Na písecké náplavce rostou první kopice písku. Znamená to, že letošní zahájení letní turistické sezony v Písku, CIPÍSKOVIŠTĚ 2008, fakticky začalo.
Navážení se spustilo v úterý a do čtvrtka zaplní náplavku u Kamenného mostu 134 tun jemného písku. Ve stejný den se pustí do práce i sochaři.

„Tým studentů kamenosochařství SSUPŠ Zámeček Plzeň, pod vedením akademického sochaře Františka Bálka, se chystá na osm obřích pískových soch. Zadání se přitom shoduje s podtitulem letošního ročníku: Pocta Radku Pilařovi. To proto, že už letos bude v rekonstruované Sladovně v Písku otevřena expozice píseckého rodáka a autora takových postaviček, jakými jsou Večerníček, Rumcajs, Manka a samozřejmě titulní Cipísek. Těšit se proto můžeme na variace na Pilařovo téma. To ale předcházíme,“ říká za pořadatelskou agenturu APPLE PIE Eva Kadlčáková.

Jak nás seznámila s postupem práce, nejprve bude potřeba ohromné množství písku napěchovat do forem, což potrvá nejméně do začátku příštího týdne. Teprve potom se formy začnou postupně odkrývat a umělci z nich začnou tesat – odborněji řezat – sochy. Vernisáž tohoto tzv. „momentary artu“ – tedy umění okamžiku, umění podléhajícího vlivům přírody – se uskuteční už v sobotu 24. května v jedenáct hodin dopoledne. Pořadatelé ovšem doufají, že píseckou náplavku budou sochy zdobit, stejně jako v minulém roce, ještě aspoň dva měsíce.