Distribuoval je s doplněním na zadní straně etikety půllitrové líhve o pojem "Wohl bekomm’s" vyvedený mrňavým písmem, tedy volně přeloženo řekněme „Ať slouží“ či snad Na zdraví. Teď mu to zakázal Bavorský zemský úřad pro zdravotnictví a bezpečnost potravin, píše PNP.

A pivovarník neví, kudy kam…

Užitý výraz je podle něj údajem vztahujícím se ke zdraví a podsouvá souvislost mezi chutí piva a zdravím konzumenta, což je u piv s více než 1,2 procenta alkoholu nepřípustné (zmíněné špaldové má 4,8). Etikety tedy musejí být odstraněny, nařídil úřad.

Hirz se samozřejmě brání, že na etiketu nechal vytisknout jen široce rozšířený, veskrze obvyklý přípitek ve smyslu „Prosit!“, že jím nezamýšlel poskytovat žádný údaj vztahující se ke zdraví. Kromě toho se jedná jen o přání ve smyslu „ať ti/vám udělá dobře“, rozhodně ne o tvrzení takové skutečnosti. S tím se ale úřad neztotožnil.

Policie pomohla dědečkovi

To byla pomoc!

Přesně podle motta „Policie – tvůj přítel a pomocník“ pomohla ve čtvrtek hlídka ve Wittenu 96letému automobilistovi, který na cestě k důležitému termínu u lékaře píchnul pneumatiku. Senior policisty s tímto problémem oslovil při kontrole dodržování dopravních předpisů. „Dlouho se nerozmýšleli a ihned jednali. Naštěstí měl šofér v autě rezervní kolo, a trio policistů mu to píchlé rychle vyměnila,“ píše PNP. „Jejich kolegyně zatím zavolala do ordinace a odložila termín návštěvy.“

Starý pán měl z takové pomoci úžasnou radost, několikrát děkoval a šarmantní policistce před odjezdem políbil starosvětsky ruku, dodává list.

Problém – kastrace selat

Bundestag a Spolková rada odložily v pátek o dva roky účinnost normy zakazující od roku 2012 kastraci selat bez anesteze, která měla vstoupit v platnost od ledna. Lokální znecitlivění smí v Německu provádět jen veterinář. Prezident bavorského svazu zemědělců Walter Heindl požadoval, aby to mohl dělat i chovatel, což by ovšem bylo podmíněno studii přípustnosti odpovídajících prostředků. Pasovský list PNP uvádí, že v Německu jsou ročně kastrovány bez umrtvení miliony kanečků krátce po porodu, aby se jejich maso zbavilo nepříjemného samčího pachu při tepelné úpravě.

Heidl argumentuje, že lokální anestezi už praktikují chovatelé ve Skandinávii, dovozci vepřového i do Německa. Protože u našich sousedů je málo veterinářů, ovlivňuje podle Heidla norma i nabídku vepřového a jeho cenu.

Zloděj „číman“ dostal pět let

Jak jsme zaznamenali v pátek 14. prosince, soud v Řezně projednával obžalobu 35letého Čecha z toho, že o Velikonocích „stopoval“ na silnici u Furthu im Wald tak, že údajně v drogovém „rauši“ nakladl na silnici jako překážku větve. Až by nějaký projíždějící řidič vystoupil, aby zátaras odstranil, vnikl by do jeho vozu a ujel.

Podrobnosti najdete na webu našeho deníku z předcházejícího dne. Nyní výsledek – obviněný dostal pět let nepodmíněně. Státní zástupkyně pro něho chtěla sedm roků, obhájce jen rok a deset měsíců podmíněně. Soud ale uzavřel, že nešlo o „krádež s trikem“, jak advokát mínil, ale o loupež a dva pokusy o ni.

Okolnosti činu list popsal stejně, jako jsme už uvedli. Obviněný, v Čechách už odsouzený za drogové delikty, sedl koncem března do vlaku do Domažlic, aby navštívil kamarády. Protože si předtím píchnul „crystal“ a vzal sedativa, zastávku prospal a probudil se až ve Furthu. „Jeho peníze a mobil byly pryč,“ uvedl soudní zpravodaj z Řezna.
Podle něho „pořád ještě zkouřený“ muž se nejprve vydal pěšky zpět směrem do Čech, ale zabloudil a ocitl se na okresní silnici mezi Arnschwangem a Grubem. Po několika marných pokusech o stop přišel na nápad si svezení do Čech obstarat násilím. Prostředky našel na místě – dlouhé a tlusté větve. Několik jich položil přes vozovku a schoval se v lese.

Podle soudce Georga Kimmerla měl v plánu takto donutit řidiče k zastavení a odklízení překážky. Pak by vnikl za volant a odjel. Dvakrát to neklaplo, BMW a golf sice zastavily, ale uvnitř byly dvě nebo tři osoby. Potřetí jel mercedes jen s 57letou řidičkou z Furthu. Když vystoupila a začala větve odklízet, vskočil do vozidla a s kvičícími pneumatikami odjel. Po pár kilometrech mu podle obhájce Martina Ondrašíka ale bylo jasné, co udělal. Odstavil mercedes v lese, z ženiny kabelky vzal sto eur a bloudil dál lesem, až ve tmě narazil na osamělé stavení, kde chtěl nejspíš přenocovat. „Policie ale už byla vyrozuměna, muže sledovala a zadržela ho,“ pokračuje regionální list Mittelbayerische.

„Na rozdíl od obhájce došel soud k závěru, že šlo o tři méně těžké loupežné útoky na řidiče. Těm bylo fyzickým násilím bráněno v další jízdě a museli nejprve překážku odklízet. Účelem tohoto útočného jednání bylo umožnit loupež,“ řekl předseda senátu. O nebezpečný zásah do silničního provozu podle něj ale nešlo, vozovka byla přehledná, nebylo nutné prudce brzdit a nikdo z osádek vozidel nebyl ohrožen.

Ku prospěchu obžalovaného soud připočetl jeho doznání a to, že v Německu dosud nebyl soudně trestán. Byl pod vlivem drog, jeho čin byl spontánní. Vůz a peníze byly poškozené vráceny. Naopak mu přitěžuje, že zavinil „abstraktně“ značné ohrožení účastníků silničního provozu, například motorkářů.