Mezi Dolním Dvořištěm a Wullowitzem se setkali hasiči z Českokrumlovska a jejich kolegové z okresu Freidstadt, aby se pozdravili, vzájemně si poděkovali za udržení tradice navzdory aktuálním přísným opatřením. A rakouští hasiči předali Betlémské světlo českým kolegům.

"V závěru si hasiči předali drobné dárky a oba menší tábory se vrátily zpět," líčí velešínský hasič Petr Skřivánek. "Na parkovišti v Dolním Dvořišti se mezitím sešlo v automobilech asi 28 sborů dobrovolných hasičů, převážně z okresu Český Krumlov. Při výjezdu z parkoviště poté hasiči světlo předávali posádkám jednotlivých vozů tak, aby se dostálo všem opatřením. Organizace předání se ujali místní hasiči z Dolního Dvořiště."

Hasiči se pak s plamínkem z Betléma rozjeli do svých obcí. Například ve Velešíně hasiči po příjezdu rozdali na náměstí světlo několika málo lidem a poté ho umístili tam, kam patří. To znamená na faru k panu faráři Rafalu Kacovi.

Zájemci mohli v sobotu získat Betlémské světlo u Regionálního muzea.
Krumlovští skauti rozdávali plamínek z Betléma. Zájem byl menší

Světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista k nám letos doputovalo již po třicátédruhé. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem.

Na Českokrumlovsko se Světlo přátelství, jak byl betlémský plamen také nazván, dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády. Z rukou hasičů z hornorakouského okresu Freistadt bylo poprvé předáno českokrumlovským hasičům 23. prosince 1989 na celnici v Dolním Dvořišti.

"Protože kvůli omezení kontaktů nebylo možné nominovat žádné hornorakouské dítě na cestu do Svaté země, dostala devítiletá Maria Khoury z Betléma zářící vánoční symbol v jeskyni Ježíšova narození," dodal ředitel HZS v Českém Krumlově Pavel Rožboud. Studentka z křesťanské rodiny se tohoto úkolu ujala s velkou radostí: „Moje rodina a já jsme velmi hrdí na to, že můžeme být součástí letošní rakouské vánoční tradice.“

Budoucí instruktorky lyžování a snowboardingu absolvovaliy týdenní kurz.
První lyžaři zamířili na Lipno. Sníh je parádní, říkají

Poté bylo Světlo letecky převezeno do rakouského Lince dne 16. 11. 2020.