Ceny vítězným finalistům osobně předali hejtmané obou krajů Thomas Stelzer a Martin Kuba. „Hledat nové začínající firmy považuji za velmi důležité. Potřebují podpořit, vytvořit kontakty. Nám přišlo zajímavé umožnit jim soutěžit mezi sebou, a to i přes hranice. Ukazuje se, že začínajícím firmám může pomoct, že se o nich najednou ví v Rakousku, že se o ně přes hospodářské komory mohou dozvědět větší firmy, které jejich nápady mohou využít a pomoct jim při startu,“ řekl jihočeský hejtman Martin Kuba.

„Těší mne, že ten nápad takto ožívá i v druhém ročníku. Je tu mnoho zcela různorodých nápadů, které právem vedou k dalšímu úspěchu. Dnešní vítězové projevují odvahu a sílu v dalším rozvoji a jejich práce je už dnes uvedena do praktického každodenního života,“ doplnil hornorakouský hejtman Thomas Stelzer.

Finále druhého ročníku česko-rakouské soutěže podnikatelských nápadů a startupů se konalo v Lipně nad Vltavou.Finále druhého ročníku česko-rakouské soutěže podnikatelských nápadů a startupů se konalo v Lipně nad Vltavou.Zdroj: Václav Pancer

Odborná porota složená ze zástupců úřadů Jihočeského kraje a Horního Rakouska a inovačních center na obou stranách hranice – rakouského inkubátoru tech2b a Jihočeského vědeckotechnického parku – neměla rozhodování jednoduché.

Startupové prostředí v jižních Čechách a Horních Rakousích reprezentovalo deset finalistů. Jejich vystoupení byla perfektně připravená a plná zajímavých nápadů. Všechny prezentované projekty měly jedno společné: důraz na udržitelný rozvoj. Své slovo dostala i umělá inteligence, která pomůže lepší diagnostice ve zdravotnictví. Nezapomínalo se ani na recyklaci, efektivní vracení věcí, jako je nábytek či oděvy zpět do oběhu nebo na výrobu opakovatelně používaných obalů na přepravu kol a vozidel. Projekt mobilní aplikace pro plánování horských tras ukázal praktické možnosti přeshraničního propojování, které je cílem celé soutěže.

Vítězové
Nejlepší startup:
Ondřej Otáhal z firmy HERBAVITA CZ (Jihočeský kraj): Projekt zaměřený na prevenci nemocí krav a řešení problému s nadužíváním antibiotik v chovech hospodářských zvířat za pomoci umělé inteligence.
Nejlepší nápad: Jonáš Benjamin Tekel s týmem AI TEK a jejich projektem AI Cardio Detector (Jihočeský kraj): Projekt, který pomocí AI propojuje identifikaci osob s jejich EKG.
Nejlepší přeshraniční projekt: Mathias Maier s projektem Vereinsplaner (Horní Rakousko): Holistické řešení pro administrativu a komunikaci ve sdruženích.

David Hocke