Městská knihovna se zařadila po bok Národní knihovny a dalších velkých a významných knihovnických zařízení v republice. Od začátku roku zavedla novou službu, kterou je půjčování elektronických čteček knih.

„K dispozici jsou dvě čtečky Amazon Kindle 3 WiFi s tím, že každá z nich obsahuje soubor 143 volných děl českých i světových autorů. Čtečky umožňují díky vestavěnému Wi-Fi nejen rychle a pohodlně nakupovat elektronické knihy, noviny či časopisy, ale také pracovat s elektronickou poštou či surfovat po internetu,“ uvedla k nové službě Věra Vodvářková, pracovnice hudebního oddělení písecké knihovny.

Právě hudební oddělení elektronické čtečky půjčuje, ale pouze čtenářům registrovaným v knihovně. „Čtečku je možné si vypůjčit maximálně na třicet dnů. Podmínkou výpůjčky je podpis smlouvy o absenční výpůjčce a zaplacení kauce ve výši tisíc korun,“ dodala Věra Vodvářková.

Knihovna do kapsy nebo do kabelky, jak se někdy elektronické čtečky nazývají, umožňuje listovat v knize nejen doma, ale i ve vlaku, autobuse a dalších dopravních prostředcích nebo třeba v čekárně u lékaře. Zařízení je malé, lehké a tedy snadno přenosné.

A co čtečka nabízí? Například díla Karla Čapka Williama Shakespeara, Miguella de Cervantese, Ladislava Klímy, Aloise Jiráska, Boženy Němcové, Karla Hynka Máchy, Friedricha Nietzscheho, Karolíny Světlé, Jacka Londona a dalších spisovatelů.

Vedle děl českých a světových autorů je možné využít i nabídky z portálu Amazon nebo navštívit novou webovou stránku Čtení z Písku, kterou připravila knihovna v spolupráci s Prácheňským muzeem a je věnována především regionální literatuře a jejím autorům.

Nabídka elektronických čteček vyvolala před časem diskusi na téma, zda tyto čtečky pohřbí klasické knihy. Někteří diskutující, jako například internetový publicista Miloš Čermák, vnímají nástup čteček jako normální důsledek technického a technologického vývoje. Zmínil se také o významu knih v naší společnosti. „Kniha je jedním z mála vynálezů, které se od svého vzniku v podstatě nezměnily, což mimo jiné svědčí o jejich nadčasovosti,“ připomněl Miloš Čermák.

Politolog a nakladatel Alexander Tomský je spíše pesimistou. Podle jeho názoru čtení knih u nás i ve světě klesá a elektronické čtečky nemají šanci tento úpadek zastavit nebo zvrátit.