Po krátkém úvodním slovu moderátora nastoupil na pódium Písečánek a písecké Velké náměstí zaplnily veselé folklorní písně. Písečan na sebe nenechal dlouho čekat a předvedl píseckému obecenstvu taneční pásma Záblatské louky a Kdož by vás panenky nemiloval. Za své téměř půlhodinové vystoupení sklidil folklorní soubor Písečan veliký potlesk.

Městská slavnost Dotkni se Písku. Historická ceremonie.
Městskou slavnost navštívila Marie Terezie

S úsměvem na rtech a naladěnými nástroji, díky finanční podpoře města Písek, pokračoval Písečan i s Písečánkem hned druhý den v neděli 9. června do Sezimova Ústí na již historicky třetí ročník Folklorního setkání jihočeských souborů. Mimo Písečanu a Písečánku mohli diváci vidět i soubory Dubínek, Doubek, Soběslavská chasa mladá, Borovánek, Bárováček, Lučina a Mladá dudácká muzika.

Městská slavnost Dotkni se Písku.
Na pódiích se střídaly písecké spolky a oddíly

Folklorní setkání začalo krátkým průvodem kolem náměstí Tomáše Bati, kde zazněly nejznámější jihočeské lidové písně. Následoval hlavní program, kde každý soubor představil své taneční nebo hudební vystoupení. Písečan předvedl taneční pásma plná nejkrásnějších písní z jižních Čech a Písečánek program zakončil svým pásmem o jídle, po kterém nejeden divák dostal chuť na vdolky nebo alespoň na koláč. Oba písecké soubory tak za bouřlivého potlesku publika zakončily svá víkendová vystoupení a vyrazily zpět do Písku.

Lucie Souhradová