VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bambusové kolo sousedů jezdí v Indii

Pasov – Jízdní kolo s rámem z bambusu, postavené dvěma studenty z Würzburgu, poikračuje ve štafetové cestě kolem světa, napsala PNP.

18.2.2018
SDÍLEJ:

Už urazil přes 6000 kilometrů.Foto: Deník/repro

Bicykl, který sestrojili v roce 2012 Matthias Kalla a Sabine Metzgerová, je momentálně v Indii, kde na něm v projektu "Globalbiketrotting" pokračuje Ital. Cesta má vzbudit v časech „surovinové obrátky“ pozornost na rychle rostoucí robustní stavební materiál. Kromě toho mají být sbírány finanční příspěvky z každého ujetého kilometru na projekty pitné vody. Zatím získaných 3500 eur už bylo předáno iniciativě Viva con Aqua.

„Od roku 2012 na kole jelo už 34 jezdců a družstev. Celkově urazili více než 6200 kilometrů Německem, Polskem, Českem, Slovenskem, Maďarskem, Rumunskem, Bulharskem, Tureckem a Iránem. Trasa vedla muže a ženy přes hory vysoké i 2150 metrů, v palčivém horku i ledovém chladu,“ popisuje list. „Z důvodů potíží na hraničním přechodu a bezpečnostních rizik bylo kolo z Iránu do Indie v lednu 2015 dopraveno letecky.“

Indií „Bamboo 1“ projíždí nepravidelně. Projekt nyní oživil kamarád dvojice z würzburských studií a cestu popotáhl o 200 kilometrů dál na východ do Rishikeshe, kde kolo převzal Ital. Jeho cíl zatím nebyl upřesněn, uvádí PNP.

(https://www.google.de/maps/dir/Chandigarh,+Indien/Rishikesh,+Uttarakhand,+Indien)

Vymohou referendum proti kouření?

Jak náš web informoval, v Rakousku běží podpisová akce za prosazení vypsání referenda k setrvání nyní platné praxe úplného zákazu kouření v gastronomii, kterou chce nové vláda změkčit. "Krátce před půlnocí jsme překročili stotisícovou hranici," informoval v neděli o "Don't Smoke" prezident lékařské komory Thomas Szekeres. Ve čtvrtek pod náporem podporovatelů dokonce na dvě hodiny zkolabovala internetová síť.

Pro formální úspěch žadatelů o referendum bylo nutných 8401 podpisů. Pro vyvolání závazné debaty v Národní radě nyní nastane sbírání potřebných 100 000 hlasů „složených“ na okresních úřadech a spojených s kontrolou totožnosti voličů. Podpisy už z této fáze budou zahrnuty do sčítání výsledku pozdějšího referenda.

Szekeres mluví o senzačním startu, pokračují OÖN. Organizátoři ale budou podpisy sbírat dál, aby se tlak na zákonodárce ještě zvýšil.

Jak rychle k české hranici?

Zatím co na rychlostní silnici S10 mezi Unterweitersdorfem a Freistadtem Sever je kvůli vedení trasy s řadou tunelů a zapuštění vozovky povolena maximální rychlost 100 km/h, na budoucím úseku od konce tunelu ve Vierzehnu k hranici s ČR má podle provozovatele Asfinag platit 130 km/h jako na většině dálnic v zemi, píší OÖN. Na tuto rychlost byla projektována nejen trasa, ale i protihluková opatření. Jaká rychlost tu bude nakonec ale povolena, to je věcí ministerstva dopravy.

Proti záměru protestuje Občanské hnutí Rainbach, které se cítí Asfinagem podvedeno. „Ve všech zasedáních pracovních skupin, kterých jsem byl přítomen, se mluvilo výlučně o rychlosti 100 kilometrů. Naše obavy byly jako nedůvodné odmítány. Až v prosinci padlo poprvé číslo 130,“ říká v listě mluvčí Klaus Reichinger. Že se s vyšší rychlostí počítalo už dopředu, svědčí podle něho i dimenze protihlukové ochrany. V Rainbachu, Kerschbaumu a Summerau si teď lidé myslí, že jejich názor má menší cenu než třeba sousedů v Neumarktu či Lestu. Situaci ještě zostřují aktuální diskuse o zvýšení maximálky na dálnicích na 140 km/h.

Helene hlas neztratila

I některé české bulváry spekulovaly v souvislosti s odřeknutím sedmi koncertů německé superhvězdy Helene Fischerové (33) až snad s její ztrátou hlasu. Odpovědí bylo její páteční vystoupení ve Vídni, podle OÖN „fulminantní návrat“. Už v začátku uvedla před vyprodanou halou, že je pro ni nejlepší medicínou být zase zpátky na jevišti: „Trčet v hotelovém pokoji bylo pro mne peklo,“ pokračuje list. „Program byl vyvážený, po přestávce to byla čistá romantika, když svému příteli Florianu Silbereisenovi, aniž by ho jmenovala, věnovala jednu píseň. Její jevištní show měla technicky nejvyšší úroveň. S žáky školy Cirque du Soleil uvedla obdivuhodné akrobatické prvky. Závěrem přidala na její poměry až téměř brutální techno. Královna popu v rekonvalescenci předvedla dobrý večer. Její taneční pohyby sice nutně nemusely nést atribut ,dynamické´, ale poté, kdy její vystoupení mohlo být potvrzeno jen 24 hodin předtím, by také bylo vzácné zažít ji v obvyklé perfektnosti.“

OÖN k dalšímu programu její open-tour uvedly, že 30. dubna bude k závěru zimní sezóny při "Top of the Mountain Closing Concertu" v Ischglu. 11. července vystoupí na největším rakouském stadionu Ernsta Happela ve Vídni.

