Bývalý vlastník továrny na zpracování přírodního kamene ve Švábsku Josef Kurz získal kamenné a bronzové skulptury po zhroucení východního bloku – chtěl otevřít jejich park. Jeho syn chce nyní po otcově smrti prodat památníky v celosvětové internetové aukci, když projekt muzea už před více než dvaceti lety ztroskotal.
Podle PNP budou dražbu pozorně sledovat zejména v Drážďanech, protože nejprominentnější ze šesti exponátů je monument Lenina, který stál v časech NDR na drážďanském Hlavním nádraží a byl známý jako „Rudý přednosta", pokračuje list. „Po iniciativě jednoho levicového radního bylo kontroverzně diskutováno, zda by hlavní město Saska nemělo získat obrovského sovětského vůdce zpět." Drážďany už ale daly jasně najevo, že na koupi 80tunového památníku, který by měl stát minimálně 150 000 eur, peníze nemají. „Ani darování sochy by město bez váhání nepřijalo – muselo by nejdřív zkoumat, zda a v jaké výši vzniknou následné náklady a kdo je ponese," cituje PNP drážďanskou náměstkyni primátora pro kulturu Annekatrin Klepschovou (Die Linke).
Sobotní nabídku tvoří tři žulové sochy Lenina ve výšce kolem dvanácti metrů, pískovcový Stalin vysoký 370 cm, který stával v Zábřehu, než ho v roce 1993 město prodalo za 10 000 marek a zrdavotnický materiál pro nemocnici a charitu, jak napsal Šumperský Deník. Prodávána bude dále skulptura Ernsta Thälmanna a bronzoví Klement Gottwald a Antonín Zápotocký. Zápotocký má mít vyvolávací cenu 22 000 eur, Gottwald 16 000.

Aukci nakonec sledovalo pár zájemců přes internet, na místě byli jen novináři a pár zvědavců a nikdo nabízené ceny neakceptoval. Josef Kurz jun. chce dražbu opakovat do čtyř týdnů.

Drahé potraviny u sousedů

V Rakousku jsou potraviny o 23 procent dražší než je průměr Evropské unie, alkohol je naopak o devět procent levnější, píší OÖN s odvoláním na čtvrteční čísla Eurostatu. Celkově rakouské ceny dosahují 107 průměru EU.
Volksblatt dodává přesná čísla. Nejdražší potraviny jsou v Dánsku (téměř 150 % průměru EU), ve Švédsku (126), v Rakousku (123), Lucembursku (121), Irsku a Finsku (po 120 %), nejlevnější v Polsku a Rumunsku (po 62). Za alkohol a tabák platí nejvíc v Irsku (175 % průměru EU) a v Británii (162), nejméně v Rumunsku (69), Polsku (68), Maďarsku (67) a v Bulharsku (56 %). Služby v hotelích a resturacích byly loni v Dánsku (144 %) třikrát dražší než v Bulharsku (44), Rakousko bylo v unijním průměru se 103 %. Zábavní elektronika byla nejdražší v Dánsku (115), nejlevnější v Polsku (86). Ošacení stálo nejvíc ve Švédsku (136), nejméně v Bulharsku (81).

Copy pro nemocnou holčičku

Darovala cop nemocné kamarádce.

Holič Andy Larisch (39) z Viechtachu a jeho přítelkyně kadeřnice Maria Krommová (25) z Pockingu začali sbírat od zákaznic dlouhé vlasy a peníze k umožnění dětí nemocných rakovinou zase nosit pravé vlasy ve formě paruky, píše PNP. Maria Krommová k tomu říká, že asi před půldruhým rokem k ní přišla starší dáma s výslovným přáním odstřihnout její na stříbro nabarvený cop. Měl být věnován právě lidem, kteří potřebují paruku. Kadeřnický pár se ihned rozhodl iniciativu následovat a našel i výrobce – firmu Haarfee (Vlasová víla) ve Vídni, která darované vlasy zpracovává na na dětské paruky (Deník informoval).
„Myšlenka nenechala chladnou ani osmiletou Samiru Dilber-Korbelovou z Deggendorfu," pokračuje list a cituje dívenku: „Všichni zkoušeli mi to vymluvit, kamarádky mi dokonce hrozily, že už se se mnou nebudou přátelit…" Prosadila ale svou, má teď krátké vlasy a svým copem pomohla jinému dítěti. Nový účes se jí líbí – a maminka je na ni pyšná. Larisch s Krommovou chtějí v akci pokračovat.

Vyklidili další stany žebráků

Další likvidovaný tábor v Linci.

Na pozemku Rakouských státních drah v Linci proti autobusovému nádraží vyklidila městská pořádková služba společně s policií další dva ilegální stanové tábory, píše zpravodaj magistátu města. „Pod teplovodem stálo sedm stanů, ve kterých přebývalo čtrnáct osob. Na výzvu policie lidé celty sbalili a tábor opustili. Při kontrole okolí našly bezpečnostní síly další nedovolený kemp se dvěma stany. Také tady čtyři osoby místo neprodleně opustily," uvádí zpráva, k níž místostarosta Detlef Wimmer dodává: „Abychom v Linci zvládli problémy s ilegálními žebrajícími bandami, je nezbytné zabraňovat i nedovolenému táboření."

Nehlučely nesnesitelně

Čtyři děti, které v mnichovském domku pravidelně hrály na bicí, saxofon a tenorový lesní roh, tak mohou činit i dál, dokonce i když při tom někdy „přehlédnou" jednu nebo dvě přestávkové pauzy, informovala PNP o rozhodnutí mnichovského úředního soudu. Ten zamítl žalobu manželského páru ze sousedního, rovněž osaměle stojícího, domu. Žalobci se cítili významně znevýhodněni tóny začínajících muzikantů, které zčásti přesahovaly 70 decibelů. Nebyly ani dodržovány zákonné doby klidu.
Soudce prostudoval protokoly o měření hluku a sám si jej poslechl na místě. Poté dospěl k závěru, že hladina hluku „nedosahuje stupně, který by sousedé nemohli strpět", a že přestupky proti době klidu byly jen ojedinělé. Není také možné chtít bez dalšího po nezletilých dětech dodržování pravidel, když právě rozvoj dětí stojí pod zvláštní ochranou. Jejich muzicírování proto musí být upřednostněno, řekl soud. Jeho rozsudek není pravomocný.

Přívěs nic neporušil

Opravdu dost kuriózní kára!

Kuriózní automobilový přívěs překvapil policii ve švábském Gersthofenu: „Táhne tu někdo za sebou opravdu půlku nového golfu?! Zastavíme ho," popsala hlídka své váhání na facebooku. „Po důkladném prověření policisté ale museli konstatovat, že nenašli žádné závady - ,mobilní plážový koš značky Vyrobeno vlastní rukou´ byl absolutně řádně povolen," cituje PNP.