VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Milevské referendum a volby 2008

Písecko -8.00: Volby v druhém poločase - v Milevsku volí lidé nejen do krajských voleb ale i v referendu.

17.10.2008 1
SDÍLEJ:

Olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina NeumannováFoto: Deník/ František Bořánek

Sobota 18. října

15.30 Kolik stojí volby?

Jaké mají odměny komisaři u voleb? Na Strakonicku je oproti jiným okresům částka, která je jinak pro všechny stejná, navíc zvýšená o několik set korun kvůli tomu, že přibyly ještě senátní volby. Předseda volební komise dostane 2200, zapisovatel 2100, člen 1900 korun. Od této částky se odečítá zdravotní pojištění. V ní už je započítané i případné druhé kolo senátních voleb.

Lidé z komisí se po dobu voleb mohou z místa vzdálit maximálně na dvě hodiny. Za podmínky, že zůstane přítomno více než 50 procent ostatních členů. Nejnevytíženější bývají v první den voleb mezi 19. a 21.30 hodinou.

V těchto krajských a senátních volbách mohl být minimální počet členů komisí 4 a maximální 14.

13: 18

Do volební místnosti v obci Ražice přišlo od chvíle, kdy se včera otevřely dveře volební místnosti přes 100 voličů, nejvíce zhruba ve věku kolempadesáti let. Celkově je v Ražicích 345 voličů. "Lidé přichází stále, po půl jedné přišla najednou desetičlenná skupina lidí," popsala zapisovatelka Jana Valentová. Dpdala, že voliči budou zřejmě přicházet do poslední chvíle před zavřením volebních místností.

12: OO

Vobci Boješice u Mirovic je 94 voličů. K volbám do této chvíle přišlo 36 z nich. Volební místnost je v Boješicích v místní restauraci. Ta byla včera kvůli volbám zavřena. "Jsme malý volební okrsek. Ptali jsme se, jestli bychom se nemohli spojit s Mirovicemi. Nevyšlo to, takže volíme zase v restauraci," popisuje zapisovatelka Irena Štěpánková. Dodává, že lidé jsou už na volební místnostv restauraci zvyklí, volí se tam již 30 let.

11:10

Možnost volit si nenechali ujít ani obyvatelé Domova pro seniory Světlo v Písku. Je mezi nimi i Jarmila Havlátková. "Volit chodím pravidelně. U vlády bych ráda viděla znovu komunisty," podotýká. Podle ní je v politice málo žen. A poznamenává, ještě, že podle ní ani mládež politika nezajímá. Vidí to u svých vnoučat. "Volit nechodí a to se podle mne nedělá," myslí si Jarmila Havlátková.

10:35

Kateřina Neumannová, mistryně světa a olympijská vítězka v běhu na lyžích se zúčastnila s dcerkou Lucinkou 83. ročníku lesního běhu Kolem Ameriky v Písku. Poté se autem přesunuje domů ke svým rodičům. V objektu mateřské školy při volbách dává svůj hlas kandidátům do krajského zastupitelstva.

10:15

Do volební místnosti v Ratiboři u Chyšek přichází sedmasedmdesátiletý Josef Štěpánek. Toto prostředí dobře zná, protože sám byl dříve členem komise.

"Volit chodím vždy, už od mládí. A dávám hlas číslu 12. Také jako vždy, teď to nemíním měnit. Už můj táta volil tuto stranu," říká Josef Štěpánek.

10:05

Z 208 voličů zatím přišlo do druhého okrsku Chyšek, do kulturního domu v Ratiboři, 55 lidí.

"Vládne tu ale pohoda. Je tu takový zvyk při volbách,když lidé přijdou, popovídáme, uvaříme třeba kávu. Oni se na to už dopředu těší. Ženy v komisi napekly každá něco dobrého," říká předseda komise Josef Vachta.

Volební místnost je zřízena v dlouho nevyužívaném kulturním domě, takže tu členové komise mají polní podmínky.

8.00

volební místnosti na celém Písecku se znovu otevírají.

Pátek 17. října

21:00

Na pětadvacet procent odhaduje prozatím účast volební komise šestého okrsku v Písku v13. mateřské škole na sídlišti Jih.

20:17

Zdá se, že referendumk případnémuprodeji autobusového nádraží zvýšilo v Milevsku počet lidí, kteřípřišli k volbám. Tak se to zatím jeví ve třetím okrsku, který má sídlo v Galerii M.