Miliony na válečné hroby

Přes trvalý pokles privátních darů shromáždil lidový svaz Německé péče o válečné hroby v Bavorsku loni téměř 2,1 milionu eur, píše PNP a cituje zemského ředitele svazu Jörga Raaba, že je to jen o 24 000, tedy o 1,1 procenta, méně než předloni. Kolik to bude v celém Německu, se ještě neví. Na Bavorsko ale připadalo v minulých letech asi 40 procent sumy.

Z oněch 2,1 milionu pocházelo především z členských příspěvků, dědictví, výnosů koncertů, prodeje pamětních svíček, odpustků a sbírek po domech, v ulicích a hřbitovech. „Válečná a poválečná generace ovšem stále víc vymírá, a pak je těžké peníze generovat,“ míní Raab. Aktuálně dostává spolkový rozpočet svazu asi 16 milionů eur, tedy 30 procent, z veřejných zdrojů. Střednědobě bude zřejmě potřebovat alespoň 30 milionů ročně.

Lidový svaz nevyhledává a neopečovává jen hroby asi 2,7 milionu padlých německých vojáků z obou světových válek na 833 hřbitovech ve 46 zemích, ale stará se i o rodinné příslušníky padlých či ztracených vojáků, pokračuje PNP. Umožňuje jim například zdarma vyhledávat údaje o svých blízkých v internetové databance zahrnující asi 4,7 milionu dat. Svazu dochází ročně asi 35 000 mailů, dopisů a telefonátů lidí, kteří chtějí vědět, kde v cizině je jejich příbuzný pochován. V 9000 případů mohli žadatelům předat osobní věci či fotografie jejich padlých.

Další páteřní činností svazu je vzdělávací práce na školách. Ročně oslovuje kolem 20 000 mladých s cílem vysvětlit jim, že možnost žít v míru není žádnou samozřejmostí, že je o ti třeba znovu a znovu společně bojovat, řekl Raab. To je velmi důležité poselství zejména v době, kdy se v celé Evropě množí nacionalistické tendence, uzavírá PNP.

Autor: Vladimír Majer

18.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol UČITEL/KA NA 1. STUPNI ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, Požadujeme vzdělání dle zákona č. 563/2004 o pedagogických pracovnících., První kontakt: Mgr. Monika Bardová tel. 724 520 411.. Pracoviště: Základní škola chyšky, 398 53 Chyšky. Informace: Monika Bardová, +420 724 520 411.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 500 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních POKOJSKÁ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení., - pracovní doba 6.00-14.30 (1xza 14 dní So, Ne dle rozpisu), - pracovní náplň: úklid pokojů, chodeb, společných prostor. Pracoviště: Lázně hotel vráž s.r.o. -, 398 32 Vráž u Písku. Informace: Martina Kučerová, +420 382 737 112.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 500 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK - PRACOVNÍK EXPEDICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME : , Vzdělání SŠ/SOU , Znalost práce na PC, Ochotu pracovat v třísměnném provozu, Praxe v oboru výhodou, Znalost SAP výhodou, NÁPLŇ PRÁCE:, Fyzický i účetní příjem hotové výroby do skladu, Příprava expedice dle požadavku zákazníka, Kontrola expedic, Řízení parku přebalování, Práce v programu SAP, NABÍZÍME:, Zaměstnání ve stabilní společnosti s neustálým růstem - 22 let v ČR, Pracovní poměr na dobu neurčitou, 5 týdnů dovolené a další volno nad rámec ZP, Příplatky až 4 000Kč měsíčně - dle kolektivní smlouvy a zákoníku práce, 13.mzda, Docházkový benefit - 16 000Kč ročně, Příspěvek na penzijní a životní pojištění - min. 1 200Kč měsíčně, Příspěvky na rekreaci, sport, zdraví a kulturu (cafeterie) - min. 4 000Kč ročně, Stravování přímo v závodě (20-30Kč menu). Pracoviště: S. n. o. p. cz a.s. - pracoviště, U Vodárny, č.p. 1506, 397 01 Písek 1. Informace: Vendula Kalábová, +420 382 901 301.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 25 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: vyučení v oboru, Pracovní doba: turnusové směny dle rozpisu směn vč. sobot a nedělí (neděle 1x za 14 dní)., Vhodné i pro absolventy., Nabízíme: obědy zdarma., První kontakt p. Kašper tel. 774 08 00 67.. Pracoviště: Středověká krčma, Hradišťská, č.p. 326, 397 01 Písek 1. Informace: Jakub Kašper, +420 774 080 067.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do loveckého zámku Ohrada na Hluboké se sjeli myslivci. Nejen oni si tu celou sobotu mohli užívat Národní myslivecké slavnosti. Jedním z vrcholů bylo Mistrovství republiky ve vábení jelenů.
44

OBRAZEM: Myslivci předvedli na Ohradě hlasy jelenů, srnek i myší

Sobotní historický kostýmovaný průvod prošel Českým Krumlovem na 32. Slavnostech pětilisté růže.
141

OBRAZEM: Hlavní historický průvod slavností růže byl velkolepý

Písečtí si připomněli výročí bitvy u Zborova

Písek - Na Mírovém náměstí se ve čtvrtek 21. června uskutečnila pietní akce k připomínce 101. výročí bitvy u Zborova.

OBRAZEM: Muzeum Mirovicka v Pohoří otevřelo další expozice

Pohoří (obec Mišovice) – Nová sezona muzea Mirovicka byla otevřena v sobotu 23. června.

Děti v Sepekově se loučily s mateřskou školou

Sepekov - Budoucí prvňáčci se přišli do obřadní síně Úřadu městyse Sepekov ve středu 20. června slavnostně rozloučit se svojí mateřskou školou.

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT