Profesor Jan Švejnar (56), bývalý kandidát na prezidenta České republiky, navštívil před časem Strakonice. Na dvouhodinovém mítingu zodpovídal dotazy nejen o euru, Temelínu a radaru . . .

Kdy by mělo být zavedeno euro, proč vláda oddaluje jeho přijetí?  

Podle mého už pár let připraveni jsme, ale nejsme ochotni se touto cestou dát. Oddalování přijetí eura je náhled prezidenta Klause a některých členů bankovní rady. Není důvod euro nepřijmout.

Jak se nás dotkne americká krize?

Je to největší finanční krize v USA a přelévá se i do Evropy. Americká centrální banka a ministerstvo financí se svými zásahy snaží eliminovat strach, který panuje na světových trzích. Pro nás to přinese ten efekt, že dojde k zpomalení tempa růstu i v ČR, ale s velkou pravděpodobností to nebude krize.

Neovlivní krize v USA v příštích letech čerpání evropských dotací?

Řekl bych, že ne. Není důvod.

Státní rozpočet je v dluhu 1,3 bilionu. Kde jsou peníze z privatizace?

Něco je v infrastruktuře, něco bylo rozkradeno, něco prohospodařeno. Na amerických fakultách je Česká republika exemplárním příkladem tunelování. Po slovu robot, které se stalo mezinárodním výrazem, jsme se zasloužili o druhé slovo tunelování – tunneling. Američtí studenti práv se na našem příkladu učí, jak obejít regule.

Jste pro americký radar?

Je lepší ho mít než nemít, protože jednou z vážných hrozeb v tomto století je terorismus a je třeba se na něj připravit a radar je krok dobrým směrem. Je třeba nespěchat, protože technologicky existují dvě různé generace radaru a raket, a ta nová bude určitě účinnější.

Je nutné dostavět Temelín?

Rusko se stává silnou mocností. Naše země je závislá na ropě a zemním plynu, v tom smyslu musíme hledat energetické alternativy slunce, vítr a investovat v těchto oblastech. Co se týče jaderné energie, je třeba nespěchat. Výzkum ukazuje, že nové generace nukleárních elektráren jsou lepší než ty existující.