Žijí a tvoří v Milevsku a byli žáky malíře Karla Stehlíka (1912 – 1985). To mají společného Luděk Honzík a Jaroslav Roubal,“ řekla na středeční vernisáži Hana Vaněčková, pracovnice Galerie M.

Od zahájení výstavy pojí malíře ještě jedna věc. Obrazy obou autorů si mohou návštěvníci prohlédnout v Milevsku. Více než padesát olejomaleb a dvacet perokreseb jsou k vidění do 26. listopadu v milevské Galerii M.

Šestaosmdesátiletý Jaroslav Roubal, rodák z Jickovic, maluje od mládí. „Děvčatům jsem kreslil do alba. Na škole jsem dělal výkresy klukům, tím jsem si přivydělával,“ s úsměvem vzpomíná Jaroslav Roubal.

Jak říká, nerad něco kupuje, nejraději by si všechno sám vyrobil. Je technický typ.

„Své první auto jsem si zhotovil sám, dal jsem tam motor z motorky. A také jsem si nakreslil plány na dům,“ popisuje Jaroslav Roubal a dodává, že se malování začal výrazně věnovat v pětatřiceti letech, kdy se oženil.

Druhý autor, který v milevské Galerii M vystavuje svá díla, maluje také od dětství. Čtyřiašedesátiletý Luděk Honzík od šesté třídy základní školy navštěvoval výtvarný kroužek, který vedl malíř Karel Stehlík, a vystudoval uměleckou průmyslovku v Praze. Kolik obrazů od té doby nakreslil, neví. „To snad ani nejde spočítat,“ tvrdí.

„Většinou kreslím realistické věci,“ popisuje Luděk Honzík. „Támhleten obraz je můj,“ ukazuje na dílo, na kterém je vyobrazený jeho učitel, akademický malíř Karel Stehlík.