Zmínil, že Trabant-rallyeklub má centra v Praze, Plzni, Ostravě, Táboře a Liberci. „Členové s láskou opatrují veterány, z nichž triumfuje Trabi s mocnými 26 koňmi (dnes úředně 19,1 kW) pod kapotou, schopný pořád jezdit tak rychle, jak jen je to v Rakousku dovoleno," uvedl. Exempláře těchto motoskvostů byly k vidění ve skanzenu Pelmberg v Hellmonsödtu, kde se stavělo 46 členů klubu při výroční jízdě od lipenského jezera „na západ", přes Heuraffl – Guglwald – Bad Leonfelden – Pelmberg. Odtud vedla 180kilometrová trasa na Mauthausen, kde si osádky prohlédly památné místo koncentračního tábora, „protože mnozí z nich měli příbuzné internované v lágru". V Mitterkirchenu navštívili keltskou vesničku a přes Gallneukirchen, Reichenau, Leonfelden a Guglwald se vrátili do „Evropě blízkého východu", jak list s úsměvem uzavírá.

Ústava v arabštině nepomůže

Bavorská ministryně hospodářství Ilse Aignerová (CSU) požaduje výuku občanské výchovy pro běžence, píše PNP. Odmítla návrh sociálních demokratů, aby migrantům byla rozdávána bavorská ústava přeložená do arabštiny, aby tak získali informaci o základních pravidlech německé společnosti. „Míní, že žádnému uprchlíkovi by ústava v arabštině nepomohla. Místo toho by podle ní všichni měli být souběžně s jazykovou výukou vzděláváni i v občanské a státoprávní nauce," píše deník PNP a cituje ministryni: „Vzděláním, zapojením do práce a žitím všedních dnů je možné uprchlíky integrovat do naší společnosti. Při tom také musí prokázat, že jsou připraveni uznat naše hodnoty a zákony, například rovnoprávnost mužů a žen." Rozvedla, že kdo neakceptuje ženu jako šéfa, nemá nárok na práci.

Úleva policii: méně měření?

Ministr vnitra Bádenska – Württemberska Reinhold Gall (SPD) chce při řešení imigrační vlny policii ulevit a zprostit ji některých méně důležitých úkolů. Vyzval vedení policie, aby vypracovalo příslušné návrhy. Jak řekl, zdůraznil přitom, že mohou být pojaty „velmi široce". Naznačil, že v úvahu by podle něho připadalo třeba zrušení policejního doprovodu těžkých transportů či provádění silničních kontrol dodržování povolené rychlosti. Kromě toho chce Gall policistům přesčasové hodiny především proplácet a méně je vyrovnávat volnem

Nové přístřeší pro běžence si prohlédl i starosta Dupper (vpravo). .Sňatky vytlačily migranty

V Hale tří zemí v Pasově bylo podle policie v uplynulých dnech ubytováno až tisíc běženců. Ti se nyní museli přestěhovat. „Vzhledem k dlouhodobému smluvnímu závazku musela být hala do středečního poledne vyklizena," řekla mluvčí města deníku PNP. V neděli v ní bude svatební veletrh, kterým začíná sezona tradičních výstav s pevně sjednanými termíny. Ve středu také prostor opustili poslední ubytovaní. 35 autobusů rozvezlo 700 žadatelů o azyl do přijímacích táborů v celém Německu.
V Pasově, kde ještě v úterý bylo nově registrováno více než 3350 uprchlíků, vybudovali místo Haly tří zemí pro běžence stanové městečko pro 250 lidí se sanitárními kontejnery na výstavišti. Posléze se jako řešení našlo nouzové ubytování v nové výstavní hale, v níž zaměstnanci stavebního dvora rozmístili asi 250 polních lůžek. Na snímku přípravy sledují zleva vedoucí správního odboru města Ansgar Grochtmann, Frank Koller ze spolkové policie a primátor Jürgen Dupper.

