Pět 
a půl roku ve vězení stráví podle rozsudku Okresního soudu Plzeň – město 33letý Jiří Manych z Českých Budějovic. Osm let také nesmí sednout za volant. Soudci potrestali muže za tragickou nehodu, která se stala v prosinci předloňského roku. Zemřela při ní jeho 24letá přítelkyně Veronika, řidič skončil v bezvědomí v nemocnici. Testy poté prokázaly, že byl pod vlivem pervitinu.

Tragédii předcházela policejní honička. Krátce před samotnou nehodou totiž obžalovaný s přítelkyní natankovali benzin na pumpě v Křimicích. Ujeli bez placení a po chvíli je začali pronásledovat policisté. Jiří Manych bezohledně ujížděl felicií směrem do centra, na křižovatce s Vejprnickou třídou to otočil na Vejprnice, aby prchl z města. Policisté jej marně vyzývali, aby zastavil.

Kousek za cedulí Plzeň však jeho jízda skončila. Když předjížděl před sebou jedoucí renault, čelně narazil do protijedoucího peugeotu a do dalších vozidel. Střet vypadal hrozivě. Přítelkyně, která seděla vedle řidiče, nebyla připoutaná a po střetu měla tolik vážných zranění, že zemřela.

Se středně těžkými zraněními tehdy záchranka do nemocnice odvezla i muže a ženu z peugeotu, lehce zraněn byl i jeden z policistů.
Kromě toho, že byl Jiří Manych pod vlivem pervitinu, vyplulo po nehodě na povrch, že jel kradeným autem, nevlastní řidičák a kvůli krádeži byl v podmínce.

Obžalovaný podle soudu věděl, že ho sledují policisté, jeho jediným cílem však bylo ujet. „Zvolil jeden z nejagresivnějších způsobů předjíždění," podotkl předseda senátu Miroslav Mlčák. Ujíždějící řidič totiž lidově řečeno hodil takzvanou myšku.

Soudci se během hlavního líčení dopočetli také k tomu, že obžalovaný během své zběsilé jízdy celkem devětkrát porušil zákon o silničním provozu. Mimo jiné tím, že výrazně překročil povolenou rychlost, neměl řidičák či byl pod vlivem pervitinu.

25 trestů v rejstříku

Při rozhodování o trestu obžalovanému přitížila i jeho trestní minulost. Nejen samotný soudní senát se v jednací síni pozastavoval nad tím, že 33letý muž má pětadvacet záznamů v rejstříku trestů, většinou za majetkovou trestnou činnost. „I toto svědčí o jeho přístupu k dodržování našich zákonů," podotkl předseda senátu Miroslav Mlčák.

Jednání sledoval i otec zemřelé dívky, která pocházela 
z Hněvkovic. Po soudu žádal uznání nemajetkové újmy pro sebe a další členy rodiny, dohromady více než milion korun. Soudci však pozůstalé 
s těmito nároky odkázali 
na civilní řízení.
Rozhodnutí zatím není pravomocné, strany si ponechaly lhůtu na vyjádření se k rozsudku a podání případného odvolání.

Jiná věc Jiřího Manycha

O jednom z dalších případů, ve kterých figuruje jméno Jiřího Manycha, informoval náš Deník na konci září loňského roku. Týkal se vícenásobného recidivisty Patrika S. ze Strakonicka, který se před budějovickým okresním soudem zpovídal 
z rozsáhlé série majetkových deliktů. Konkrétně z desítek případů krádeží, porušování domovní svobody, poškození cizí věci, neoprávněného pořízení platebního prostředku a maření úředního rozhodnutí.

Skutků bylo tolik, že státní zastupitelství i soud vedly věc pod šesti samostatnými spisovými značkami. Třeba poslední z nich obsahovala 34 dílčích bodů.

S drogově závislým Patrikem S., který si v té době odpykával 
ve vězení souběžný trest za prodej pervitinu, se měli u soudu zpovídat i jeho zřejmě už bývalá přítelkyně Irena K. a právě Jiří Manych. Soudce Jan Petr však vyloučil jejich věc ze společného jednání. Žena už totiž dostala trestní příkaz, mužovo stíhání bylo zastaveno jako neúčelné.

Jiří Manych, který už byl v té době rovněž za mřížemi, měl při hlavním líčení u soudu vystoupit jako svědek. Patrik S. o něm totiž hovořil jako o spolupachateli některých krádeží. Ten však odmítl vypovídat, na což má 
ze zákona pouze dva důvody. Prvním je příbuzenský vztah 
k obžalovanému, druhým obava z přivodění trestního stíhání sobě samému či svým blízkým. A právě tím Jiří Manych argumentoval.

Patrik S. šel od soudu s dalším nepodmíněným trestem. ⋌(pak)