Při vstupu do galerie Portyč na návštěvníky dýchne klid a pohoda jako v ráji. Potvrdili to i návštěvníci vernisáže manželé Richterovi z Písku. „Třebaže každý z malířů tvoří jiným stylem, jejich obrázky mají jedno společné – dokáží pohladit na duši. Na výstavě si určitě každý najde to své," dodává Máša Richterová.

Inspiraci v tvorbě obou umělců přišly na výstavu hledat Jitka Chylíková a Iveta Vilímková. „Obě se pokoušíme malovat, a tak se rádi jdeme podívat na díla dalších amatérských tvůrců, a tak trochu srovnáváme," uvádí Jitka Chylíková.

Jiří Musil začal malovat před šesti lety. Nejprve tvořil kopie slavných obrazů profesionálních výtvarníků. Inspiroval ho také například Malý princ Saint Exupéryho. Od kopií přešel k abstraktním obrázkům, kterým se věnuje dodnes. „Začal jsem malovat po velmi těžké nemoci a k tvořivé práci jsem se doslova upnul. Maluji spíše pocitově, barvy mě uklidňují," svěřuje se Jiří Musil.

Eva Karmazínová je ráda, že její obrázky po mnoha výstavách v jiných místech se dostaly právě do Písku. „Já jsem žila v Trenčíně, ale mám na Písecku rodinné kořeny, žila zde moje babička a prababička," vysvětluje malířka a dodává: „Původně jsem chtěla už pro tuto výstavu namalovat obrázky z Písku, ale to se mi nepodařilo. Určitě však na to dojde, protože město a jeho okolí mají neopakovatelné kouzlo, a to nejen pro výtvarníky. Věřím, že se mi tady podaří uspořádat výstavu zhruba za dva roky."

Také Eva Karmazínová začala malovat po zdravotních komplikacích. „Jsem vděčná za to, že jsem se, i když s obtížemi, mohla vrátit do života a jsem vděčná za každý krásný okamžik," říká malířka Eva Karmazínová.