Nedbali varování

Linec – „Přes dlouho ohlašované špatné počasí se tři Češi – dva muži a žena - pustili do 800 metrů dlouhého lezeckého zajištěného výstupu na Seewand, známého jako velmi těžký, dlouhý a rizikový," napsal sobotní linecký deník OÖN. „Když ve sněhu a v chladu nemohli dál, vyslali nouzový signál. Osádka vrtulníku automotoklubu a horská policie je zachraňovali na hranici možností."

Snímek horské služby ze záchranné akce.List popisuje, že v polovině stěny se déšť změnil ve sněžení a trasa přestala být prostupná. Lezci alarmovali záchranáře a snažili se chránit před vánicí, jak jen to bylo možné, „což.s jejich výstrojí bylo stěží možné".  Navíc se rozdělili a jeden se pokoušel výstup dokončit.  Vrtulník Christophorus 14 je nemohl kvůli mlze zkusit zachránit přímo ze stěny, ale dopravil na místo několik záchranářů. Ti vystoupili ke skupině a slanili s jedním mužem a ženou pod hranici mlhy. Tam se po několika pokusech podařilo vytáhnout je do vrtulníku. Ke třetí osobě se zdola nemohli dostat, protože cesta byla zcela zledovatělá a zasněžená. Za vánice, sněžení a chladu proto skupina záchranářů a alpských policistů vystoupila na Gjaidalm a dál k vrcholu cesty, odkud slanili k muži již silně podchlazenému…

Nebezpečné silnice

Na bavorských silnicích bylo v prvním čtvrtletí zraněno při nehodách 13 523 lidí, o čtyři procenta víc než loni. O život přišli 104 lidé, o tři méně než za stejné období 2013. Nehod bylo o sedm procent méně – 81 104.

Zpřístupnili archiv

Staré církevní knihy jsou i v Bavorsku nejdůležitějším zdrojem při pátrání po předcích, protože vedení záznamů změn rodinného stavu matrikami začalo až po přistoupení Bavorska do říše. „Pasovské biskupství k nim zajistilo obzvlášť lehký přístup – jako jediná diecéze v Německu vložila všechny své na internet," píše PNP. „Lidé tedy nemusejí chodit do diecézního archivu a hodiny tam trávit nad zápisy z minulých staletí. Za toto velkolepé ulehčení práce jmenoval Bavorský svaz pro historii rodin pasovského archiváře Herberta Wurstera čestným členem." Dr. Wurster zpřístupnil online i další data biskupství. Jsou k dispozici na portálu matricula.eu.

Kolem Chiemsee pro dobrou věc

Sedm dnů a sedm nocí – 168 hodin - chce sedm ultravytrvalců štafetově obíhat hornobavorské jezero Chiemsee při dárcovské akci ve prospěch nadace Attl u Wasserburgu na Innu, který pečuje o hendikepované. Sponzoři z celého jižního Německa  zadotují každý uběhnutý kilometr fixní částkou pro nadaci. Ta organizuje pro postižené mnohostrannou nabídku služeb od ubytování a volnočasových projektů po zaměstnání ve vlastních chráněných dílnách. Toho času je v nich umístěno   přes 300 lidí, píše deník PNP.

Běžci odstartují 24. května ve 12 hodin v Prienu na jezeře. Po pestrém okruhu dlouhém 52,5 kilometru s převýšením asi 300 metrů se pak budou nonstop střídat 168 hodin. Poběží vždy jeden běžec, jehož kilometry budou započítávány k vyúčtování sponzorů, a doprovázet ho budou dva cyklisté. Během okruhu (5 – 6 hodin) se vzájemně vystřídají. Pak přijde na řadu druhá sestava, která mezitím bude odpočívat v základním táboře v Prienu. Během dne tak každý uběhne zhruba vzdálenost maratonu. Celkově by tak za 168 hodin měli zdolat celkem na 1500 kilometrů. Zasponzorovat nadaci v souvislosti s během může kdokoliv.