V příštím týdnu si připomeneme výročí vyhlášení samostatné Československé republiky. Centrum kultury Písek, o. p . s., k této události uvede projekci českého filmu Věra '68. Snímek uvidí návštěvníci kina Portyč ve středu 28. října v 17.30 hodin.

Celovečerní dokument je dílem režisérky Olgy Sommerové a zachycuje osud Věry Čáslavské, který je zároveň zrcadlem československé historie a jedinečným fenoménem v historii českého národa. „Gymnastka Věra Čáslavská je nejúspěšnější československou sportovkyní všech dob. Svědčí o tom sto čtyřicet medailí, z toho sedm zlatých
a čtyři stříbrné olympijské. Stovky soupeřek se ji snažily porazit, nebo se jí alespoň přiblížit. Po strhujícím vítězství na olympiádě v Mexiku v roce 1968 byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa, stala se druhou nejpopulárnější ženou planety po manželce amerického prezidenta Jacqueline Kennedyové," připomněla základní údaje o slavné sportovkyni Iveta Hodoušová, hlavní dramaturgyně a vedoucí kin Centra kultury Písek.

Ve stejném roce Věra Čáslavská podepsala protirežimní manifest Dva tisíce slov a svůj podpis nikdy neodvolala. Její kariéru na samém vrcholu zastavila normalizace, která pro ni znamenala společenský pád . O dvacet let později se gymnastka vrátila na vrchol poté, kdy si ji jako svou poradkyni vybral prezident Václav Havel. Pár let nato však jednu z nejúspěšnějších žen světa, držitelku nejvyššího japonského vyznamenání, vyřadila ze společnosti rodinná tragédie. Trvalo šestnáct let, než se vrátila do veřejného života. Její osudy na pozadí společenských událostí mapuje právě dokument režisérky Olgy Sommerové, ve kterém sami sebe hrají Václav Havel, Věra Čáslavská, Jan Potměšil, Martin Vačkář, Dana Zátopková a další osobnosti.

Film získal druhou cenu s názvem Mention d´Honneur v kategorii dokumentárních filmů Velcí šampióni na Světovém finále Festivalu sportovních filmů a dokumentů FICTS 2012 v Miláně. „Vždycky mě fascinovalo Věřino vlastenectví, které je dnes bohužel omšelým pojmem. Díky němu bojovala jako lvice a dala na frak sovětským gymnastkám na mexické olympiádě po okupaci Československa Sovětskou armádou," dodala Olga Sommerová, režisérka časosběrného dokumentu.