Kmotrem knížky s názvem Četnická pátračka versus galérka se stal Beranův přítel, spisovatel Antonín Jirotka. I tentokrát příběhy doprovázejí vtipné obrázky píseckého grafika a vytvarníka Františka Doubka, který tento pátek zahájí svoji autorskou výstavu v Prácheňském muzeu.

Svoji první knížku vydal Ladislav Beran právě před dvaceti lety. Je držitelem dvou prestižních cen Jiřího Marka udělených Asociací autorů detektivní literatury. Jak uvedla při křtu knihy za vydavatelství Katka Měšťanová, nová knížka má pro oba přátele ještě jeden význam. Slaví dvacet let spolupráce.
V novém titulu vydaném zdejším nakladatelstvím J & M se opět čtenáři setkají se členy písecké četnické pátračky, kteří řeší každodenní případy, i takové, které se na stránky tehdejšího celorepublikového tisku nedostaly. První český četník zastřelený Henlainovci v Sudetech v roce 1938 pocházel z Písku.

„Panu nakladateli jsem řekl, že tímto dílem s četníky končím. Ale nikdy se nemá říkat nikdy. Jsem rád, že jsem dostal možnost napsat tuhle knížku,“ řekl při vernisáži Ladislav Beran.