„Dostali jsme v podstatě ultimátum, že buď dáme na festival 800 tisíc korun, nebo nebude,“ podotkla starostka Písku Eva Vanžurová s tím, že tento způsob podpory je nesystémový.

I když se zastupitelé víceméně shodli na tom, že nechtějí o festival ve městě přijít, neschválení peněz zřejmě povede právě k jeho konci, aspoň v Písku. „Uvažujeme o přesunutí festivalu do jiného města. Máme nabídku například z Českého Krumlova,“ informovala ředitelka festivalu Vladana Terčová. Odmítnutí podpory ze strany města vnímá jako signál, že o festival v Písku velký zájem není.

Zastupitel Jiří Hladký poukázal na to, že si mohla filmová škola požádat o grant ze Zlatého fondu. „Dostali by od města každý rok půl milionu a měli by vystaráno,“ konstatoval.

Filmový festival studentských filmů v Písku.
Festival studentských filmů láká i nefilmařskou veřejnost

Vladana Terčová však nepovažuje nastavení klasických grantů za ideální. „Mám tam například 250 korun na ubytování, ale za to v Písku nikoho neubytujete. Maximálně na ubytovně, ale to mi přijde nedůstojné,“ narážela ředitelka festivalu na letošní 17. ročník, jehož hlavním pořadatelem bylo poprvé Centrum kultury města Písku. Tuto spolupráci zhodnotila jako ne příliš ideální.

Naopak ředitel centra kultury Josef Kašpar je přesvědčen, že s daným rozpočtem udělali maximum. „Chtěli jsme festival přiblížit veřejnosti, nejen uzavřené skupině lidí. Po festivalu jsme si ze strany filmové školy vyslechli připomínky a překvapilo mě, že chtějí festival znovu pořádat sami,“ uvedl ředitel.

Mezinárodní festival studentských filmů v Písku.
OBRAZEM: Mezinárodní festival studentských filmů v Písku

Pokud filmová škola sežene dostatek peněz z jiných zdrojů než od Písku, bude pravděpodobně příští rok pořádat festival v jiném městě. Rozhodnout by se mělo na jaře.