Více než sedm stovek návštěvníků přilákal první rockový open air festival letošního roku pořádaný na Písecku. Podle pořadatelů z Divadla pod čarou a Osvětové besedy Ražice tak padl rekord, k němuž dopomohl i grant na podporu živé kultury od Jihočeského kraje a krásné slunečné počasí (byť s jednou dešťovou přeháňkou).

Grant pomohl

Organizátoři si díky grantu mohli dovolit opravdu lidové vstupné. Za 13 kapel si rockeři zaplatili pouze 130 korun nebo stovku v předprodeji.
Mezi prvními vystupujícími byly převážně místní soubory z Písecka – Naven, Inspiro, Possibilní explikace, Holy sins či mladá rocková kapela z Milevska Happy end.

„Dneska jsme přijeli s novou kapelou Sartaktarak. V naší původní sestavě v Ausgerechnet se těžko scházíme, protože dva členové jsou vytížení ve skupině Tleskač,“ uvedl Miloslav Rypáček ze Strakonic.

Publikum řádně rozhýbali Tycho de pre Cupé band, kteří se pravidelně objevují na zdejších scénách či Music festu Přeštěnice. Bohemian acoustic music předvedli zase zralý profesionální výkon špičkově sehrané kapely.

„Je to tu super, jezdím sem pravidelně a moc se mi tu líbí to posazení amfiteátru přímo do lesa,“ sdělil Vlastimil Černý z Přechovic u Volyně.

Zvláště mladší publikum si dokázala získat svým poppunkem skupina Jaksi Taksi, z níž poslední dobou prýští neskutečný náboj pozitivní energie, který publikum citlivých teenagerů vnímá velmi intenzivně a hudebníkům se za to odvděčuje, jak může.

Po chytlavých melodiích nastoupil klasický bluesrock souboru Krausberry. Atmosféra se zklidnila, parket se zaplnil spíše střední generací a došlo i na ploužáky.

Naprostým hudebním vrcholem žánrově pestré přehlídky byli Votchi. U strhujícího výkonu energií nadupané kapely a především zpěváka lidi doslova zůstali stát s otevřenou pusou. Závěr pak patřil legendárním E!Ečkům, na něž vydržela čekat hlavně početná skupina punkerů. Nutno podotknout, že na jejich set byl parket nejvíce zaplněn, i když kapela už působila po předchozím pražském koncertu přeci jen unaveně.

Celý festival moderoval svým typickým, bezprostředním stylem Jakub Kajtman. Byť velmi mladý, ale už zkušený spíkr, si počíná velmi suverénně a přesvědčivě a mladé dokáže oslovit a strhnout.

Tradiční sbírka

Stejně jako v loňském roce byla v rámci festivalu uspořádána také sbírka Českého červeného kříže z Písku na podporu boje proti rakovině. Letošní výtěžek z akce bude směřovat dětskému oddělení písecké nemocnice. A proč právě tam?

„Peníze ze sbírky by měly být využity k nákupu zdravotnické techniky – infúzních pump a monitoru životních funkcí pro novorozence. Ve smyslu onkologie je zapotřebí, aby se monitoroval i zdravotní stav dětí po porodu. Je to prevence k možnému propuknutí nemoci v pozdějším věku,“ uvedl Karel Chytrý, primář dětského oddělení písecké nemocnice.