VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Milevské referendum a volby 2008

Písecko -8.00: Volby v druhém poločase - v Milevsku volí lidé nejen do krajských voleb ale i v referendu.

17.10.2008 1
SDÍLEJ:

Olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina NeumannováFoto: Deník/ František Bořánek

Sobota 18. října

15.30 Kolik stojí volby?

Jaké mají odměny komisaři u voleb? Na Strakonicku je oproti jiným okresům částka, která je jinak pro všechny stejná, navíc zvýšená o několik set korun kvůli tomu, že přibyly ještě senátní volby. Předseda volební komise dostane 2200, zapisovatel 2100, člen 1900 korun. Od této částky se odečítá zdravotní pojištění. V ní už je započítané i případné druhé kolo senátních voleb.

Lidé z komisí se po dobu voleb mohou z místa vzdálit maximálně na dvě hodiny. Za podmínky, že zůstane přítomno více než 50 procent ostatních členů. Nejnevytíženější bývají v první den voleb mezi 19. a 21.30 hodinou.

V těchto krajských a senátních volbách mohl být minimální počet členů komisí 4 a maximální 14.

13: 18

Do volební místnosti v obci Ražice přišlo od chvíle, kdy se včera otevřely dveře volební místnosti přes 100 voličů, nejvíce zhruba ve věku kolempadesáti let. Celkově je v Ražicích 345 voličů. "Lidé přichází stále, po půl jedné přišla najednou desetičlenná skupina lidí," popsala zapisovatelka Jana Valentová. Dpdala, že voliči budou zřejmě přicházet do poslední chvíle před zavřením volebních místností.

12: OO

Vobci Boješice u Mirovic je 94 voličů. K volbám do této chvíle přišlo 36 z nich. Volební místnost je v Boješicích v místní restauraci. Ta byla včera kvůli volbám zavřena. "Jsme malý volební okrsek. Ptali jsme se, jestli bychom se nemohli spojit s Mirovicemi. Nevyšlo to, takže volíme zase v restauraci," popisuje zapisovatelka Irena Štěpánková. Dodává, že lidé jsou už na volební místnostv restauraci zvyklí, volí se tam již 30 let.

11:10

Možnost volit si nenechali ujít ani obyvatelé Domova pro seniory Světlo v Písku. Je mezi nimi i Jarmila Havlátková. "Volit chodím pravidelně. U vlády bych ráda viděla znovu komunisty," podotýká. Podle ní je v politice málo žen. A poznamenává, ještě, že podle ní ani mládež politika nezajímá. Vidí to u svých vnoučat. "Volit nechodí a to se podle mne nedělá," myslí si Jarmila Havlátková.

10:35

Kateřina Neumannová, mistryně světa a olympijská vítězka v běhu na lyžích se zúčastnila s dcerkou Lucinkou 83. ročníku lesního běhu Kolem Ameriky v Písku. Poté se autem přesunuje domů ke svým rodičům. V objektu mateřské školy při volbách dává svůj hlas kandidátům do krajského zastupitelstva.

10:15

Do volební místnosti v Ratiboři u Chyšek přichází sedmasedmdesátiletý Josef Štěpánek. Toto prostředí dobře zná, protože sám byl dříve členem komise.

"Volit chodím vždy, už od mládí. A dávám hlas číslu 12. Také jako vždy, teď to nemíním měnit. Už můj táta volil tuto stranu," říká Josef Štěpánek.

10:05

Z 208 voličů zatím přišlo do druhého okrsku Chyšek, do kulturního domu v Ratiboři, 55 lidí.

"Vládne tu ale pohoda. Je tu takový zvyk při volbách,když lidé přijdou, popovídáme, uvaříme třeba kávu. Oni se na to už dopředu těší. Ženy v komisi napekly každá něco dobrého," říká předseda komise Josef Vachta.

Volební místnost je zřízena v dlouho nevyužívaném kulturním domě, takže tu členové komise mají polní podmínky.

8.00

volební místnosti na celém Písecku se znovu otevírají.

Pátek 17. října

21:00

Na pětadvacet procent odhaduje prozatím účast volební komise šestého okrsku v Písku v13. mateřské škole na sídlišti Jih.

20:17

Zdá se, že referendumk případnémuprodeji autobusového nádraží zvýšilo v Milevsku počet lidí, kteřípřišli k volbám. Tak se to zatím jeví ve třetím okrsku, který má sídlo v Galerii M.

"Nemáme v tuto chvíli zcela přesný počet, ale nyní je to kolem třiceti procent. Voličů je na seznamu celkem 1160. Většina lidí už má výběr kandidáta jasný a také k otázce prodeje nádraží se vyjadřují vhozením lístku do urny," sděluje předsedkyně komise Andrea Kašparová. Našlo se i pár lidí, kteří hlasovali jen v referendu a voleb do krajského zastupitelstva se nezúčastnili.

