přivydělat i poznat filmařské řemeslo," vypráví Cepák.

Nejprve se zúčastnil natáčení scény v Březanově ulici. Zde si zahrál náhodného kolemjdoucího. Pro roli dostal historický kostým a vousy. „To bylo nepříjemné. Vousy lepily, svědily, škrábaly. Nechápu, jak v tom herci mohou vydržet celý den," komentuje.

Jeho filmový oděv měl ale i své výhody. Při natáčení byla totiž poměrně zima a Martin Cepák mohl jako jeden z mála nosit teplý kabát a šálu.

I když scéna v televizním seriálu nakonec trvá jen pár vteřin, filmování zabralo dost času. „Záběr jsme několikrát opakovali. Museli jsme všichni přejít okolo asi pětkrát nebo šestkrát," vysvětluje Cepák.

Na natáčení se pak ještě vrátil. Napodruhé si zahrál jednoho z diváků v Divadle J.K.Tyla. „Tam bylo komparzistů docela málo, ale filmaři nás rozmístili do hlediště tak, aby to vypadalo, že je divadlo vyprodané," vzpomíná. On sám v této scéně vidět není, protože seděl v zadní řadě.

Při filmování bylo podle něj nejnáročnější hlavně dlouhé čekání. Komparzisté se totiž líčili hned ráno, ale před kameru nastoupili až o několik hodin později. „Člověk si také uvědomí, kolik práce obnáší natočit seriál, kolik lidí se na tom podílí," dodává.

Za své účinkování ve Stříbrné paruce dostal Cepák celkem tisíc korun. To byl v roce 2001 slušný výdělek. „Pro mě jako studenta to bylo opravdu dost peněz. Co jsem si za ně koupil, si už ale nepamatuji," dodává s úsměvem.

Seriál pak ani nesledoval v televizi. Zajímal ho jen díl z Třeboně. „Myslím, že tam město stejně moc poznat není. Chybí záběr na náměstí a divadlo nebo hráz rybníka Svět zaregistrují asi jenom místní," uzavírá komparzista.

Autor: Andrea Zahradníková, Luboš Dvořák, Adam Hudec

9.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Revizní technik 18 000 Kč Revizní technici v elektrotechnice a energetice REVIZNÍ TECHNIK. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadujeme: platná vyhláška 50/1978 Sb., praxe min. 2 roky, vzdělání oboru elektro, revizní zkoušky, Nabízíme: práci u prosperující společnosti, závodní stravování, příspěvky na PPF/ŽP, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dopravu, Nástup: i h n e d. Pracoviště: B a k systémy s.r.o., Ke Statku, č.p. 18, 397 01 Písek 1. Informace: Kateřina Hřídelová, +420 734 852 556. Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů OPERÁTOR/KA VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: CIZ, Náplň práce: montáž dílů, obsluha výrobních strojů (lisů), vizuální kontrola dílů., Požadavky: manuální zručnost, dobrý zdravotní stav, fyzická zdatnost, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, stravenky, zajištěné ubytování., Vhodné i pro absolventy., První kontakt: pí. Markéta Soukupová tel. 606 774 081, email: marketa.soukupova@agenturatriangle.cz nebo osobně na pobočce agentury: Velké náměstí 27/19, Písek - (budova Komerční banky - 2. patro). Pracoviště: Triangle recruitment cz s. r. o. - pracoviště písek, za pazdernou, Za Pazdernou, č.p. 1531, 397 01 Písek 1. Informace: Markéta Soukupová, +420 606 774 081. Výroba - Výroba Montážní dělník 100 Kč Montážní dělníci elektronických zařízení POMOCNÉ PRÁCE V KABELOVÉ VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE, Náplň práce - jednodušší činnosti spojené s výrobou kabelů s koncovkami jako jsou přípravné práce atd., Práce vhodná pro studenty i pečující matky., Nabízíme - čisté pracovní prostředí, výhodnou polohu pracoviště v širším centru města Písek, Požadavky - dobrý zrak, zručnost, pečlivost, spolehlivost, Požadované vzdělání - není stanoveno , Pracovní doba - dle dohody, alespoň však dvě hodiny v pracovním dni v časovém rozmezí od 6:00 do 18:00 hod. Docházka nemusí být každý den, vše je na dohodě s řídícím pracovníkem., Práci domů nenabízíme!. Pracoviště: Pewtronic s.r.o., Pod Portyčskými skalami, č.p. 465, 397 01 Písek 1. Informace: Kristýna Poláčková, +420 382 201 925. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 19 000 Kč Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/KA MASA, UZENIN A LAHŮDEK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení., Praxe v oboru výhodou znalost oboru výhodou., Pracovní doba: 2 směny /5.30 - 18.30/ + stříd. So 6.30-13.00 hod., Hrubá měsíční mzda od 19.000,- Kč., Znalost masa, popř. praxe v oboru výhodou., Nabízíme: po zapracování navýšení mzdy + zaměstnanecké benefity , První kontakt na tel. 604 401 158 nebo osobně na prodejně.. Pracoviště: Řeznictví u peclů, Velké náměstí, č.p. 105, 397 01 Písek 1. Informace: Eva Peclová, +420 604 401 158.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

NÁVRAT. Martu Ereskenovou si fanoušci dobře pamatují. Byla u největších úspěchů píseckého klubu.

Už si nemyslela, že se vrátí

HOKEJISTÉ Písku si zatím vedou se střídavými úspěchy. Snímek je z derby na ledě táborských Kohoutů, kde se píseckým hokejistům vůbec nedařilo a prohráli 6:1.

Písek bude hrát v Pelhřimově

Panec dal čtyři góly a byl vyloučen

Písecko - Hráč Kostelce byl v Čížové hodně vidět.

Sršni vstoupili do sezony výhrou

Písek - Písečtí Sršni vstoupili úspěšně do nového ročníku první ligy basketbalistů. V domácí hale porazili celek Sokol Pražský 98:85.

Už nejsou mezi námi

Písecko - Ti, co nás v posledních dnech opustili.

Narodili se

Písek - V písecké porodnici se narodili:

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT