Pod rukama forenzních výzkumníků ožil další člověk z dávné minulosti. Tentokrát se pustili do rekonstrukce podoby neandrtálce, kterému kvůli vypadaným zubům dali přezdívku stařec a jehož ostatky objevila skupina katolických kněží před více než sto lety.
Jak pravděpodobně vypadala Ledová panna Juanita, kterou obětovali Inkové? Podívejte se:
Téměř úplnou kostru našli kněží v roce 1908 v jeskyni v obci La Chapelle-aux-Saints v jižní části střední Francie. Po bližším ohledání odborníci zjistili, že se nejedná o moderního člověka, ale o neandrtálce, tedy o druh, jenž vyhynul podle většiny vědců zhruba před 40 tisíci lety.
Podle Texaské univerzity v Austinu měla kostra několik typických znaků, včetně nadměrně velkého nadočnicového oblouku, velkých očních důlků či ploché lebeční spodiny.
Závažná nemoc dásní
Muž se dožil asi 40 let. Portál Daily Mail informuje, že trpěl závažnou infekcí dásní. Těžká paradentóza vedla až k tomu, že před smrtí přišel o téměř všechny zuby. Kromě toho trpěl i na degeneraci kloubů a artritidu. Vzhledem k tomu, že přežil, se odborníci domnívají, že mu pomáhali jiné lidé.
Jak probíhá rekonstrukce tváře neandrtálce žijícího před 50 tisíci lety:
Na novém digitálním zobrazení obličeje podle portálu Live Science chtěli vědci představit, jak mohl neandrtálec vypadat před 47 až 56 tisíci lety, kdy pravděpodobně žil.
Pro přesnou rekonstrukci použili existující snímky lebky z počítačové tomografie a poté vložili její rozměry na takzvanou Frankfurtskou horizontálu (linii od spodní části oční jamky k horní části ucha) zpracovanou na základě příkladu lidské lebky z databáze dárců. Díky tomu dostali potřebný rámec pro vytvoření tvaru obličeje.
Badatelé zrekonstruovali také podobu ženy, která před 45 tisíci lety žila na území dnešního Česka. Má přezdívku Zlatý kůň:
Dále výzkumníci pokračovali s digitálním vytvořením kůže a svalů starce, a to pomocí tloušťky měkkých tkání u živých lidských dárců. Poté už jen přidali detaily, jako je barva kůže či vlasů. „Vytvořili jsme dva obrázky, jeden objektivnější bez vlasů a druhý spekulativnější a barevnější s vousy a vlasy,“ uvedl spoluautor studie Cícero Moraes.
Podle něj obrázky ukazují, jak moc byli moderním lidem neandrtálci podobní ale zároveň se některými nápadnějšími rysy lišili.
Něžnější neandrtálec
Obličej tohoto neandrtálce se vědci pokoušeli zrekonstruovat už v minulosti, až nyní použili počítačovou tomografii. Jedním z pokusů o vytvoření podoby muže byla i kresba českého malíře Františka Kupky z roku 1909.
Vědcům se podařilo vytvořit i podobu muže, který byl kdysi považovaný za upíra. Nahání vám hrůzu?
Tomografie mimo jiné poskytla nový pohled na jednoho z blízkých příbuzných současných lidí. „Rysy obličeje tohoto neandrtálce se oproti předchozím zobrazením zjemnily. Upustilo se tak od jeho brutálního vnímání, které charakterizovalo představu, kterou měli o neandrtálcích antropologové v minulosti,“ řekl pracovník univerzity v polské Lodži Francesco Galassi.
Oživil tvář svaté Ludmily i české královny Judity
Brazilský specialista na rekonstrukce obličeje Moraes má na svědomí vícero rekonstrukcí obličejů. Zrekonstruoval například tvář ženy přezdívané Zlatý kůň, jež žila na území dnešní České republiky. I pro její obraz použil techniku počítačové tomografie. Se svým týmem pracoval i na zobrazení tváře české královny Judity Durynské, svaté Ludmily a jejich synů, či přemyslovských knížat Spytihněva I. a Vratislava I.