Ustavující zasedání zahájil nejdéle „sloužící“ zastupitel Karel Vodička (KSČM). Po pár úvodních slovech oznámil změny, které se po volbách udály ve složení zastupitelstva. Začátkem října rezignoval Jan Taraba (ODS), kterého nahradil Martin Hrinko. O pár dní později rezignoval také Michal Drnec (Vaše volba), kterého v zastupitelském křesle nahradil Josef Knot. Poté všichni přítomní zastupitelé složili slib.

Zastupitelé následně odsouhlasili, že město bude mít v příštím volebním období tři místostarosty, a to dva uvolněné a jednoho neuvolněného. Dalším bodem byla volba starosty a místostarostů. Starostou zvolilo čtyřiadvacet z šestadvaceti přítomných zastupitelů Michala Čapka (ANO). První místostarostkou byla následně zvolena Petra Trambová (Pro Písek), druhým místostarostou Michal Přibáň (ODS) a třetím Josef Soumar (Piráti).

Rada města bude mít pro příští čtyři roky stejně jako dosud devět členů. Jsou jimi kromě starosty a místostarostů Martin Brož, Jiří Hořánek, Aleš Chalupa, Robin Mikušiak a Luboš Průša.

Pro příští čtyři roky sepsali dohodu o spolupráci vítěz voleb ANO, ODS, Pro Písek a Piráti. Šestnáctičlenná koalice se dávala dohromady postupně. Krátce po volbách bylo jasné, že našli společnou řeč zástupci ANO, ODS a Pro Písek a první říjnový den podepsali dohodu o spolupráci ještě s Piráty. V polovině října pak podepsali koalici.