„Letos jsme napočítali rekordní počet účastníků v celé historii pochodu. Zúčastnilo se 728 lidí ,“ oznámila v sobotu odpoledne jedna z organizátorek akce nazvané Hrejkovická dvacítka Radka Bendová.

V sobotu se jednalo už o čtyřiadvacátý ročník a stejně jako v letech předešlých, se ho zúčastnili pochodníci nejen z Písecka, ale také z Táborska a nemálo lidí ze středních Čech a Prahy, kteří mají v obcích okolo Hrejkovic chaty a rekreační chalupy. Od časného rána to v Hrejkovické hospodě hučelo jako v přeplněném úlu.

Polévka přišla vhod

Na posilněnou tu podávali tři druhy polévek, v rozumné míře šel na odbyt před vykročením do mrazivého dne i nějaký ten ostřejší dopink. Nesmělo ho být ale příliš, protože na trase vyznačené na mapě, kterou každý obdržel, byla kontrolní stanoviště, kde účastníci dostali razítka a v polovině cesty také opečený špekáček s chlebem a křenem. Čekal je tu také spásný horký čaj. Na konci pochodu pak obdržel každý úspěšný pochodník keramický přívěšek jako odznak turistické zdatnosti.

Pro mnohé to ale byla pravděpodobně hračka. Už při jízdě do Hrejkovic bylo možné potkávat na silnici od Milevska členy místní turistické organizace, kteří si tak mohli do svých turistických deníků zaznamenat hezkých pár kilometrů navíc.

Každý rok se poznávají jiná místa

„Trasu pochodu, která musí pokaždé měřit nejméně dvacet kilometrů, každý rok měníme. Převážná část pochodníků se k nám vrací, a tak mají možnost poznávat stále nová místa. Ten první výlet před čtyřiadvaceti lety jsme vlastně vymysleli jako procházku kolem Hrejkovického potoka až k soutoku s Vltavou. Pokud je sníh, je to romantická procházka zimní krásnou krajinou,“ řekl jeden ze zakladatelů pochodu a člen pořádajícího sdružení s názvem Kamarádi hrejkovických cest František Komárek.

Po návratu do Hrejkovické hospody tu na nejzdatnější turisty opět tradičně čekali muzikanti kapely Pštrosmeni a nefalšovaný country bál.