Na letošní rok připadá dvojí životní výročí básníka, prozaika a dramatika Fráni Šrámka, narozeného 19. ledna 1877 v Sobotce a zesnulého 1. července 1952 v Praze. V Písku prožil léta dospívání – chodil do obecné školy na Alšově náměstí a roku 1888 se stal studentem gymnázia v Komenského ulici.

Po šestém ročníku přestoupil na gymnázium v Roudnici nad Labem a o půlstoletí později vzpomínal: „Pedantický duch píseckého gymnázia mne odpuzoval, duch roudnického ústavu mne smiřoval – jistě zásluhou několika nevšedních profesorů.“ Do Písku Šrámek pak nikdy nezavítal, oficiální pozvání – již jako slavný autor – s díky odmítal, i když Píseckým adresoval několik básní včetně té nejznámější s názvem „Písecká“.

Ačkoliv sám Šrámek odrazoval literární historiky od hledání píseckých inspirací ve svých pracích, stal se přesto jedním ze symbolů města.
Zasloužilo se o to rovněž filmové zpracování jeho románu Stříbrný vítr a dramatu Měsíc nad řekou v režii píseckého rodáka Václava Kršky.

Název píseckého divadelního festivalu pak poukazuje na Šrámkovy umělecké začátky, kdy se jeho básně staly oslavou mládí a okouzlení životem.