Výstava nepřipomíná jen Čeňka Zíbrta, ale také sto let od zahájení první světové války. „Mohlo by se zdát, že tato dvě výročí spolu nesouvisí. Ale opak je pravdou. Čeněk Zíbrt ve válečném roce 1917 vytvořil národně buditelské pásmo s dudáckou tématikou, se kterým putoval po českých městech a vesnicích," vysvětlil Jan Kouba účastníkům komentované prohlídky výstavy o životě a tvorbě národopisce Zíbrta.

Nebylo tedy náhodou, že v sobotním program k prezentaci nové knihy Josefa Blümla Kulturní historik Čeněk Zíbrt nechyběly dudy. Zahrála na ně Irena Novotná, etnografka Muzea středního Pootaví ve Strakonicích, kterou doprovázely její děti Jakub a Bára.¨ 

Na nádvoří Prácheňského muzea zazněly také písně z bohatých sbírek Čeňka Zíbrta v podání pěvecké části Folklorního souboru Kovářovan, který vedou manželé Pavla a Milan Škochovi. Obec Kovářov je jen pár kilometrů od Kostelce nad Vltavou, kde se Zíbrt narodil a kam se často vracel.

Po hudebních vystoupeních došlo na hlavní bod programu. Novou knihu Josefa Blümla Kulturní historik Čeněk Zíbrt přišli na cestu ke čtenářům vyprovodit autorova manželka Dagmar z Historického ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity a dále majitel Nové tiskárny Pelhřimov Bedřich Kocman, Bohumil Jiroušek z Jihočeské univerzity a Jiří Prášek, ředitel Prácheňského muzea.

Program odpoledne doplnilo pražské divadlo U Mokrého stolu. „Jeho inscenace Byl jednou jeden Emerich Rath připomněla, že Čeněk Zíbrt se věnoval historii her a sportování a založil Krkonošské muzeum ve Vysokém nad Jizerou, " uvedl Zdeněk Duda z Prácheňského muzea.

Závěr programu patřil koncertu souboru Ritornello v Rytířském sále hradu. Tento soubor patří u nás k nejlepším interpretům hudby sedmnáctého a osmnáctého století.

S programem v areálu Prácheňského muzea v Písku byli návštěvníci spokojeni a určitě by byl spokojený i Čeněk Zíbrt. Viděl by, že mnohé z jeho odkazu osloví i lidi v současnosti.