VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Milevské referendum a volby 2008

Písecko -8.00: Volby v druhém poločase - v Milevsku volí lidé nejen do krajských voleb ale i v referendu.

17.10.2008 1
SDÍLEJ:

Olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina NeumannováFoto: Deník/ František Bořánek

Sobota 18. října

15.30 Kolik stojí volby?

Jaké mají odměny komisaři u voleb? Na Strakonicku je oproti jiným okresům částka, která je jinak pro všechny stejná, navíc zvýšená o několik set korun kvůli tomu, že přibyly ještě senátní volby. Předseda volební komise dostane 2200, zapisovatel 2100, člen 1900 korun. Od této částky se odečítá zdravotní pojištění. V ní už je započítané i případné druhé kolo senátních voleb.

Lidé z komisí se po dobu voleb mohou z místa vzdálit maximálně na dvě hodiny. Za podmínky, že zůstane přítomno více než 50 procent ostatních členů. Nejnevytíženější bývají v první den voleb mezi 19. a 21.30 hodinou.

V těchto krajských a senátních volbách mohl být minimální počet členů komisí 4 a maximální 14.

13: 18

Do volební místnosti v obci Ražice přišlo od chvíle, kdy se včera otevřely dveře volební místnosti přes 100 voličů, nejvíce zhruba ve věku kolempadesáti let. Celkově je v Ražicích 345 voličů. "Lidé přichází stále, po půl jedné přišla najednou desetičlenná skupina lidí," popsala zapisovatelka Jana Valentová. Dpdala, že voliči budou zřejmě přicházet do poslední chvíle před zavřením volebních místností.

12: OO

Vobci Boješice u Mirovic je 94 voličů. K volbám do této chvíle přišlo 36 z nich. Volební místnost je v Boješicích v místní restauraci. Ta byla včera kvůli volbám zavřena. "Jsme malý volební okrsek. Ptali jsme se, jestli bychom se nemohli spojit s Mirovicemi. Nevyšlo to, takže volíme zase v restauraci," popisuje zapisovatelka Irena Štěpánková. Dodává, že lidé jsou už na volební místnostv restauraci zvyklí, volí se tam již 30 let.

11:10

Možnost volit si nenechali ujít ani obyvatelé Domova pro seniory Světlo v Písku. Je mezi nimi i Jarmila Havlátková. "Volit chodím pravidelně. U vlády bych ráda viděla znovu komunisty," podotýká. Podle ní je v politice málo žen. A poznamenává, ještě, že podle ní ani mládež politika nezajímá. Vidí to u svých vnoučat. "Volit nechodí a to se podle mne nedělá," myslí si Jarmila Havlátková.

10:35

Kateřina Neumannová, mistryně světa a olympijská vítězka v běhu na lyžích se zúčastnila s dcerkou Lucinkou 83. ročníku lesního běhu Kolem Ameriky v Písku. Poté se autem přesunuje domů ke svým rodičům. V objektu mateřské školy při volbách dává svůj hlas kandidátům do krajského zastupitelstva.

10:15

Do volební místnosti v Ratiboři u Chyšek přichází sedmasedmdesátiletý Josef Štěpánek. Toto prostředí dobře zná, protože sám byl dříve členem komise.

"Volit chodím vždy, už od mládí. A dávám hlas číslu 12. Také jako vždy, teď to nemíním měnit. Už můj táta volil tuto stranu," říká Josef Štěpánek.

10:05

Z 208 voličů zatím přišlo do druhého okrsku Chyšek, do kulturního domu v Ratiboři, 55 lidí.

"Vládne tu ale pohoda. Je tu takový zvyk při volbách,když lidé přijdou, popovídáme, uvaříme třeba kávu. Oni se na to už dopředu těší. Ženy v komisi napekly každá něco dobrého," říká předseda komise Josef Vachta.

Volební místnost je zřízena v dlouho nevyužívaném kulturním domě, takže tu členové komise mají polní podmínky.

8.00

volební místnosti na celém Písecku se znovu otevírají.

Pátek 17. října

21:00

Na pětadvacet procent odhaduje prozatím účast volební komise šestého okrsku v Písku v13. mateřské škole na sídlišti Jih.

20:17

Zdá se, že referendumk případnémuprodeji autobusového nádraží zvýšilo v Milevsku počet lidí, kteřípřišli k volbám. Tak se to zatím jeví ve třetím okrsku, který má sídlo v Galerii M.

"Nemáme v tuto chvíli zcela přesný počet, ale nyní je to kolem třiceti procent. Voličů je na seznamu celkem 1160. Většina lidí už má výběr kandidáta jasný a také k otázce prodeje nádraží se vyjadřují vhozením lístku do urny," sděluje předsedkyně komise Andrea Kašparová. Našlo se i pár lidí, kteří hlasovali jen v referendu a voleb do krajského zastupitelstva se nezúčastnili.

19:55

Ve Vráži mají na seznamech odškrtnutých 65 voličů, při stoprocentní účasti by jich mělo přijít 223.Mezi nejstaršími, kteří vhodili lístek, byl jedenaosmdesátiletý Václav Cízl.

"Stoprocentního výsledku jistě nedosáhneme. Zatím vše probíhá normálně, žádné mimořádnosti," sděluje za volební komisi Jindřich Smola.

16:00 - 16:15

V Sepekově je volební místnost otevřena na obecním úřadě. Za necelé dvě hodiny zde odvolilo 76 oprávněných voličů.

"V Našem volebním okrsku máme jinak 977 voličů, žádné problémy jsme tu zatím nemuseli řešit," sdělil Jiří Vrkoč, předseda místní volební okrskové komise.

15:00

Milevské referendum:

"Zvolila jsem Ne. Nejsem pro prodej pozemku Lidlu. Určitě by měl stát na periferii. Nelíbí se mi už to, že by se ten pozemek měl prodat," sdělila Ivana Nováková z Milevska při odchodu z volební místnosti.

"Tento prostor by neměl být pro soukromou firmu, ale pro obecní záležitosti, jako je parkoviště a nádraží," uvedl Ivan C. z Milevska.

Hned vedle volební místnosti ve velkém sále kulturního domu je uspořádán trh. Řada lidí nakupuje i volí současně.

14:45

V Minicích u Mirovic, v obci s nejmenším počtem obyvatel na Písecku, a to 36 lidmi, mají zapsáno 34 voličů. V této chvíli vhodili svůj hlas do urny čtyři z nich. A mezi nimi nejstarší obyvatelka Minic, sedmaosmdesátiletá Marie Trčová.

14:30

Míříme do Milevska. Zde mají lidé možnost rozhodovat se nejen o složení krajského zastupitelstva, ale mohou se rozhodovat také o budoucí podobě centra města. Konkrétně zda bude zachováno autobusové nádraží na stávajícím místě anebo zde bude výstavba obchodního centra od společnosti Lidl.

14:05

Právě skončil malý telefonický dotazník. Prováděli jsme ho v rozmezí 13.45 až 14.05 hodin.

Zajímali jsme se, co v tuto chvíli dělá všech sedm kadidátů na senátorské křeslo?

Iveta Vilímková (Strana důstojného života): „Jsem v Budějcích a zrovna teď mám bojovnou náladu. Jdu vynadat starostům Branišova a Rudolfova, že nám nechtějí vzít nadelegované lidi do komise.

Miroslav Krejča (ČSSD) je v práci.

„Právě s kolegou řešíme ekonomické problémy naší vysoké školy, takže na nějakou nerovzitu nemám čas."Josef Kalbáč (KDU-ČSL): "Přijíždím domů ze své kanceláře, kde jsem si vyřizoval různé věci. Půjdu volit a pak se budu věnovat domu a zahradě."

Miroslav Beneš (ODS): "Jsem na cestě do Strakonic a chystám se sklízet jablka u matky na zahradě. Mám se dobře."Pavel Buček (Strana zelených): "Jsem v práci a řeším nějakou zubní problematiku. Takže každodenní rutina. Jsem v pohodě."Taťana Jirousová (KSČM) je rovněž v ordinaci:

"Jsem v práci a makám, takže zatím volby vůbec neprožívám. Nemám čas."Vilém Mikula (koalice ČSNS a Strana zdravého rozumu)… Mobil, který nám dal k dispozici vyzvání............a zatím ho nikdo nezvedá.

