Medvědi, ale i pavouci se usadili v Městské knihovně v Milevsku. Naštěstí jen na fotografiích. Až do druhého prosince je tu k vidění výstava členů milevského fotoklubu CvakyCvak.  Své snímky tu představují tři amatérští fotografové Martin Himl, který zachytil medvědy z bavorské divočiny, Petr Stříž s makrofotografiemi pavouků a Martin Pelich, který v mlze zaznamenal krajinu v okolí Milevska.
Součástí výstavy, jejíž vernisáž byla v pondělí odpoledne, je i ukázka starých fotoaparátů sedmadvacetiletého Libora Šváry, jehož sbírka čítá na šedesát přístrojů.

Je dneska náročné sehnat staré fotoaparáty?
Myslím si, že hodně lidí je má doma běžně, válejí se jim tam. Dneska není díky internetu složité je sehnat.

Jaký nejcennější kousek máte?
Asi ten nejstarší, který je tu vystaven. Nevím přesně, z jakého je roku, ale vyráběl se v letech 1920 až 1938.

Je nějaký přístroj, který byste chtěl do sbírky získat?
To by byl spíše foťák na osobní focení. Z těch starých nemůžu říci, že bych měl nějaký vybraný. Kdybych mohl nějaký foťák získat, byl by to ten, který ještě fotí, a byla by to středoformátová digitální zrcadlovka.

Vaše staré foťáky nejsou funkční?
Ne, všechny jsou funkční. Chystám se na to, že s nimi budu fotit. Zatím jsem se k tomu nedostal, protože se snažím fotit amatérsky na digitální zrcadlovku a nemám čas ani na focení na digitál, kde je mnohonásobně jednodušší fotku pořídit i vyvolat. Jakmile budu mít čas a chuť – o penězích to asi ani není – tak bych si to rád vyzkoušel a porovnal to. Dneska už trochu vím, jak fotit, protože se focení s digitální zrcadlovkou věnuji asi dva roky. Rád bych si vyzkoušel, jaké to je fotit na středoformátové filmové zrcadlovky, kde by to mělo fungovat tak, že čím je větší formát filmu, na který se fotí, tím by mělo být snazší udělat kvalitní fotku. Především rozměr hodně zlepšuje kresbu stínu a světel, na digitálu jsou často přepaly a černá místa, a tyto foťáky by si měly poradit s daleko horšími světelnými podmínkami.

Renovujete svoji sbírku foťáků nebo je necháváte, jak se říká, jak leží a běží?
Snažím se je uchovávat v takovém prostředí, aby zůstaly v takovém stavu, v jakém jsou, a aby nechytly plíseň.