„Je to velká radost a také vyznamenání pro naše muzeum, že je tu hostem Albertina se stovkou děl. To nám působivě umožňuje pohled na americké dějiny druhé poloviny dvacátého století,“ řekl při vernisáži zemský hejtman Thomas Stelzer. Ředitel Albertiny Klaus Albrecht Schröder vybral díla osobně a výstavu také vede. „Je mu důležité takto něco vrátit svému mateřskému městu,“ pokračuje list. Mnoho prací pochází ze sbírek polsko-německého galeristy Rafaela Jablonky, který poskytl Albertině na 400 děl vložených do nadace, a ze souboru Essl. Ve Vídni budou vystaveny až na jaře 2020.

Linecká expozice představí patnáct umělců popartu, mezi nimi také Erica Fischla, Cindy Shermanovou a Roberta Longo. Je otevřena od úterka do neděle 10-18, ve čtvrtek 10-21, v pondělí má zavřeno. Vstupné je 6,50 eura. (www.landesmuseum.at)

Na snímku jsou zemský hejtman Thomas Stelzer a ředitel Albertiny Klaus Albrecht Schröder. Foto: Deník/repro Land OÖ/Lisa Schaffner

Vyhrál miliony v lottu

V nedělním tahu rakouského lotta, obdoby naší sportky, jediný sázející trefil všech šest správných (2, 15, 23, 28, 33 a 34). Na tiket podaný v Mühlviertlu vyhrál 6 552 614,70 eura. K tomu ještě získal „quicktipem“ 15 pátých, 30 čtvrtých a 10 třetích pořadí, což mu vyneslo dalších více než 18 000 eur. Tři další sázející tipovali správně pět čísel a dodatkové, takže dostanou po asi 79 300 eurech.

Lyžování přidražilo

Rakouské lyžařské areály opět zvedly ceny, v průměru vysoko přes všeobecnou inflaci, píší OÖN. Denní karta pro dospělé podražila o 3,4 procenta, šestidenní o 3,9. Z více než sto center zůstal „neohroženě“ nejdražším Kitzbühel. V hlavní sezoně tady dospělý zaplatí denně 58 eur. S 56,50 následují Arlberg, Saalbach a Schmittenhöhe. Šestidenní permanentka letos poprvé přelezla hranici 300 eur – v Ischglu/Samnaun bude za 307,50 eura, v Söldenu a Obergurgl-Hochgurglu za 302,50.

Dražší pokoukání?

Rozhlasový a televizní poplatek v Německu by se mohl od roku 2021 zvednout. Nezávislá komise navrhla předběžně jeho zvýšení pro domácnost na 18,36 eura měsíčně. Aktuálně je to 17,50 eura. Platba nebyla zvýšena už deset let. Loni přinesla médiím asi osm miliard.

Postavičky

Mistryně Bavorska je uprostřed.Zdroj: Deník/repro

Anna Schichowá (24) z Huthurmu u Pasova se 10. listopadu stala v Erlangenu bavorskou mistryní v kulturistice – bodybuildingu a kvalifikovala se k německému mistrovství 30. listopadu v Bochumi. „Startovala ve třídě bikini II, což je svým způsobem mix kulturistiky a lifestyle-fitnesu, a devíti soupeřkám nedala šanci,“ píše PNP. V její disciplíně stojí v popředí proporční a symetrická tělesná stavba, vysvětluje. Šest ze sedmi bodujících rozhodčích ji v kvalifikaci hodnotilo nejvýš a ve finále dokonce všech sedm! „Ani tomu nemohu uvěřit, je to pro mě velká čest v první soutěžní sezoně, mám obrovskou radost,“ řekla. Na snímku je uprostřed.

Stříhali zadarmo

Stříhali potřebné zadarmo.Zdroj: Deník/repro

K bálu Lidové pomoci v rámci Noci různosti, který bude 23. listopadu od 20 hodin v kulturním centru Tabačka v Linci, stříhali "Barber Angels" v sobotu zadarmo potřebné a bezdomovce, napsaly OÖN. Jejich sociální „Club der Friseure“ hostoval ve městě podruhé. Sociálně slabší dostali na ples volné vstupenky a nový účes… „Je to úplně nový životní pocit. Konečně si zase připadám dobře,“ řekl Leopold W. na snímku Alexandera Schwarzla a prohrábl si rukou nyní už krátké vlasy. Za ním stojí prezident Barber Angels Alexander Mayr a tváří se stejně hrdě a spokojeně, popsal list. Po úpravě si klienti mohli hned na místě vybrat něco na sebe a natrvalo ze stojánků se secondhandovým zbožím.

Hasičům to sluší!

Dva z kalendáře hasičů.Zdroj: Deník/repro

Linečtí profesionální hasiči prezentovali v lokále linecké „scény“ Remembar v obchodním domě Passage kalendář hasičstva pro rok 2020, zaznamenaly OÖN. Prodává se za 16 eur v jejich centrále na Wiener Straße a čistý výnos připadne potřebným nebo rodinám, které se ranami osudu ocitly v nesnázích. „186 profihasičů ve městě pomohlo loni při 4447 nasazeních. 404krát zasahovali při požárech, jinak šlo jako vždy o technické zákroky a odbornou pomoc při živelních pohromách,“ napsal list. Na snímku Bernharda Jobsta jsou Mister Februar Jakob Wiesinger a Mister Oktober Stefan Haas.

Vzrostl odbyt aut

V říjnu se výrazně zvýšil odbyt aut v Evropě – nově jich bylo zaevidováno 1,2 milionu, o 8,7 procenta víc. V Rakousku stoupl odbyt o 11,7 % na 25 138 vozů, tedy nad průměr EU. Za prvních deset měsíců jde ale o nadprůměrný pokles pěti procent na 283 410 automobilů. V celé EU za tu dobu odbyt poklesl jen o 0,7 % na 12,95 milionu kusů. V samotném říjnu prodej stoupl ve čtyřech z pěti nejvýznamnějších evropských trhů, nejvýrazněji v Německu o 12,7 %, dále ve Francii 8,7, Itálii 6,7 a Španělsku 6,3 %. V Británii byl nižší o 6,7 %.
Koncernu VW stoupl odbyt nových vozů téměř o třetinu na více než 300 000. Jeho podíl na trhu se zvýšil ze 20,8 na 25,1 procenta.

Dost rychlý Čech

Jak jsme na webu už zaznamenali, 16. října večer změřili na B20 u Aschi v okrese Straubing-Bogen VW Golf s českou poznávací značkou, který jel rychlostí přes 250 kilometrů v hodině. V místě byla povolena maximálně stovka. Přesně změřit rychlost nebylo možné, radary měří jen do 250 km/h. Už v první zprávě jsme také napsali, že díky velmi dobré radarové fotografii je policie přesvědčená, že řidiče identifikuje. Jak v úterý sdělila dopravka v Deggendorfu na dotaz PNP, byl jím 23letý Čech, který pracuje v okrese Cham. Na pracovišti ho také našla policie z Bad Kötztingu a podle snímků ho prý jednoznačně identifikovala. K věci se nechtěl vyjádřit. Podle katalogu trestů musí počítat kromě dvou bodů do karty řidiče i s pokutou 600 eur, tedy nejvyšší možnou, udělovanou těm, kteří překročí povolenou rychlost o více než 60 km/h. „Co by ho mohlo mrzet víc, je, že nejspíš bude muset na tři měsíce své rychlé auto odstavit, protože k pokutě je vyhlašován i zákaz řízení,“ končí PNP.