Bylo krátce před devatenáctou hodinou, pátek, předposlední den v březnu, měsíci, který je letos věnován čtenářům. Před budovou Městské knihovny na Alšově náměstí se shromáždila skupina patnácti dětí  většinou s batůžky na zádech.

Tentokrát se ale chlapci a děvčátka nechystali na výlet, ale prožít  noc v dětském oddělení knihovny. Tato noc nese jméno  světově proslulého  dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena.

Pracovnice dětského oddělení písecké knihovny si tentokrát pro pohádkovou noc vybrali knihu Zahrada, kterou nejen ilustroval, ale také k ní napsal text Jiří Trnka.

„Nebyl to výběr náhodný.  Loutkář a tvůrce nezapomenutelných filmů pro děti i dospělé se narodil před sto lety,“ připomněla Lucie Hrdličková.

Ta společně se svou kolegyní Markétou Tíchovou  seznámila šesti až osmileté děti s programem noci a hlavně  s knihou Jiřího Trnky. V Zahradě se vypráví o tom, jak pět kluků otevře starou rozvrzanou branku a vejde do krásné zahrady. Zde potkají starého moudrého trpaslíka, zlomyslného kocoura a odhalují rozličná tajemství.

„Já tu pohádku znám, maminka mi ji přečetla,“  hrdě hlásí osmiletá Majda Šefránková.  Když se  hovořilo o loutkách  Jiřího Trnky Dorotka Putnová se pochlubila, že ví, jak se takové loutky  dělají. „Brácha je doma vyřezává  a já mu někdy pomáhám,“  řekla Dorotka. Bratr Bořík, který rovněž trávil noc v knihovně,  souhlasně pokyvoval hlavou.

Potom se děti už chystaly otevřít  starou branku a stejně  jako kluci v pohádce se pokoušeli najít po kapsách  klíč. Jenomže  děvčata, ale ani chlapci v kapse nic vhodného neměli, akorát kapesník a bonbon. To kluci z pohádkové zahrady vyndávali   různé poklady: provázek, několik hřebíků, dokonce něco  k svačině a také klíč. Ke dveřím zahrady se však nehodil. Dovedli si poradit, stejně  jako děti v písecké knihovně. Ty si sestavily papírový klíč a mohly se tak do zahrady podívat.

Hodně rozruchu způsobil kocour.  Podle pohádky měl být zlý, ale Jana Mušková z oddělení beletrie knihovny, která ho představovala, se tvářila docela  mírumilovně.  Dobře si  děti rozuměly s dalšími obyvateli pohádkové zahrady, které představovali Vojtěch Muška a Violeta  Hrdličková.

I když rozhodně nebylo jednoduché dát dohromady  program, který by děti zaujal na několik hodin,   píseckým knihovnicím, kterým tentokrát pomáhal i ředitel knihovny Roman Dub, se to podařilo.

První kluci a holky se na improvizovaná lůžka vypravili po půlnoci, ti nejvytrvalejší  usnuli až kolem druhé hodiny.
V sobotu ráno před osmou hodinou  už před  knihovnou netrpělivě přešlapovali rodiče. Sotva se otevřely dveře budovy, hned je zasypala smršť  vyprávění o dojmech z pohádkové noci.