O jeho rozsahu se návštěvníci od soboty mohou přesvědčit na výstavě v galerii Prácheňského muzea nazvané Šumava umírající a romantická, jejímž kurátorem je Jan Kotalík.

Šumava ve vínku

Josef Váchal se narodil v roce 1884 v Milavči u Domažlic. Byl nemanželským synem Anny Váchalové a píseckého rodáka Josefa Šimona Alše Lyžce, bratrance Mikoláše Alše. Od svých čtyř let žil Josef Váchal u prarodičů Alšových v Písku v domě v Budějovické ulici. Studoval na zdejším gymnáziu, později se vyučil tiskařem. Jeho výtvarné dílo zahrnuje na tři tisíce grafických listů, provedených převážně dřevořezem a dřevorytem, a čtyři stovky černobílých i barevných exlibris.

Prácheňské muzeum má ve svých sbírkách početnou kolekci jeho grafických listů a exlibris. Na výstavě však budou k vidění i díla zapůjčená z Památníku národního písemnictví a z různých muzeí a galerií. K nejvýznamnějším bude patřit Váchalův soubor grafiky nazvaný Šumava umírající a romantická.

„Po slavné Ďáblově bibli je toto dílo považováno za druhou největší knihu světa. Váží šestnáct kilogramů. Váchal sám sesadil sazbu z 8014 písmen. Bylo vytištěno jedenáct exemplářů, potom autor sazbu rozmetal, aby nemohly být vytištěny další. Kniha vznikala v letech 1928 až 1931 a je oslavou Šumavy jako přírodního fenoménu, na který působí lidská přítomnost,“ uvedl ředitel Prácheňského muzea Jiří Prášek.

Zachované výtisky

Jeden z exemplářů knihy byl před několika měsíci vydražen za více než tři miliony korun. V Písku bude vystaven výtisk s označením „E“, který je ve vlastnictví Muzea Šumavy Sušice. Není svázaný, a proto bylo možné pořídit faksimile knihy vydané nakladatelstvím Paseka.

„Jeden z výtisků bude v našem muzeu na prodej v ceně do 50 tisíc korun. Kolem tří tisíc korun budou stát menší kopie. Zájemci budou mít k dispozici také přepsaný text vydaný Novou tiskárnou Pelhřimov,“ doplnil Jiří Prášek.

Výstava z tvorby J. Váchala bude v Prácheňském muzeu otevřena do 3. srpna.