Také letos se milovníci folkloru mohou těšit na hudební soubor z Thaj wanu. „Jeho členové se píseckého festivalu opakovaně chtějí zúčastnit a vystoupí pouze v Písku. Říkají, že jedou do Evropy a pro ně to znamená, že jedou do Písku," uvedl Pavel Brůžek, ředitel folklorního festivalu pro zahraniční soubory.

Dalším překvapením pro diváky bude jistě vystoupení souboru s exotickým názvem Hui Hula o na Pu´u i ka Noe. Jeho členové sice žijí v Kalifornii, ale v Písku předvedou havajské tance. „Vysvětlení je jednoduché. Jejich vedoucí žila dlouhá léta na Havaji, tance bezvadně ovládá a učí tomu i své svěřence," dodal Pavel Brůžek.

Mezi zahraničními účastníky folklorního festivalu budou i soubory z partnerských měst. Do Písku přijede Welsh Dancing z velšského Caerphilly a soubor Ievina ze Smiltene v Lotyšsku. Kromě nich se diváci mohou těšit na Ansamblul Hategana z Rumunska a ITÜ Halk Bilimi z Istanbulu v Turecku.

Z českých a moravských souborů kromě domácích v Písku zatančí, zahrají a zazpívají Kohoutek z Chrudimi, Pramínek z Černošic a Prácheňský soubor ze Strakonic.

Ani letos nebude chybět festival dětských folklorních souborů, kterého se zúčastní Písečánek z Písku, Jitřenka z Č. Krumlova, Welsh Dancing z Caerphilly, Pramínek z Černošic a Břeclavánek z Břeclavi. V sobotu 24. srpna se uskuteční tradiční průvod městem, který v 10.15 hodin vyjde ze Svatotrojické ulice na Kamenný most.