Hudební program začne ve 14.30 hodin na parkovišti u pivovaru. Postupně se na pódiu vystřídají hudební skupiny Narttu, Inekafe, Pavel Čadek, Protheus a Parkán. V Panské zahradě si pak návštěvníci mohou poslechnout legendární Nektarku a strakonickou country kapelu Pauza.

Na programu nemůže chybět ani tradiční neckyáda, při které se na plavbu po řece Otavě z Katovic do Strakonic vydají kuriózní plavidla. Jak už bývá při Pivovarské pouti dobrým zvykem, náhlédnout můžete i do provozu pivovaru. „Spolu s Pivovarskou poutí jsme připravili den otevřených dveří, na kterém kvalifikovaní průvodci návštěvníkům objasní proces výroby našeho nepasterizovaného piva,“ uvádí obchodní ředitel Martin Man. Exkurze začínají v 8 hodin a poslední prohlídka se bude konat ve 14 hodin.

close Program Pivovarské pouti. info Zdroj: Se svolením Pavla Pechouška zoom_in Program Pivovarské pouti.

Počet lidí, kteří mohou pivovar navštívit, je ale omezený. „Rostoucí zájem o tyto komentované prohlídky pivovaru nás velice těší, bohužel není v našich silách vyhovět všem,“ vysvětlil ředitel pivovaru Dušan Krankus. Každá skupina může mít z důvodu bezpečnosti maximálně 20 účastníků, proto jsou časové vstupenky připraveny v tomto množství na každou půlhodinu. Registrace je možná již nyní v Pivovarské prodejně. V den konání pouti budou vstupenky k dispozici na vrátnici pivovaru od 7.30 hodin.

Pivovarská pouť jistě nadchne také fandy historických strojů a sportovce. Na pivovarském dvoře se bude konat výstava historických aut a motorek. Sportovní fanoušky pak potěší křest knihy Sport u Otavy, která je věnovaná osudům strakonických sportovních legend jako je například Vít Krejčí, Jindřich Staněk, Saša Salák, Miroslav Vondřička nebo Roman Turek. Autorem knihy je jihočeský novinář a publicista Pavel Pechoušek. Jeho knihu tvoří zpovědi 14 sportovců, kteří ve své disciplíně dosáhli nejen celorepublikového významu, ale nesmazatelně se zapsali i do evropské, respektive světové sportovní historie.

„Kniha zasahuje do mnoha sportovních disciplín. Nenásilně a čtivě popisuje historii sportu u nás. Krásné jsou i fotografie. Jen je škoda, že se do ní nevešlo více. Věřím, že autora čeká ještě minimálně jeden poločas,“ dodal ke knize Stanislav Kašpar ze strakonické České unie sportu.

Když je řeč o Pivovarské pouti, nemůžeme zapomenout na pivo. „Letošní poutí chceme oslavit významné výročí našeho pivovaru, který patří k nejstarším na jihu Čech. Tradičně máme připravený skvělý kulturní program. Hlavními hvězdami programu, ale budou naše piva,“ uvádí ekonomka pivovaru Jitka Hanzlovská. Návštěvníci podle ní budou moci ochutnat všechny značky piv, které se ve Strakonicích vaří. Vedle Dudáka, Klostermanna, Krále Šumavy či Otavského zlatého to bude i letošní novinka - nealkoholické pivo Radler citron.

Kromě těchto piv si můžete na pouti vychutnat také osvěžující Letní speciál. „Nejvíce hořké strakonické pivo je za studena chmelené, kdy se chmel přidává do ležáckého tanku. Navíc je chmelené pouze zahraničními odrůdami chmele – německou Mandarinou Bavarií, australskou Enigmou, anglickým chmelem Fuggles a letos poprvé také americkou odrůdou chmele Amarillo. Chuťově dominantní je právě Mandarina Bavaria, která tomuto pivu dodává chmelové aroma připomínající mandarinky a citrusy, což je obzvláště osvěžující kombinace,“ uvádí sládek pivovaru Vlastimil Matej.

Prohlídky i kulturní program jsou na Pivovarské pouti tradičně zdarma.