Domek, v němž je památník, zaujme svou malebností hned na první pohled. A příjemné překvapení čeká na návštěvníky i uvnitř. Kromě obrazů a zajímavostí ze života slavného malíře Mikoláše Alše tu je i kniha U nás doma, kterou napsala jeho dcera Marina Alšová. „Syn mi ji sehnal v antikvariátuk Vánocům, měla jsem obrovskou radost. Marina Alšová tam vypráví o tatínkovi a celé rodině,“ svěřila se Věra Toušová, která v památníku provádí návštěvníky.

Manželé Šídlovi z Vodňan sbírají panenky a kočárky. Na jejich výstavě najdete i jiné hračky nebo kolíbky. Třeba tu, v níž byly kolíbány  čtyři generace dětí Šídlových.
EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Manželé doma shromažďují pět set panenek

Prozradila i to, že od loňského roku mají v expozici malou sádrovou sošku Mikoláše Alše. „Darovali nám ji sem manželé Jitka a Ladislav Jakubcovi z Prahy. Je to jeden z pěti modelů na sochu, která stojí od roku 1952 na náměstí,“ dodala Věra Toušová, která se tu dodnes setkává s lidmi, jejichž předci se s Mikolášem Alšem či slavným loutkářem Matějem Kopeckým znali nebo byli příbuzní.

Jsou tu například poklady v podobě loutek 208 let starých, se kterými hrávali divadlo rodiče našeho nejslavnějšího loutkáře Matěje Kopeckého a pak i on sám a spousta dalších zajímavostí. „Jen je škoda, že sem přijde málo mladých lidí. Děti sem přicházejí většinou jen s prarodiči,“ posteskla si Věra Toušová.

Odkaz obou osobností připomíná i srpnový multižánrový festival Mirotické setkání loutek a hudby. Od dubna až do října tady je památník otevřený denně kromě pondělí.

Ilustrační foto
S vodou si na klíšťata jen tak nepřijdete