Absolventi Soukromé výtvarné střední školy Písek vstupují do praxe s velkou předností. Mohou se pochlubit cenami z prestižních domácích i mezinárodních soutěží.

Platí to i o čerstvých maturantkách oboru návrhářství a modelářství oděvů Marii Sedlákové, Evě Kolářové a Anně Vadlejchové.

Na významné soutěži mladých módních návrhářů Zlatá jehla v Prostějově získala jejich kolekce šatů pro těhotné ženy třetí místo.

Proč si dívky vybraly právě kolekci pro těhulky? Byla to náhoda. „Kamarádka, která naše modely předváděla vloni, řekla, že letos bude problém, protože je těhotná. A tak jsme se vlastně přizpůsobily modelce. Vyhověly jsme i tématu, kterým bylo Těsné sevření. Co už může být těsnějšího, než spojení ženy s miminkem v bříšku?,“ vysvětlila Eva Kolářová.

Zatímco dříve se těhotenské bříško schovávalo pod volné šaty, mladé návrhářky ho ve svých modelech zvýrazňují. „Mateřství je přece krásné, přirozené a k ženě patří,“ dodala Sedláková.

Ani jedna z dívek není v navrhování modelů žádným nováčkem. Kromě toho, že tento obor vystudovaly, jejich návrhy se již také uplatnily.
Marie Sedláková si snad ani jiné povolání nemohla vybrat. Maminka je krejčová, a tak Marie vyrůstala mezi látkami, šicími stroji a modely. Už při studiu začala na zakázku navrhovat a šít hlavně večerní šaty. Inspiruje se hlavně módními trendy u nás i ve světě.

„Rozhodující je ale pro mne zákaznice, jakou má postavu, oči, vlasy… Všechno musí ladit,“ komentovala svoji práci Marie Sedláková. Jednou by chtěla mít vlastní salón, pořádat autorské módní přehlídky a oblékat celebrity.

Eva Kolářová navrhuje oděvy pro kamarády od páté třídy základní školy. Jejím přáním pro nejbližší dobu je navrhnout svatební šaty pro kamarádku.
„Moc mne potešilo, že nejkrásnější dne v životě chce prožít v šatech, které ji připravím,“ říká Eva.

Annu Vadlejchovou baví móda, protože je to práce s barvami a různými výtvarnými technikami. „Malíř maluje obraz barvami, já obraz vytvářím například pomocí bavlnek,“ dodává Anička.

Ani jedna ze tří dívek se neobává, že by nenašla uplatnění. Shodly se na tom, že modely jsou sice dražší než konfekce, přesto by si každá žena měla občas nějaký pořídit.

„V modelu není žena tuctová, ukáže se její styl a individualita, zvýší se její sebevědomí.“ potvrdila Marie Sedláková.