Výstava nazvaná Kámen v architektuře, která je ještě do konce srpna otevřena ve vestibulu budovy městského úřadu v Budovcově ulici, je také s píseckou účastí.

Mezi vystavujícími jsou i držitelé hlavní ceny této soutěžní přehlídky, architekti Karel Lapka a Kateřina Vávrová za projekt rekonstrukce lokality Bakaláře a promenády kolem řeky Otavy v Písku. Projekt podle názoru poroty představuje souborné řešení jednoho veřejného městského prostoru.

„Promenáda podél nábřeží je založena na působení hmotného kamenného materiálu a na spojení modifikovaných úprav s historickým předpokladem paměti místa. Autoři pozoruhodně skloubili, a to bez anachronismů, použití tradičních prvků a vhodně nenápadného soudobého výrazu,“ uvádí se v hodnocení poroty.

Pokud jde o prostranství Bakaláře, pětičlenná porota ocenila zejména skutečnost, že se tu proti současnému trendu, vycházejícímu z poptávky po atrakci a šoumenství, podařilo rozvinout skutečné kamenické řemeslo.

„Autoři, architekti Karel Lapka a Kateřina Vávrová, v tomto případě nabídli vysoce kvalitní řemeslo a čistotu pojetí pro další užití kamene v architektuře,“ shodli se porotci.

Po první etapě oprav byla lokalita Bakaláře slavnostně otevřena v květnu roku 2009. Rekonstrukce vyšla na více než jednatřicet milionů korun.
Regenerace Bakalářů navázala na projekt Regenerace promenády u Kamenného mostu v Písku, který byl završen na jaře roku 2008 a na který město dostalo dotaci z Regionálního operačního programu Evropské unie.

Soutěžní přehlídku realizovaných staveb s užitím přírodního kamene pořádá Obec architektů, Svaz kameníků a kamenosochařů ČR a Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.