Písecký rodák, žák profesorů Maxe Švabinského a později Vratislava Nechleby a sám učitel mnoha budoucích malířů a architektů, za svůj život namaloval více než pět tisíc olejomaleb a nikdy nespočítané množství kreseb.

„Expozice bude obsahovat hlavně olejomalby s portrétní tématikou a píseckými motivy, chybět nebudou ani pastely a kresby. Část výstavy pak bude věnována fotografické dokumentaci, autorovým textům a poezii, které se František Roman Dragoun kontinuálně vedle malířské tvorby celoživotně věnoval," uvedla k výstavě její kurátorka Irena Mašíková Konštantová.

Výstava bude v Galerii muzea zahájena slavnostní vernisáží v pátek v 16 hodin a potrvá do 13. listopadu. O životě a zejména tvorbě F. R. Dragouna promluví akademický malíř Roman Kubička.

Součástí vernisáže bude literárně hudební odpoledne, kde zazní verše F. R. Dragouna zhudebněné jeho synem Romanem. „Tatínek byl nesmírně pracovitý člověk. Lidé si ho vážili, mnozí ho obdivovali, ale on zůstal po celý život velmi skromný. Já osobně nemám vztah k modernímu umění. Vlastně mě k tomu vychoval tatínek. Vždycky říkal, že umění je od slova uměti a on opravdu uměl. Nemohu nepřipomenout, že tatínek byl hluboce věřící člověk. Víru v Boha předal mně a já ji zase předávám svým dětem," vzpomínal hudebník Roman Dragoun na svého otce při zahájení jednodenní výstavy na parkánech píseckého hradu.