"Právě jezdíme po světě ve snaze představit nové CD Cirkus. Ukážeme se v mnohých koutech naší nádherné vlasti,“ říkají členové kapely Ticho de Pre Cupe band, která vznikla v roce 2003 v Milevsku. Nyní ale působí v Praze. Deník o novém CD hovořil se zpěvákem kapely Michaelem „Kupíkem“ Kupcem.

Jaké máte ohlasy na dvojCD Cirkus?
Cirkus je již vlastně dost stár, a sice přesně rok od vydání. Ohlasy, pakliže jsou, se dělí do dvou skupin, jak už to u nových desek bývá. První jsou pozitivní, pochvalné a obdivné. Druhá skupina posluchačů říká, že už to není ono a že nejlepší byla stejně prvá deska. Nemám jim to za zlé, tohle stigma pronásleduje kapely a jejich alba odedávna.

Čím se tohle třetí CD liší od prvních dvou?
Zaprvé rozsahem. Dvacet písniček na dvou deskách, více jak hodina hudby. Zadruhé kvalitou zvuku, pestrostí aranží. Zatřetí obalem, na kterém jsme si dali tentokrát záležet. Co se naopak neliší, je otřesnost mého zpěvu. Celkově je to album propracované, to mu nikdo nemůže upřít. Jestli jsou ale písničky kvalitní, chytlavé a uchu prospěšné, to musí laskavý posluchač posoudit sám. Jako výhled doplním, že pomalu dáváme dohromady materiál na čtvrtou desku, která bude diametrálně odlišná od všeho, co jsme do teď vydali. Což souvisí s předchozí otázkou, neboť to jistě vzbudí rozporuplné reakce fanoušků. Ale nejsmutnější je, když se kapela zacyklí a točí desky dle mustru, jednu jako druhou. Vývoj je prospěšný, kterak praví klasik.

Podle jedné z recenzí jsou vaše texty „chytré, jazykově vytříbené a přitom tu a tam zdrsnělé, aby se samy v sobě neutopily“. Kde berete inspiraci při jejich psaní?
Lakonická odpověď: ze života. Recenzent to popsal velmi výstižně. Život, který vedou členové kapely, je totiž chytrý, vytříbený a to nejen jazykově a tu a tam zdrsnělý. Samozřejmě inspirace přichází i od úspěšnějších kolegů muzikantů. Pokud mohu, rád bych vyjádřil obdiv ke Katovi (Prago Union). Je to rozhodně nejlepší současný český textař.

Desku jste vydali vlastním nákladem. Co to obnáší?
Sehnat peníze. Zajistit výrobu. Domluvit místa, kde se budou CD prodávat. Následně pak vydržet zklamání z toho, že se neprodává. Což je na současném hudebním trhu úplně normální. Pozitivní pohled na věc však říká, že nám to usnadní práci na příštím CD. Nebudeme ho fyzicky vůbec vydávat, necháme ho volně ke stažení. Na druhou stranu ovšem, pocit ohmatané desky to samozřejmě nenahradí. A také ubude artikl, kterým lze obdarovávat holky na koncertech. Což je zároveň pozvánka: Děvčata, přijďte na koncert, dostanete desku! Čím blíž pódiu, tím větší šance …

Kdy budete koncertovat v Milevsku?
Počítám, že někdy v létě. Nejbližší koncert v jižních Čechách jsou České Budějovice, 19. ledna ve Velbloudu. Veškeré naše vystoupení je nejlepší sledovat na www.ticho.net. Jsou tam i desky ke stažení a tak podobně. ⋌