"Nemáme v tuto chvíli zcela přesný počet, ale nyní je to kolem třiceti procent. Voličů je na seznamu celkem 1160. Většina lidí už má výběr kandidáta jasný a také k otázce prodeje nádraží se vyjadřují vhozením lístku do urny," sděluje předsedkyně komise Andrea Kašparová. Našlo se i pár lidí, kteří hlasovali jen v referendu a voleb do krajského zastupitelstva se nezúčastnili.

19:55

Ve Vráži mají na seznamech odškrtnutých 65 voličů, při stoprocentní účasti by jich mělo přijít 223.Mezi nejstaršími, kteří vhodili lístek, byl jedenaosmdesátiletý Václav Cízl.

"Stoprocentního výsledku jistě nedosáhneme. Zatím vše probíhá normálně, žádné mimořádnosti," sděluje za volební komisi Jindřich Smola.

16:00 - 16:15

V Sepekově je volební místnost otevřena na obecním úřadě. Za necelé dvě hodiny zde odvolilo 76 oprávněných voličů.

"V Našem volebním okrsku máme jinak 977 voličů, žádné problémy jsme tu zatím nemuseli řešit," sdělil Jiří Vrkoč, předseda místní volební okrskové komise.

15:00

Milevské referendum:

"Zvolila jsem Ne. Nejsem pro prodej pozemku Lidlu. Určitě by měl stát na periferii. Nelíbí se mi už to, že by se ten pozemek měl prodat," sdělila Ivana Nováková z Milevska při odchodu z volební místnosti.

"Tento prostor by neměl být pro soukromou firmu, ale pro obecní záležitosti, jako je parkoviště a nádraží," uvedl Ivan C. z Milevska.

Hned vedle volební místnosti ve velkém sále kulturního domu je uspořádán trh. Řada lidí nakupuje i volí současně.

14:45

V Minicích u Mirovic, v obci s nejmenším počtem obyvatel na Písecku, a to 36 lidmi, mají zapsáno 34 voličů. V této chvíli vhodili svůj hlas do urny čtyři z nich. A mezi nimi nejstarší obyvatelka Minic, sedmaosmdesátiletá Marie Trčová.

14:30

Míříme do Milevska. Zde mají lidé možnost rozhodovat se nejen o složení krajského zastupitelstva, ale mohou se rozhodovat také o budoucí podobě centra města. Konkrétně zda bude zachováno autobusové nádraží na stávajícím místě anebo zde bude výstavba obchodního centra od společnosti Lidl.

14:05

Právě skončil malý telefonický dotazník. Prováděli jsme ho v rozmezí 13.45 až 14.05 hodin.

Zajímali jsme se, co v tuto chvíli dělá všech sedm kadidátů na senátorské křeslo?

Iveta Vilímková (Strana důstojného života): „Jsem v Budějcích a zrovna teď mám bojovnou náladu. Jdu vynadat starostům Branišova a Rudolfova, že nám nechtějí vzít nadelegované lidi do komise.

Miroslav Krejča (ČSSD) je v práci.

„Právě s kolegou řešíme ekonomické problémy naší vysoké školy, takže na nějakou nerovzitu nemám čas."Josef Kalbáč (KDU-ČSL): "Přijíždím domů ze své kanceláře, kde jsem si vyřizoval různé věci. Půjdu volit a pak se budu věnovat domu a zahradě."

Miroslav Beneš (ODS): "Jsem na cestě do Strakonic a chystám se sklízet jablka u matky na zahradě. Mám se dobře."Pavel Buček (Strana zelených): "Jsem v práci a řeším nějakou zubní problematiku. Takže každodenní rutina. Jsem v pohodě."Taťana Jirousová (KSČM) je rovněž v ordinaci:

"Jsem v práci a makám, takže zatím volby vůbec neprožívám. Nemám čas."Vilém Mikula (koalice ČSNS a Strana zdravého rozumu)… Mobil, který nám dal k dispozici vyzvání............a zatím ho nikdo nezvedá.

14:00

Krátce po 14. hodině do volební místnosti vchází Jitka Holková. Je první voličkou v okrsku č.1 na Alšově náměstí v Písku."Kdy jsem volila poprvé si už ani nepamatuji," říká a dodává: "K volbám nechodím pravidelně, volím jen do krajských, senátní vynechávám."

Za chvíli ji následují manželé Lívancovi. Členové komise se zdají být dobře naladění a voličům vše pečlivě vysvětlují.

Většina dotázaných voličů se shoduje: "Volební kampaň bylazbytečně drahá. Peníze mohly být využity na něco užitečnějšího."