14:00

Krátce po 14. hodině do volební místnosti vchází Jitka Holková. Je první voličkou v okrsku č.1 na Alšově náměstí v Písku."Kdy jsem volila poprvé si už ani nepamatuji," říká a dodává: "K volbám nechodím pravidelně, volím jen do krajských, senátní vynechávám."

Za chvíli ji následují manželé Lívancovi. Členové komise se zdají být dobře naladění a voličům vše pečlivě vysvětlují.

Většina dotázaných voličů se shoduje: "Volební kampaň bylazbytečně drahá. Peníze mohly být využity na něco užitečnějšího."

Autoři:

Redaktoři Píseckého deníku

Autor: Redakce

17.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 13 000 Kč

Pomocní pracovníci v lesnictví a myslivosti POMOCNÍ DĚLNÍCI V LESNÍM HOSPODÁŘSTVÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: CIZ, Práce v lesní školce, Náplň práce: , pletí, třídění sazenic, manipulace se sazenicemi., Pracovní doba: 7:00 až 15:30., Požadujeme: manuální zručnost, dobrý zdravotní stav., První kontakt: Ing. Jiří Pexídr tel. 382 251 422 nebo email: pexidr@jipex.cz.. Pracoviště: Pexídr, s.r.o. - skály, 398 11 Protivín. Informace: Jiří Pexídr, +420 382 251 422.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 20 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní doba: turnusové služby 3 dny práce/3 dny volna (cca 8:00 - 20:00 hod.). , Pracovní poměr s možností prodloužení , Požadujeme: vyučení nebo praxi v oboru; vhodné i pro absolventy, Nabízíme: stravování, možnost ubytování mezi směnami, využití wellness, příspěvek na dopravu do zaměstnání, Kontakt: Tomáš Vonaký, tel.: 725 914 779 (10:00-16:00 hod.), e-mail: obchod@hotelzvikov.cz. Pracoviště: Arnyon s.r.o. - hotel zvíkov, 397 01 Písek 1. Informace: Tomáš Vonaký, +420 725 914 779.

Výroba - Výroba Vedoucí provozu v ostatních zařízeních 19 000 Kč

Vedoucí provozu v ostatních zařízeních VEDOUCÍ VÝROBY PRO PEKÁRNU/CUKRÁRNU. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: řízení pracovního týmu do 20 pracovníků, plánování směn, koordinace činností výrobních úseků, dohled nad kvalitou výroby, Požadujeme: praxi s vedením týmu lidí, V případě zájmu zašlete svůj životopis na e-mail: polansky@polanskych.cz.. Pracoviště: Polanských, s.r.o. - pekárna, Jiráskova, č.p. 112, 398 11 Protivín. Informace: Životopis zasla na:, .

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 90 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK / SERVÍRKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DOHODA O PROVEDENÍ PRACE NEBO DOHODA O PRACOVNÍ ČINNOSTI, Hledáme brigdníka/brigádnici do tankové pivnice Na Sadech v Písku., Požadujeme:, pracovitost a spolehlivost, Nabízíme:, dobré platové podmínky, První kontakt pouze telefonicky: p. Martin Arnican tel. 607 561 831.. Pracoviště: Pivnice na sadech, Preslova, č.p. 311, 397 01 Písek 1. Informace: Martin Arnican, +420 607 561 831.


Běh jihočeských nadějí v Českých Budějovicích.
62

Vyběhali přes čtvrt milionu korun

Národní park Šumava, srovnání snímků, rok 2017.
18

Jak vypadá Šumava 11 let po orkánu Kyrill a následné kůrovcové gradaci

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Běh Jihočeských nadějí pokračuje skvělým programem

České Budějovice – Na první ročník Běhu Jihočeských nadějí dorazilo v sobotu dopoledne více závodníků, než organizátoři čekali.

V porotě Oběžné dráhy byl Marek Ztracený

Milevsko - Finále 7. ročníku soutěže Oběžná dráha se uskutečnilo v pátek 25. května v milevském domě kultury.

Uvidíte to nejlepší za 100 let z Československé republiky

České Budějovice – I v IGY Centru oslaví sto let republiky, a to unikátní výstavou.

Mariánské je staveniště pro divadlo

České Budějovice –  Studenti připravili v rámci Budějovického Majálesu na čtvrtek debatu o kulturních prostorech ve městě. Řeč byla o aktuálních problémech budějovické kultury.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT