„Proč jde čím dál méně peněz do živé kultury? Kde je padesát až šedesát procent prostředků vyčleněných z rozpočtu kultury na granty?“ ptal se Karel Petro, člen Divadla Pod čarou.

Podle Ludmily Koštové, vedoucí odboru kultury města, rozdělilo usnesení peníze z rozpočtu na rok 2005 na zmíněný poměr. „Nedeklarovalo, že tyto prostředky budou do budoucna takto dále rozdělovány,“ řekla Koštová.

S tím nesouhlasil člen kulturní komise a svolavatel kulturního fóra Martin Zborník. „Žádné z usnesení zastupitelstva neupravuje rozdělení peněz z roku 2005, je potvrzeno i dvěma dalšími rozhodnutími,“ uvedl.

V diskusi padl i návrh, aby byly v plné výši podpořeny jen vítězné projekty. Co však s penězi, které zbudou v grantovém programu? Možnou cestu naznačil Zborník: „Nevyčerpané peníze, které se vrací do rozpočtu města, propadají a nevrací se zpět do kultury.

Funkčním modelem by mohl být samostatný nadační fond, který by spravovalo město a hospodařilo by s penězi, které by dostalo. Nic by se do městské kasy nemuselo vracet.“

V necelé polovině fóra předčasně odešly vedoucí odboru kultury Ludmila Koštová a místostarostka Eva Veselá, která má resort kultury v Písku na starosti. „Odešla jsem kvůli svému programu. Jinak jsem tam měla dva lidi, od kterých informace dostanu,“ uvedla důvod svého odchodu Eva Veselá.

více informací ve čtvrtek26. červnav tištěném Píseckém deníku

Co si myslíte o současném dění v písecké kultuře? Zapojte se do diskuze pod tímto článkem. Zajímavé příspěvky pak mohoubýt otištěny vPíseckém deníku na straně Čtenář reportér.