Autoři:

Redaktoři Píseckého deníku

Autor: Redakce

17.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů OPERÁTOR/KA VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: CIZ, Náplň práce: montáž dílů, obsluha výrobních strojů (lisů), vizuální kontrola dílů., Požadavky: manuální zručnost, dobrý zdravotní stav, fyzická zdatnost, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, stravenky, zajištěné ubytování., Vhodné i pro absolventy., První kontakt: pí. Markéta Soukupová tel. 606 774 081, email: marketa.soukupova@agenturatriangle.cz nebo osobně na pobočce agentury: Velké náměstí 27/19, Písek - (budova Komerční banky - 2. patro). Pracoviště: Triangle recruitment cz s. r. o. - pracoviště písek, za pazdernou, Za Pazdernou, č.p. 1531, 397 01 Písek 1. Informace: Markéta Soukupová, +420 606 774 081. Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 18 000 Kč Mechanici a opraváři elektronických přístrojů ELEKTRIKÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: CIZ, Náplň práce: údržba dřevařských automatických linek, provádění oprav a úprav strojů a strojního zařízení, snižování výskytu poruch, Požadujeme: SOU/SŠ elektro, vyhláška 50/78 Sb. o orientaci v elektrodokumentaci, časovou flexibilitu, spolehlivost, manuální zručnost, práce v týmu, Praxe v oboru výhodou., Vhodné i pro absolventy., Pracovní doba: 2 směny 6:00 - 14:00 a 14:00 - 22:00 hod., Nabízíme: 5 týdnů dovolené, stravenky, penzijní připojištění. Pracoviště: Wotan forest a.s. - pracoviště pila protivín, M. Krásové, č.p. 1009, 398 11 Protivín. Informace: Marek Brandejs, . Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč Prodavači v prodejnách PRODAVAČ/KA ODD.STAVBA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prodej zboží v stavebním oddělení., PP na dobu určitou jeden rok s možností prodloužení., Požadujeme: znalost v oboru., Praxe v oboru vítána., Pracovní doba dle rozpisu., Nabízíme: 5 týdnů dovolené, stravenky., Kontakt: email: asistentkacz022@obi.cz nebo osobně na prodejně na informacích v době od 8:00 do 20:00 hod.. Pracoviště: Obi s.r.o.-pracoviště obi písek, U Nádraží, č.p. 2607, 397 01 Písek 1. Informace: Alena Kubíková, . Výroba - Výroba Seřizovači 21 500 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů SEŘIZOVAČ VÝROBY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME : , Vzdělání - střední odborné - technické, Praxe ve výrobě - 2 roky, Základní znalost práce na PC, NÁPLŇ PRÁCE:, Seřizování výrobních strojů dle technických postupů, Řízení průběhu prací ve svém sektoru, Kontrola dodržování pracovních postupů, Vyplňování výrobní dokumentace , NABÍZÍME:, Zaměstnání ve stabilní společnosti s neustálým růstem - 22 let v ČR, Pracovní poměr na dobu neurčitou, 5 týdnů dovolené a další volno nad rámec ZP, Příplatky až 5 000Kč měsíčně - dle kolektivní smlouvy a zákoníku práce, 13.mzda, Docházkový benefit - 16 000Kč ročně, Příspěvek na penzijní a životní pojištění - min. 1 200Kč měsíčně, Příspěvky na rekreaci, sport, zdraví a kulturu (cafeterie) - min. 4 000Kč ročně, Stravování přímo v závodě (20-30Kč menu). Pracoviště: S. n. o. p. cz a.s., Stanislava Maliny, č.p. 452, 397 01 Písek 1. Informace: Vendula Kalábová, +420 382 901 301.

Jiří Šilha z Českých Budějovic
7

Pamětník: Větší strach měli Rusové

Bibiana Šimonová.

Koukala jsem přímo do hlavně, vzpomíná herečka

Už nejsou mezi námi

Písecko - Na Písecku zemřeli.

V Drhovli se srazila dvě auta, dva lidé se zranili

Drhovle - V úterý 21. srpna po deváté hodině ráno se stala v Drhovli dopravní nehoda. Střetla se tu dvě osobní auta.

Vimperští poslali do škol miliony, opravy už končí

Vimperk – Šestnáct milionů korun je účet, který zaplatí Vimperští za letní opravy v základních školách. Ty jsou ve městě dvě a v obou po celé prázdniny úřadovali dělníci. Celkově za poslední rok poslalo vedení města do škol a školek ve městě přes šestatřicet milionů korun.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - tipy na volný čas.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT