Ke spolupráci přizvaly fotografa a cestovatele Josefa Rychteckého, který jejich tvorbu doplnil o své obrazy afrických domorodců mající na krku šperky z českých korálků.

Vernisáž slavnostně zahájili v osmnáct hodin za přítomnosti členek Táborských korálkářek, Josefa Rychteckého a ředitelky Městského střediska kultury a sportu Romany Krůčkové. O hudební doprovod se postarali sourozenci Alexandr a Dagmar Rychtečtí. Jak uvedla Jarmila Podzemská, scházet se začaly před třemi lety, jako spolek pak existují rok.

,,Jsme obyčejná děvčata, která berou tvorbu z korálků jako svůj koníček. Žádná z nás není profesionálkou. Náš spolek nyní čítá tři sta členek. Mě velmi těší, že se k nám přidávají i děti a nesedí jen u počítačů,“ uvedla.

Dokonce mezi sebou mají i jednoho muže. „Muži také dělají krásně šperky, ale většinou se za svou zálibu stydí,“ dodala se smíchem.

Kromě tvorby z korálků se věnují i jiným technikám, tvoří například vánoční ozdoby, svícny či košíky. Pořádají i kurzy a korálkové večírky.

„Je to pro nás útěk od reality a krásně si u toho pročistíme hlavu. S Josefem Rychteckým jsme začali spolupracovat, poněvadž jsme chtěli ukázat kontrast, když někdo tvoří pro potěchu a někdo, aby se tím uživil a sehnal peníze na vzdělání svých dětí. Také nás zaujal fakt, že jsme korálkářská velmoc a naše korálky se dováží až do Afriky,“ uzavřela Jarmila Podzemská. Josef Rychtecký obvykle fotografuje přírodu, na požádání se však během svých cest zaměřil právě na korálky.

Simona Jedličková