Zajímavou  mikulášskou nadílku připravují  Centrum kultury Písek a Prácheňské muzeum na čtvrtek 5. prosince a je určena především příznivcům Studia  Ypsilon Praha. Při vyslovení tohoto názvu se většině lidí vybaví jména skvělých herců, jako jsou  Jiří Lábus, Jiří Schmitzer, Petr Vacek, Martin Dejdar, Pavel Nový nebo Jaroslava Kretschmerová.

Samozřejmě na jednom z předních míst je zakladatel a duchovní otec tohoto  originálního divadla  a jeho dlouholetý ředitel profesor Jan Schmid. Jeho jméno je spojeno s až neuvěřitelným množstvím různých aktivit. Jan Schmid je nejen herec,  ale také režisér, kulturní publicista, textař, scénárista, dramatik, moderátor, divadelní manažer a organizátor a divadelní pedagog. To však není všechno. Je také  výtvarník, jenž se věnuje tvorbě plakátů, knižních ilustrací, kostýmnímu výtvarnictví a scénografii. Znalci dodají, že je manželem herečky  Jany Synkové.

Právě tomuto renesančnímu člověku je věnován čtvrteční podvečer jednoho autora v Písku. V 18 hodin bude v galerii Prácheňského muzea slavnostní vernisáž výstavy divadelních plakátů Jana Schmida za účasti autora a dalších herců Studia Ypsilon.

K druhému setkání s Janem Schmidem, tentokrát  jako autorem, a Ypsilonkou bude příležitost večer v Divadle Fráni Šrámka, kde v 19.30 začne komedie Škaredá středa aneb  Teta z Halifaxu.

„Je to komedie o absurdnostech současného života.       A také jeden velký trapas, v němž se sejdou lidé, které doba shodou okolností postavila proti sobě.  Návštěvníci divadla uvidí příběh dvou rodin, který se proplete a chce řešit situaci groteskně nesmyslným nápadem. Jenže ono je to vždycky všechno trochu jinak a blbost se stěhuje," připomněla hru Alena Michlová z Divadla Fráni Šrámka v Písku. V komedii, kterou Jan Schmid také režíruje, se hodně se muzicíruje a zpívá.