Soudí se o Winnetoua

Náčelník Apačů „stojí před soudem", zaznamenala PNP. Značkový spor o slovo Winnetou zaměstnává Evropský soudní dvůr v Lucemburku. Vedou jej právníci Constantin Filmu a bambergského nakladatelství Karl-May. To si nechalo v roce 2003 u Evropského patentového úřadu chránit jméno románového hrdiny pro zboží jako kosmetiku, bonbony, čaj a šperky. Proti tomu úspěšně brojil mnichovský Constantin Film a úřad ochranu značky pro téměř všechny produkty znovu zrušil. Shledal, že německému spotřebiteli se pod pojmem Winnetou vybaví „fiktivní, ušlechtilý a dobrý indiánský náčelník", a proto že má tato značka „malou vypovídací hodnotu". Proti tomuto rozhodnutí nyní Karl-May-Verlag žaluje. Rozhodnutí by mohlo padnout za několik měsíců.

Proč skáčou z mostu?!

Série životu nebezpečných skoků do Dunaje zaměstnává policii v Řeznu, píše PNP. Během několika týdnů se do řeky vrhli čtyři muži. Dva skočili z Kamenného mostu, jednoho ze symbolů města, a byli nalezeni utonulí, 61letý zemřel po skoku z železničního mostu v nemocnici, čtvrtého se ještě nepodařilo najít. „Nevíme, co je motivem tohoto jednání, jestli sebevražedný popud či snaha zaimponovat po konzumaci alkoholu," řekl mluvčí policie Stefan Hartl. Varoval, že při skocích do Dunaje hrozí absolutní nebezpečí pro silné proudění a vodní víry u mostů, dále i rozdílné výšky hladiny a silný provoz lodí.

Za humny bude lesácká přehlídka. "Austrofoma" za humny

V polesí kláštera Schlägl na Hochfichtu bude 6.-8. října denně od 8.30 do 17 h odborná výstava lesnictví a těžební techniky Austrofoma. Koná se ve čtyřletém rytmu jako jediná přehlídka tohoto druhu v Rakousku, při níž jsou všechny exponáty představovány i v obvyklém pracovním nasazení, přímo v lese, píše list OÖN.
Vstup do předváděcího území je v lyžařském areálu Hochficht. Šestikilometrový přehlídkový okruh, na němž diváci mohou vidět lesní stroje při práci, spojuje dvě výstavní centra – Austrofomu a „vesničku bioenergie". V prvním středisku bude zastoupeno padesát firem prezentujících lesnické potřeby a služby, vzdělávací a preventivně osvětové instituce. Ve druhém budou soustředěny různé štěpkovací stroje a poradenství. Se vstupenkou za 50 eur návštěvník obdrží přilbu a katalog expozic s informacemi o strojích a jejich výrobcích. Z bezpečnostních důvodů je přilba povinná celém areálu, v němž dále platí zákaz konzumace alkoholu. (www.austrofoma.at)

Jak si žijí sousedé

S jakou perspektivou žijeme a jak užíváme našeho času? Co nás motivuje k jednání pro udržení stavu? To zkoumá srovnávací projekt Evropské unie Glamurs v sedmi modelových regionech, podle deníku OÖN „pionýrů trvalé udržitelnosti", od nichž se chce Evropská unie učit. K nim patří i region Dunaj – Šumava, sdružující 41 obcí s 58 000 obyvateli v rakouské části Šumavy. Součástí projektu je onlineový dotazník „Životní klima v prostoru Dunaj – Šumava" (www.donau-boehmerwald.info/veranstaltungen), který se občanů poptává na témata mobility, výživy, energie, socálních věcí, bydlení či konzumu, na to, jak se jim daří a jak to souvisí s trvale udržitelným životním stylem, jakou roli u toho hrají četné iniciativy v tomto směru apod. Kromě dotazníku projekt zahrnuje řadu rozhovorů, tvůrčích dílen apod.
Sousedé vyzvali spoluobčany k co nejhojnější účasti na průzkumu. Anketu mohou zodpovědět ještě v pátek 2. října.