19:55

Ve Vráži mají na seznamech odškrtnutých 65 voličů, při stoprocentní účasti by jich mělo přijít 223.Mezi nejstaršími, kteří vhodili lístek, byl jedenaosmdesátiletý Václav Cízl.

"Stoprocentního výsledku jistě nedosáhneme. Zatím vše probíhá normálně, žádné mimořádnosti," sděluje za volební komisi Jindřich Smola.

16:00 - 16:15

V Sepekově je volební místnost otevřena na obecním úřadě. Za necelé dvě hodiny zde odvolilo 76 oprávněných voličů.

"V Našem volebním okrsku máme jinak 977 voličů, žádné problémy jsme tu zatím nemuseli řešit," sdělil Jiří Vrkoč, předseda místní volební okrskové komise.

15:00

Milevské referendum:

"Zvolila jsem Ne. Nejsem pro prodej pozemku Lidlu. Určitě by měl stát na periferii. Nelíbí se mi už to, že by se ten pozemek měl prodat," sdělila Ivana Nováková z Milevska při odchodu z volební místnosti.

"Tento prostor by neměl být pro soukromou firmu, ale pro obecní záležitosti, jako je parkoviště a nádraží," uvedl Ivan C. z Milevska.

Hned vedle volební místnosti ve velkém sále kulturního domu je uspořádán trh. Řada lidí nakupuje i volí současně.

14:45

V Minicích u Mirovic, v obci s nejmenším počtem obyvatel na Písecku, a to 36 lidmi, mají zapsáno 34 voličů. V této chvíli vhodili svůj hlas do urny čtyři z nich. A mezi nimi nejstarší obyvatelka Minic, sedmaosmdesátiletá Marie Trčová.

14:30

Míříme do Milevska. Zde mají lidé možnost rozhodovat se nejen o složení krajského zastupitelstva, ale mohou se rozhodovat také o budoucí podobě centra města. Konkrétně zda bude zachováno autobusové nádraží na stávajícím místě anebo zde bude výstavba obchodního centra od společnosti Lidl.

14:05

Právě skončil malý telefonický dotazník. Prováděli jsme ho v rozmezí 13.45 až 14.05 hodin.

Zajímali jsme se, co v tuto chvíli dělá všech sedm kadidátů na senátorské křeslo?

Iveta Vilímková (Strana důstojného života): „Jsem v Budějcích a zrovna teď mám bojovnou náladu. Jdu vynadat starostům Branišova a Rudolfova, že nám nechtějí vzít nadelegované lidi do komise.

Miroslav Krejča (ČSSD) je v práci.

„Právě s kolegou řešíme ekonomické problémy naší vysoké školy, takže na nějakou nerovzitu nemám čas."Josef Kalbáč (KDU-ČSL): "Přijíždím domů ze své kanceláře, kde jsem si vyřizoval různé věci. Půjdu volit a pak se budu věnovat domu a zahradě."

Miroslav Beneš (ODS): "Jsem na cestě do Strakonic a chystám se sklízet jablka u matky na zahradě. Mám se dobře."Pavel Buček (Strana zelených): "Jsem v práci a řeším nějakou zubní problematiku. Takže každodenní rutina. Jsem v pohodě."Taťana Jirousová (KSČM) je rovněž v ordinaci:

"Jsem v práci a makám, takže zatím volby vůbec neprožívám. Nemám čas."Vilém Mikula (koalice ČSNS a Strana zdravého rozumu)… Mobil, který nám dal k dispozici vyzvání............a zatím ho nikdo nezvedá.

14:00

Krátce po 14. hodině do volební místnosti vchází Jitka Holková. Je první voličkou v okrsku č.1 na Alšově náměstí v Písku."Kdy jsem volila poprvé si už ani nepamatuji," říká a dodává: "K volbám nechodím pravidelně, volím jen do krajských, senátní vynechávám."

Za chvíli ji následují manželé Lívancovi. Členové komise se zdají být dobře naladění a voličům vše pečlivě vysvětlují.

Většina dotázaných voličů se shoduje: "Volební kampaň bylazbytečně drahá. Peníze mohly být využity na něco užitečnějšího."

Autoři:

Redaktoři Píseckého deníku

Autor: Redakce

17.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2444 - Úředníci ve skladech SKLADNÍK - PRODEJCE19 000 Kč

Úředníci ve skladech SKLADNÍK - PRODEJCE NÁHRADNÍCH DÍLŮ. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRODEJCE NÁHR. DÍLŮ + SKLADNÍK, - prac.: Písek - autosalon "PEUGEOT", - vhodné i pro absolventy., - znalost Aj nebo Fj - vítána, - ŘP "B" - podmínkou, "C" - výhodou, - trestní bezúhonnost, - prac. doba: 7.00 - 16.00 hod., - skladová evidence + prodej náhradních dílů, Kontakt POUZE e-mailem: vaclav.veverka@veto.cz. Pracoviště: Veto cz s.r.o. - provozovna, Hradišťská, č.p. 2532, 397 01 Písek 1. Informace: Václav Veverka, +420 382 589 236.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik22 000 Kč

