S tvorbou dvou generací slovenských umělkyň se mohou návštěvníci od zítřka do 8. dubna seznámit v Nízkých trámech Sladovny na výstavě nazvané 6 žen – současná slovenská malba. Potkají se zde s díly začínající výtvarnice s obrazy její učitelky. Některé výtvarnice vystavují v Čechách poprvé.
„Malby oscilují tematicky mezi velmi osobními výpověďmi až po zkoumání prostoru a člověka v něm. Od vážných, intimních až po provokativní, od voayerského pozorování jakoby přes klíčovou dírku až po nadrealistické portréty neznámých. Zkrátka toho, co je v zorném poli každého tvůrce, malíře, v tomto případě šesti autorek, které spojují osobní a tvůrčí vazby,“ uvedla k výstavě její produkční Lucie Holá.

Klaudia Kosziba, rodačka ze Šaly, je absolventkou Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě u prof. Jána Bergera. Nyní působí jako asistentka na katedře malby Fakulty výtvarných umění v Bánské Bystrici.

Pro malířku je malba a proces malování záznamem určitých situací, které často operují s viděním, se zdánlivou optickou shodou se skutečností. Ve svých nejnovějších obrazech rozvíjí Klaudia Kosziba náměty krajiny a figury.

Především portrétu se věnuje slovenská malířka Alena Adamíková. Z její výtvarné dílny již vzešlo několik cyklů Zpočátku to byly především velkoformátové portréty žen z jejího okolí, potom klasické podobizny a později přešla k imaginativním obrazům žen a dětí, často spojených vodní hladinou.

Vodou je okouzlena také Michaela Rázusová Nociarová. U této slovenské výtvarnice najdeme vodu v různých významech slova. „Třpyt světla na vodní hladině, světelné odrazy a obrazové deformace při pohledech přes vodní hmotu. Plavání, ponořování a jakoby až prenatální okouzlení vodním živlem. Vodní svět můžeme vnímat i jako parabolu běžného života,“ doplnila k malířce Lucie Holá.

Mária Machatová žije střídavě ve slovenské Nitře a v jihofrancouzské oblasti Camargue. Ve Sladovně vystavuje soubor obrazů, jejichž námětem je moře. Ukazuje se, že jako většinu suchozemců i Mariu Machatovou moře fascinuje a inspiruje.

V dosavadní tvorbě Petry Kanócz nejsou zatím žádná velká témata, je spíše glosátorkou každodenního života.

Zatímco obrázky Petry Kanócz jsou úsměvné, Ivana Oroszová má daleko vážnější témata jako je osamocení nebo kontrast prostoru a lidské existence v něm.

Vernisáž výstavy šesti slovenských výtvarnic jev úterýod 18 hodin ve Sladovně.