Píší o ní, že je folková Patti Smith, ona má však ráda i Cure. Proslavila se rovněž jako herečka, hlavně rolí královny Kateřiny Aragonské v seriálu Tudorovci. Je ale především výrazná irská písničkářka. Maria Doyle Kennedy přijede tento pátek do Milevska, kde se představí v cyklu Hudební sklepy. Jde o její jediný jihočeský koncert.

Procítěný zpěv

Hudbou rodačka z Dublinu žije. „Když nehraji, tak mi to nechybí, ale nemohla bych přežít jediný den bez zpívání. Hudba je ve mně, zpívám všude, i doma," řekla Doyle Kennedy, jež zahraje v pátek od 19.30 hodin v Galerii M.
Ve vlastním vydavatelství vydala zatím šest alb. Na na jednom z nich se podílely PJ Harvey, Sinead O´Connor 
a Patti Smith. Poslední deska Sing vyšla před měsícem
a Doyle Kennedy si na ní zazpívala duet s ikonou irských písničkářů, Damienem Ricem.

V jejích písních se potkává písničkářství irského typu s méně povrchní stránkou rocku a popu. Aranže se pohybují od jednoduchých písní s akustickou kytarou až po zvuk plně elektrifikované kapely, vždy však zůstává v popředí její procítěný zpěv.

„Tato žena má zvláštní hlas, který zní někdy křehce a příjemně ospale, jindy ostře a naléhavě a který přilákal k jejím nahrávkám už množství vnímavých posluchačů. Je působivým spojením folkové sirény a punkové divy," uvedl organizátor Josef Veverka.

Na českém turné ji doprovodí její manžel, kytarista, 
pianista a producent Kieran Kennedy, který působí v kapele Hothouse Flowers. Provdala se za něho v roce 1988 a možná i to byl hlavní impulz, proč se sama začala kromě herectví vážněji věnovat zpěvu.

Ve filmu a divadle Maria Doyle Kennedy působí od 90. let. Jako herečka debutovala 
ve filmu Alana Parkera The Commitments, který kritika považuje za vůbec nejlepší irský snímek všech dob. Tuzemské publikum ji zná díky seriálu Tudorovci, který vysílalo několik českých stanic. Za roli Kateřiny Aragonské získala dokonce dvě ceny – IFTA a Gemini. „Ve druhé sérii jsem bohužel umřela. Ráda bych se ale do seriálu vrátila jako duch," usmívá se Irka.

Oblíbila si korzety

Na natáčení Tudorovců ji nejvíc bavilo převlékání historických kostýmů a šperky. „Zkrátka to, co mají holky nejvíc rády: mít možnost ze sebe dělat princeznu. Zamilovala jsem si hlavně korzety. To je fantastická věc: okamžitá ztráta váhy," doplnila.