Letos v březnu měl celostátní premiéru český animovaný film nazvaný Autopohádky a hned si získal velkou přízeň nejen dětí, ale i dospělých diváků.
Tato rodinná pohádka dává odpovědi na otázky, co mají společné princezna, víla, zlatá rybka a vynálezce. Film je sestaven ze čtyř animovaných epizod a z hrané části, která vše spojuje a vytváří rámec příběhu.

Není bez zajímavosti, že každou z pohádek zpracovával jiný tvůrčí tým a jinou technikou.

Film byl natočen na motivy knihy spisovatele Jiřího Marka. První epizoda inspirovaná Pohádkou o princezně, která se nesmála, je animována poloplastickou technologií. Režisérem této povídky je Břetislav Pojar a výtvarníkem Pavel Koutský.

Ve druhém příběhu využívá výtvarník a režisér Michal Žabka klasickou animaci loutek. Příběh o víle a účetním je zábavný pro děti a určitě poučný pro tatínky.

Výtvarnice Bára Dlouhá a režisér František Váša ve třetí části využili velmi neobvyklou technologii papírové ploché loutky v reálném prostoru. Příběh o rybáři, jeho ženě a zlaté rybce je známý, jeho nová interpretace ve světě kol a motorů je však naprosto nová.

Do nedaleké budoucnosti se diváci vydají ve čtvrté epizodě Autopohádek. Režisér a výtvarník Libor Pixa doufá, že zdravý rozum zvítězí nad chamtivostí a touhou být za každých okolností první.

Režisérem hraných předělů je Jakub Kohák. Diváky příběhy provází Michal Malátný ze skupiny Chinaski.

Do tajů tohoto animovaného filmu mohou nahlédnout návštěvníci městské galerie Sladovna v Písku. Organizátoři Mezinárodního festivalu animovaných filmů AniFest zde ve dnech 1. až 25. září pořádají výstavu nazvanou stejně jako film Autopohádky. Bude tu k vidění čtrnáct filmových dekorací a desítky loutek z filmu Autopohádky.

„Malí i velcí návštěvníci se podívají přímo do tajů filmových scén, například na pohádkové náměstí, do kanceláře pana účetního Pištory, do stylové zahradní restaurace nebo na okresní silnici, kde se prohánějí autopohádkové automobily. V kolekci jsou zastoupeny loutky, dekorace a návrhy výtvarníka Michala Žabky, legendy českého filmu Břetislava Pojara nebo jednoho z nejlepších českých animátorů Františka Váši,“ informovala Marie Heřmanová z agentury Media.

Kromě toho na fotografiích návštěvníci uvidí zajímavé momenty z natáčení filmu, stejně jako herce Lucii Bílou, Viktora Preise či Ladislava Mrkvičku, kteří pohádkovým hrdinům propůjčili své hlasy.

Vernisáž výstavy se v galerii Sladovny uskuteční 6. září od 10.30 hodin a je určena především dětem. Uvítají mezi sebou jednoho z režisérů filmu Michala Žabku. Součástí doprovodného programu je 22. září od 10 hodin setkání s dalším z režisérů Autopohádek Františkem Vášou a výtvarnicí Báru Dlouhou.