Technici elektronici kontroly kvality, laboranti SAMOSTATNÝ ODBORNÝ PRACOVNÍK (ODDĚLENÍ ŘÍZENÍ KVALITY). Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, "Spolupráce při jednání se zákazníky v otázkách vyjasňování jejich požadavků na kvalitu v ČR i zahraničí., "Řízení interní dokumentace a záznamů., "Zajištění zpracování a odsouhlasení plánů kvality, inspekčních plánů. Tvorba průvodní technické dokumentace kvality, kvalifikační dokumentace pro JE apod., "Spolupráce při řešení a evidenci vnitřních vad a reklamací, provádění rozborů zjištěných nedostatků, spolupráce při stanovení jejich příčin s cílem zvyšování spolehlivosti produktů. Navrhování příslušných opatření., "Spolupráce při činnostech souvisejících s metrologií., "Provádění přejímek a kontrol výroby u dodavatelů., , Požadujeme: , "Vzdělání SŠ s maturitou nebo VŠ s technickým zaměřením, "Znalost práce na PC (MS-Office), "Znalost AJ/RJ výhodou, "Zkušenosti s technickou činností v oblasti strojírenství vítány, "Řidičské oprávnění skupiny B, "Samostatnost, maximální pracovní nasazení, ochotu k sebevzdělávání, komunikativnost, organizační schopnosti, flexibilitu a ochotu cestovat, , Nabízíme:, "Zázemí stabilní a renomované společnosti, "Motivující finanční ohodnocení a práci na zajímavých projektech, "Týden dovolené navíc, "Závodní stravování, příspěvek na penzijní připojištění a dojíždění, "Jazykové kurzy, "Startovací byty 1+1 pro uchazeče mimo region, Nástupní mzda od 22 000,-Kč. Pracoviště: Zvvz a.s., Sažinova, č.p. 888, 399 01 Milevsko 1. Informace: Šárka Nováková, +420 382 552 858,737 232 858.

Služby - Služby Švadlena12 200 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech ŠIČKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba 6:00-14:00 hod. po dohodě možnost úpravy pracovní doby - plný (37,5 hod./týden) nebo zkrácený úvazek, Nabízíme: příspěvek na závodní stravování, Kontakt: Ing. Stanislava Hořejší - tel. 606 259 772 nebo osobně v sídle firmy v době od 6-14 hod. (Po-Pá). Pracoviště: Jitex comfort s.r.o., U Vodárny, č.p. 1506, 397 01 Písek 1. Informace: Stanislava Hořejší, +420 606 259 772.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve25 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři KONSTRUKTÉR LISOVACÍCH NÁSTROJŮ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, SŠ nebo VŠ technické vzdělání (strojírenství) , Pracovní zkušenosti na obdobné pozici výhodou, Znalost konstrukce procesu postupových lisovacích nástrojů, Znalost programu Solid Works, Základy AJ, , Náplň práce:, Konstrukce lisovacích nástrojů, Příprava výkresové dokumentace pro výrobu, Změna 2D a 3D dokumentace, Optimalizace projektů, , Nabízíme:, Perspektivní a stabilní zaměstnání u mezinárodní společnosti , Finanční ohodnocení odpovídající pracovní náplni a zkušenostem , PP na dobu neurčitou, Firemní benefity (5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, dovolenou, dětské tábory, měsíční a roční prémie, penzijní a životní pojištění, atd.). Pracoviště: Smom cz s.r.o., Stanislava Maliny, č.p. 471, 397 01 Písek 1. Informace: Dita Kupková, .

Hlasujte v anketách o sportovní hvězdu a nejoblíbenější sportovní klub čtenářů Píseckého deníku.

ANKETA: Zvolte Sportovní hvězdu čtenářů Píseckého deníku

Hlasujte v anketách o sportovní hvězdu a nejoblíbenější sportovní klub čtenářů Píseckého deníku.

ANKETA: Zvolte Nejoblíbenější sportovní klub čtenářů Píseckého deníku

Řidiči pozor, ve čtvrtek večer můžete potkat nadrozměrný náklad

Jižní Čechy - Opět po několika dnech pojede napříč Jihočeským krajem nadrozměrný náklad za doprovodu dopravní policie z oddělení silničního dohledu.

Maškary jedou na masopust do Švýcarska

Milevsko - Milevské maškary se letos účastnily nejednoho masopustního průvodu nejen na Písecku včetně největšího domovského v Milevsku a v pořadí posledního v Písku.

U Předotic havarovalo osobní auto, obešlo se to bez zranění

Předotice - V úterý 20. února před třetí hodinou odpoledne pomáhali písečtí profesionální haciči u dopravní nehody nedaleko Předotic.

Povídání s promítáním bude o Aljašce

Kluky - V Základní škole Kluky začne ve čtvrtek 22. února od 19 hodin cestovatelské povídání s promítáním Miloslava Martana.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT